2015.10.02

Narodowe Forum Muzyki w nowym sezonie

Po hucznej inauguracji nowego gmachu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i jej przedłużeniu w postaci jubileuszowej, 50. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, NFM 2 października ogłosiło repertuar na nowy sezon artystyczny 2015/2016. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawi szczegóły dotyczące atrakcji, które chce zaproponować melomanom.

Koncert inauguracyjny Narodowego Forum Muzyki. Fot. Łukasz Rejchert/Narodowe Forum Muzyki
Koncert inauguracyjny Narodowego Forum Muzyki. Fot. Łukasz Rejchert/Narodowe Forum Muzyki

Podobnie jak inne instytucje muzyczne, także NFM proponuje bogaty repertuar, ujęty m.in. w różne rodzaje abonamentów:

  • program symfoniczny – w planach m.in. Hector Berlioz, Siergiej Rachmaninow, Jean Sibelius i Piotr Czajkowski,
  • kameralny – koncerty The Shock Trio, Lutosławski Quartet i przede wszystkim Orkiestry Kameralnej NFM Leopoldinum,
  • abonament muzyki dawnej – w jego ramach będzie można usłyszeć przede wszystkim Wrocławską Orkiestrę Barokową, jedyny w Polsce instytucjonalny zespół grający na dawnych instrumentach, oraz zapraszanych gości (w programie zarówno Mesjasz G.F. Haendla, jak i Pory roku J. Haydna).

Jest też kilka propozycji, które są oryginalnym pomysłem Narodowego Forum Muzyki, a stanowią swoiste „wyjście” szacownej instytucji w stronę nowych widzów (o co podczas otwarcia gmachu NFM apelowała ministra kultury Małgorzata Omilanowska) i mają niezaprzeczalny walor edukacyjny. To przede wszystkim cykl „Speaking Concerts”, o którym organizatorzy piszą: W unikatowy sposób łączą naukę i rozrywkę, ciekawe treści ubierają w atrakcyjną formę (...) To zdecydowanie koncerty dla początkujących, ale dociekliwych. Podczas koncertów z tego cyklu znane „przeboje” muzyki klasycznej zostaną widzom dodatkowo przedstawione i objaśnione, dzięki czemu będą mogli dostrzec w nich te aspekty, których do tej pory nie znali.

Podobnie niekonwencjonalną ofertę stanowią koncerty jazzowe zebrane w dwa cykle: „Jazz i muzyka świata” (zobaczymy w nim m.in. znakomitego trębacza Wyntona Marsalisa oraz Dhafera Youssefa, tunezyjskiego kompozytora, wokalistę i lutnistę, grającego na specyficznej odmianie perskiej lutni, zwanej oud; no i przede wszystkim legendarnego brytyjskiego kontrabasistę Dave’a Hollanda) oraz „Wielka improwizacja” (tutaj wielu wykonawców jeszcze nie znamy – może organizatorzy pochwalą się nimi na konferencji 3 października?).

Warto też wspomnieć o ofercie edukacyjnej skierowanej do młodych melomanów, a ujętych w Narodowym Forum Muzyki w kilka cykli, m.in. „Filharmonia dla młodych” i „Filharmonia familijna”.

Wśród propozycji repertuarowych nowego sezonu jest jeszcze sporo niewiadomych, jednak znaleźć też wśród nich można prawdziwe rodzynki. Do takich należy z pewnością koncert światowej sławy chińskiego pianisty Lang Langa z Symfonikami Waszyngtońskimi pod dyrekcją Christopha Eschenbacha (usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega i Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 Johanna Brahmsa w opracowaniu na orkiestrę) i występ London Symphony Orchestra pod dyrekcją Antonia Pappano (z VI Symfonią Gustava Mahlera). Ponadto Wrocław będzie gościł Filharmoników Wiedeńskich (m.in. z VIII Symfonią h-moll D 753 „Niedokończoną” Franza Schuberta) i Budapeszteńskich (z III Symfonią Gustava Mahlera).

Miłośnicy muzyki dawnej już 4 października mogą posłuchać jednej z najbardziej znanych, wczesnych oper Georga Friedricha Haendla, czyli Rinalda (HWV 7) – niezwykłej baśni opartej na motywach Jerozolimy wyzwolonej, rycerskiego poematu opowiadającego o pierwszej wyprawie krzyżowej i zdobyciu przez krzyżowców Jerozolimy w 1099 roku. Jego autorem jest włoski poeta Torquata Tassa, którego dzieła w okresie baroku stanowiły ulubioną kopalnię wątków podejmowanych przez ówczesnych kompozytorów i librecistów. Melomani będą mogli również usłyszeć (8 maja przyszłego roku) oratorium G.F. Haendla Susanna HWV 66, które we Wrocławiu wykona FestspielOrchester Göttingen pod batutą Laurence’a Cummingsa z towarzyszeniem NDR Chor Hamburg.

Ten krótki przegląd nie wyczerpuje oczywiście propozycji przygotowanych przez Narodowe Forum Muzyki na bieżący sezon filharmoniczny. Ale nawet tak pobieżny ogląd dowodzi, że w nowej siedzibie muzyków wrocławskich nie zabraknie prawdziwych wydarzeń muzycznych: świetnych wykonawców i znakomitego repertuaru. Zdecydowanie jest w czym wybierać!

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • PKO Bank Polski jest strategicznym partnerem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i wspiera program artystyczny tej instytucji w nowym sezonie artystycznym 2015/2016. Bank był od początku zaangażowany w powstanie nowej siedziby oraz działania Narodowego Forum Muzyki. Oprócz wsparcia instytucjonalnego, zapewnia udogodnienia dla widzów, którzy otrzymują zniżki, płacąc za bilety kartami lub korzystając z aplikacji IKO. Dodatkowo, Bank współorganizuje warsztaty muzyczne dla najmłodszych, które odbywają się w szkołach najbardziej zaangażowanych w program Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego.

Czytaj także:

Dzień muzyki – i wszystko gra

Koncert inauguracyjny Narodowego Forum Muzyki

Filharmonie w nowym sezonie

loaderek.gifoverlay.png