2019.06.10

Niezwykła uczta dla ucha i oka. W Katowicach odbyła się jubileuszowa XXV edycja Święta Kwitnących Głogów

Były koncerty, pokaz laserów, ale przede wszystkim parada mażoretek. Po raz 25. najstarsi i najmłodsi mieszkańcy dzielnicy Ligota w Katowicach świętowali w towarzystwie przepięknie kwitnących głogów.

Kulturalne święto w Katowicach: koncerty i pokaz laserów

XXV edycja święta odbyła się pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Katowic Marcina Krupy. Zainaugurował ją występ mażoretek „Eksplozja” z Żor w towarzystwie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Nie zabrakło, podobnie jak w poprzednich latach, formacji „Akcent” w towarzystwie Orkiestry Dętej PGG KWK Murcki-Staszic. Parada przeszła ulicami Ligoty do Amfiteatru Park Zadole.

Święto wpisało się na trwałe w życie kulturalne Katowic, z powodzeniem realizując swój nadrzędny cel – integrację mieszkańców. Nazwa i termin organizacji wydarzenia związane są z okresem kwitnienia na różowo lub biało drzew i krzewów głogów. Rosną one między innymi na terenie wybudowanej w latach 30. XX wieku słynnej, ligockiej modernistycznej kolonii urzędniczej, na Placu Miast Partnerskich, przy Bazylice Ojców Franciszkanów – mówi Joanna Bańczyk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Ligota”.

W Amfiteatrze nie zabrakło różnorodnych akcentów muzycznych. Zaśpiewali laureaci przedszkolnego konkursu „Wesoły mikrofon”, finaliści II edycji Festiwalu Pieśni Tradycyjnej oraz zespół 032. Prawdziwymi atrakcjami wieczoru były koncerty Krystyny Giżowskiej oraz Stefano Terrazzino z zespołem. Całość zamknął pokaz laserowy. Przez całe popołudnie nie zabrakło atrakcji towarzyszących – odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego oraz oferowano pyszne dania kuchni regionalnych. Jedną z najbardziej symbolicznych atrakcji weekendu było, jak co roku, uroczyste sadzenie głogów. Ta tradycja ma na celu upiększenie dzielnicy, ale przede wszystkim integrację i budowanie więzi między mieszkańcami. 

– Frekwencja dopisała, jak i słoneczna pogoda. Wszyscy mieszkańcy Ligoty, Panewnik oraz innych katowickich dzielnic byli razem w tym szczególnym dniu dla Ligoty! Serdecznie dziękuje załodze, na czele z sympatycznym dyrektorem Adamem Dróżdż z PKO Banku Polskiego przy ul. Zielonogórskiej w Katowicach-Ligocie, za wsparcie finansowe, czynne uczestnictwo jak zawsze przy swoim stanowisku namiotowym oraz atrakcje przygotowane przez zespół – podkreśliłaJoanna Bańczyk z MDK „Ligota”.

PKO Bank Polski współpracuje przy Święcie Głogów już od kilkunastu lat. – Dla nas są to profity głównie wizerunkowe – sami przygotowaliśmy sporo atrakcji i gadżetów. Naszą partnerką była żyrafa spacerująca ulicami Katowic, która rozdawała baloniki i cukierki. To jednak przyjemność, aby wyjść z biura, zintegrować się i porozmawiać z pracownikami Urzędu Miasta czy Nadleśnictwa. I choć dla nas to jest dodatkowa inicjatywa, na którą nie wszyscy musimy się godzić, to jednak wielu pracowników chętnie bierze w niej udział – mówi Adam Dróżdż, dyrektor Oddziału 4 PKO Banku Polskiego w Katowicach.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Patrzy na obraz, gdy maluje. Jak jest ukończony to on spogląda na nią. Olga Wolniak – artystka, która inspiruje

37. Festiwal Szkół Teatralnych zakończony!

Listy króla Zygmunta Augusta do Radziwiłłów, czyli XXVI spotkanie z Arcydziełem

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png