2018.08.17

Lato z Radiem 2018 – niezwykły festiwal na muzyczne zakończenie wakacji!

Brodka, Zalewski, Kortez, Organek, Tulia oraz Fisz Emade Tworzywo. To tylko część gwiazd, które pojawia się podczas festiwalu Lata z Radiem w ostatni weekend wakacji. W niedzielę 26 sierpnia na Skwerze Kościuszki w Gdyni muzy zagrają na dwóch scenach: „Polski Top” oraz „Idzie nowe”. PKO Bank Polski jest patronem wydarzenia.


Fot. Łukasz Kowalski (Polskie Radio)

Wszystkich koncertów Lato z radiem Festiwal 2018 będzie można wysłuchać na antenach Polskiego Radia. O kolejności występów zdecydowało losowanie, które samodzielnie przeprowadzili artyści w trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej. Koncerty rozpoczną się o godzinie 13.00 i potrwają do północy. Na otwarcie słuchacze usłyszą utwór „Polka Dziadek” w aranżacji Andrzeja Smolika. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Zmiana tradycji – zamiast trasy jeden koncert Lata z Radiem

Jak wspominał na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia kierownik artystyczny festiwalu Piotr Metz „Kultowa audycja radiowej Jedynki, która rozrosła się do tras koncertowych Lata z Radiem zmieniła w tym roku formułę. Lato z Radiem jeździ z Jedynką po różnych miejscowościach, odwiedzając je z mikrofonem, natomiast cykl koncertów zastąpiła jedna wielka wspaniała impreza”.

Piotr Metz będzie jednym z prowadzących to wyjątkowe wydarzenie. Obok niego staną inni dziennikarze muzyczni Polskiego Radia, m.in.: Anna Gacek, Ula Kaczyńska, Agnieszka Szydłowska oraz Piotr Baron, Marcin Kusy, Marek Niedźwiecki, Damian Sikorski, Piotr Stelmach, Paweł Sztompke, Hirek Wrona i Tomasz Żąda. Ze specjalnego studia festiwalowego będą przekazywać relacje na anteny Jedynki, Trójki, Czwórki i PR24. Dodatkowo portal PolskieRadio.pl przeprowadzi streaming wideo z obu festiwalowych scen.

Nowe otwarcie Lata z Radiem

Na dwóch scenach zagra 16 czołowych artystów polskiej sceny muzycznej. Wyróżnia ich oryginalność, wyjątkowy repertuar i niekomercyjność. Będą utwory dobrze znane słuchaczom Polskiego Radia, ale nie zabraknie także nowości – zapowiada jeden z prowadzących festiwal, Hirek Wrona.

Czym będzie odróżniało się Lato z Radiem 2018 od tego z lat poprzednich?

Wykonawcami, których muzyka skierowana jest do znacznie młodszej publiczności. Właśnie to zasługuje na szczególną uwagę. Jest także pomysł, aby podczas Festiwalu pojawili się DJ-e Czwórki i Trójki. Muzyka progresywna – właśnie to jest nowością tegorocznej edycji Lata z Radiem 2018. Będzie więc i elektronika, i muzyka alternatywna.

Podczas festiwalu wystąpi wielu fantastycznych, mniej lub bardziej znanych artystów. Kogo szczególnie warto wysłuchać?

Są to wykonawcy, z których każdy wkłada coś nowego do muzyki. Począwszy od, wydawałoby się takiego starego sposobu śpiewania jakim jest Tulia, po tych najbardziej współczesnych elektroników. Warto posłuchać, wyrobić sobie zdanie. Po to są tak stylistycznie zróżnicowane obie sceny, żeby można było znaleźć „swoich” wykonawców, ale też poszerzyć muzyczne horyzonty. Po to to robimy – żeby pokazywać słuchaczom coś nowego, a nie tylko grać to non stop to samo, co jest znane, uznane i lansowane.

Na dwóch festiwalowych scenach wystąpią najróżniejsi polscy artyści. Pod hasłem „Idzie nowe” będzie można obejrzeć m.in. występ duetu z Wrocławia – Oxford Drama. Grają muzykę elektroniczną, określaną często jako electropop. W 2015 r. wydali swój debiutancki album „In Awe”. Swój występ będzie miał również twórca muzyki alternatywnej – Król, którego debiut solowy zatytułowany „Nielot” ukazał się w 2014 r. Swoje emocjonalne, minimalistyczne kompozycje wykona także zespół Rebeka z Poznania, tworzący tzw. electro pop. Szczególnie wyczekiwany przez fanów jest również koncert zespołu Tulia. Muzyka, którą tworzą cztery dziewczyny jest połączeniem elementów klasycznej muzyki ludowej z nowoczesną produkcją muzyczną. Swoje solowe koncerty zapowiadają Daria Zawiałow – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów oraz Barabra Wrońska – znana z zespołu „Pustki” oraz „Ballady i Romanse”. Niedawno ukazała się jej pierwsza solowa płyta „Dom z ognia”.

Na scenie „Polski Top” zaprezentują się z kolei artyści, którzy są znakomicie znani nie tylko festiwalowej publiczności. Będą to: duet Smolik / Kev Fox (Andrzej Smolik nazywany jest najlepszym producentem muzycznym w kraju. Kev Fox, gitarzysta i wokalista związany głównie z brytyjską sceną muzyczną), który otworzy I edycję festiwalu nową aranżacją słynnej „Polki dziadek”. Po nich wystąpi Monika Brodka - polska wokalistka popowa, której debiutancki album studyjny, wydany w 2004 r. uzyskał status złotej płyty w Polsce, Kortez (Łukasz Federkiewicz) –kompozytor, wokalista, instrumentalista. Gra na gitarze, pianinie i puzonie, multiinstrumentalista Krzysztof Zalewski, który na swoim koncie ma już 4 płyty. Z najnowszą, „Zalewski śpiewa Niemena”, jest aktualnie w trasie koncertowej oraz Organek - kompozytor, piosenkarz i autor tekstów, współzałożyciel i członek zespołu SOFA, twórca projektu Ørganek.

Strefa nie tylko muzyczna

Oprócz niedzielnej strefy muzycznej, od piątku 24 sierpnia na Skwerze Kościuszki działać będzie studio festiwalowe. Stąd nadawane będą audycje na żywo, dziennikarze Polskiego Radia poprowadzą wywiady z artystami. Ze studia festiwalowego 25 sierpnia będzie nadawana audycja Lata z Radiem. W niedzielę, przy scenach zostanie wydzielona strefa muzyczna dla artystów, prowadzących i uczestników. Będzie można w niej spotkać się z artystami, porozmawiać z gwiazdami festiwalu, zdobyć autograf czy zdjęcie. Tu będzie można także zakupić wydaną specjalnie z tej okazji festiwalową płytę, na której znajdą się utwory muzyków występujących na obu scenach Lato z Radiem Festiwal. Trafi ona do sprzedaży podczas wydarzenia.

Dodatkowo przez cały weekend między godziną 10 a 19 w Parku Rady Europy zorganizowana zostanie strefa rodzinna. Znajdą się w niej aktywności dla całych rodzin. Część gier i zabaw w tym miejscu będzie animowana przez Polskie Radio Dzieciom.

W tym samym czasie przy Plaży Śródmieście zostanie wydzielona strefa relaksu. Będą gry, zabawy, a także DJ oraz sklepik, w którym będzie można kupić wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia i NCK.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Co łączy „Nowy poczet władców polskich” z filmem? Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

Poznaj młodych artystów dzięki PKO Bankowi Polskiemu

Józef Brandt – nie tylko obrazy! Niecodzienny projekt w Muzeum Narodowym w Warszawie

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png