2017.03.23

Nagranie Missa ex D Józefa Zeidlera nominowane do Fryderyka

Nagranie płytowe najwcześniejszego dzieła Józefa Zeidlera Missa ex D zostało nominowane do fonograficznej nagrody Fryderyka 2017 w kategorii: Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa. Zwycięzców w kategorii muzyka poważna poznamy 24 kwietnia.

Nagranie Missa ex D Józefa Zeidlera nominowane do FryderykaO Józefie Zeidlerze, polskim kompozytorze działającym w drugiej połowie XVIII wieku, wiadomo dziś niewiele. Pewne jest, że w 1775 roku przybył do klasztoru oo. filipinów na Świętej Górze koło Gostynia i objął w nim posadę członka kapeli, kompozytora i kopisty. Klasztor filipinów był w tym czasie ważnym ośrodkiem muzycznym w Polsce, miejscem gdzie działała znakomita kapela muzyczna, dla której zamawiano utwory u najwybitniejszych ówczesnych kompozytorów. Zbiory klasztornej biblioteki liczyły przeszło 900 kopii muzycznych.

Zeidler był znanym i cenionym kompozytorem swoich czasów. Obecnie uważa się, że wręcz najwybitniejszym. Jednak do niedawna nie był szerzej znany dzisiejszej publiczności. Jego historię, a przede wszystkim muzykę, przypomina i promuje powstałe na początku XXI wieku Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej. Organizacja przyjęła go za swego patrona i od 2006 roku organizuje w Gostyniu Festiwal Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana". Mecenasem festiwalu i stowarzyszenia jest PKO Bank Polski.

Józef Zeidler jest autorem około 40 dzieł muzycznych, w tym dziesięciu mszy, a Missa ex D pochodzi z wczesnego okresu jego twórczości. Po wielu latach zapomnienia została wykonana 4 października 2015 roku na festiwalu „Musica Sacromontana”. Nominowana do Fryderyków płyta jest owocem tego koncertu.
Nagranie zostało zrealizowane przez orkiestrę Sinfonia Varsovia pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka. Instrumentalistom towarzyszą znakomici soliści: Lilianna Stawarz grająca na pozytywie, Iwona Hossa (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Rafał Bartmiński (tenor), Robert Gierlach (bas), oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

Nagranie jest jednym z 121 albumów konkurujących w ośmiu kategoriach muzyki poważnej. Wręczenie nagród przewidziano na 24 kwietnia, a uroczystość odbędzie się w Studiu Koncetowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • Wśród nominowanych do prestiżowej nagrody Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki poważnej są też m.in płyta De Profundis – Polish Psalms of the 20th and 21st Century z udziałem Chóru Narodowego Forum Muzyki pod dyr. Agnieszki Franków-Żelazny i album Bartłomiej Pękiel nagrany w NFM pod dyr. Andrzeja Kosendiaka, oraz nagranie płytowe oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego dokonane przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyr. Piotra Sułkowskiego.

    PKO Bank Polski jest mecenasem Narodowego Forum Muzyki, organizatora festiwalu Wratislavia Cantans, oraz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie.

 

Czytaj także:

Nagrania z NFM nominowane do Fryderyków

Quo Vadis nominowane do Fryderyka

loaderek.gifoverlay.png