2018.11.16

Łódź zaprasza na spotkanie z filmem!

Rekordową liczbę ponad 100 tytułów zgłoszono w tym roku do Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. 28. edycja imprezy rozpocznie się we wtorek (20 listopada) w Łodzi. Będzie można zobaczyć na niej nowe polskie filmy dokumentalne i reportaże telewizyjne biorące udział w konkursie, ale nie tylko. Poza rywalizacją odbędą się także pokazy zagranicznych produkcji.

„Człowiek w zagrożeniu” jest jednym z ważniejszych polskich festiwali filmowych. Prezentowane są na nim dzieła poświęcone problemom stojącym przed współczesnym człowiekiem.

– To festiwal spotkań, rozmów, prezentowania rozmaitych poglądów na współczesny świat. Szczególnie ważne są dla nas filmy propagujące otwartość na drugiego człowieka, a także skoncentrowane na przełamywaniu własnych ograniczeń w sferze mentalnej, fizycznej czy politycznej – mówi Joanna Zielińska, specjalista ds. promocji wydarzenia.

W konkursie wezmą udział 23 filmy i 14 reportaży. Wybrała je specjalna komisja selekcyjna. Dzieła, po raz pierwszy w historii, oceniądwa niezależne składy jurorskie:

  • filmy – Katarzyna Mąka-Malatyńska, Michał Oleszczyk, Tomasz Majewski, Piotr Mikucki, Paweł Wysoczański,
  • reportaże – Agnieszka Obrzańska, Beata Hyży-Czołpińska oraz Zbigniew Wichłacz.

Oprócz rywalizacji

Poza konkursem zaprezentowane zostaną również filmy dokumentalne z zagranicy. Widzowie zobaczą m.in. nagrodzony na Sundance Film Festival obraz „Na jej barkach”, którego bohaterką jest laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Nadia Murad, film „Dlaczego jesteśmy kreatywni”, w którym na
tytułowe pytanie odpowiadają choćby David Bowie, Quentin Tarantino i Dalajlama, a także włoską „Niszczycielkę nienawiści” o 70-latce walczącej z mową nienawiści w przestrzeni publicznej. W sumie wyświetlonych zostanie kilkanaście znakomitych dokumentów z Czech, Rosji, Niemiec, Grecji.

Podczas festiwalu upamiętnieni zostaną zmarli artyści: Grzegorz Królikiewicz (szeroką retrospektywą jego dokumentalnej twórczości), Kazimierz Karabasz (pokazami jego filmów oraz obrazów uhonorowanych w poprzednich latach nagrodą jego imienia) oraz Kora (pokazem filmu Waldemara Szarka „Czuję się świetnie” z taśmy filmowej).

Zaplanowano także wydarzenia specjalne, m.in. warsztat Stop Stalking, których celem jest uświadomienie, czym jest stalking, jak groźny może być, jak się przed nim chronić i jak postępować, gdy do niego dochodzi. Oprócz tego odbędą się premiery książek o Wytwórni Filmów Oświatowych oraz o Sławomirze Grunbergu, a także – po długiej przerwie – prezentacje reportaży radiowych.

Festiwal z historią

Pierwszy Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” miał miejsce w 1990 r. Związany był z przemianami ustrojowymi w Polsce i Europie Wschodniej. Jest zwieńczeniem całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi służących popularyzacji kina dokumentalnego oraz koncentrujących się na stworzeniu jak najszerszego, twórczego forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat kondycji współczesnego człowieka.

W tym roku zapraszamy w dwa miejsca: do Art Inkubatora w Fabryce Sztuki na ul. Tymienieckiego 3 oraz do Muzeum Kinematografii przy pl. Kaczyńskiego 1. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W spotkaniach z widzami będą uczestniczyć niemal wszyscy twórcy dokumentów wyświetlanych w konkursachmówiJoanna Zielińska.

Partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski. Pełna lista tytułów dostępna jest na stronie internetowej festiwalu.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Zobacz, jak prezentuje się Polska

Znamy laureatów konkursu „Niepodlegli”. Wręczenie nagród 11 listopada

„Wspomnienie”, „Przysięga”, „Legionista grający na harmonii” – poznaj dzieła z najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png