2017.06.05

PKO Bank Polski - Strategiczny Mecenas Roku 2017 Filharmonii Narodowej

Bank został uhonorowany statuetką Strategicznego Mecenasa Roku 2017 Filharmonii Narodowej w Warszawie. Otrzymał ją za wsparcie finansowe sezonu artystycznego 2016/2017. Bank od kilkunastu lat wspiera Filharmonię Narodową w Warszawie, a od pięciu jest jej Mecenasem Strategicznym.

PKO Bank Polski Strategiczny Mecenas Roku 2017 Filharmonii Narodowej

Mecenat kultury i sztuki jest jednym z głównych obszarów działalności sponsoringowej prowadzonej przez PKO Bank Polski. Angażując się w doniosłe wydarzenia kulturalne oraz otaczając opieką działalność instytucji kultury, Bank ma realny wpływ na kształtowanie wysublimowanego gustu odbiorcy i jego wrażliwości. Ponadto, popularyzując wartości kulturalne, uświadamia rolę, jaką dziedzictwo odgrywa w rozwoju kraju i w tworzeniu społeczeństwa jutra.

PKO Bank Polski od lat współpracuje z warszawską Filharmonią Narodową. Dzięki czemu w mijającym sezonie zrealizowano wiele wyjątkowych wydarzeń, m.in.: uroczystą inaugurację sezonu artystycznego 2016/2017, jubileusz Jerzego Maksymiuka z udziałem pianisty Borisa Giltburga, koncert kolędowy Chóru Filharmonii Narodowej, koncert symfoniczny dzieł Mozarta i Mendelssohna w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Yoava Talmiego.  

W PKO Banku Polskim czujemy się odpowiedzialni za budowanie kapitału społecznego. Muzyka poważna, która uczy wrażliwości i inspiruje jest ważnym czynnikiem jego rozwoju. Dlatego z dumą przyjmuję tę statuetkę dla Banku. Dla nas jest ona bowiem symbolem pięknych emocji, żywiołowej radości i wzruszeń, które w kolejnym wybitnym sezonie artystycznym w Filharmonii Narodowej stały się Państwa udziałem – powiedział Maks Kraczkowski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, odbierając podziękowania od dyrektora Wojciecha Nowaka i statuetkę z rąk maestro Jacka Kaspszyka.

Uroczystość uhonorowania Sponsorów i Mecenasów Filharmonii Narodowej odbyła się 2 czerwca. Wieczór zakończył koncert finałowy sezonu artystycznego 2016/2017. W jego pierwszej części publiczność wysłuchała koncertu wiolonczelowego e-moll op. 85 Edwarda Elgara, w części drugiej - Das klagende Lied Gustava Mahlera.

Bank często przyjmuje rolę partnera, sponsora lub mecenasa instytucji kultury. Wspiera m.in.: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Angażuje się również w ważne wydarzenia muzyczne w kraju. Patronuje wielu festiwalom z udziałem światowej sławy artystów. Do najważniejszych z nich należą: Bydgoski Festiwal Operowy, organizowany od 1994 roku przez Opera Nova w Bydgoszczy, Letni Festiwal Opery Krakowskiej przyciągający widzów także na widowiska plenerowe, Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” - największe w Polsce przedsięwzięcie łączące kulturę wysoką z turystyką i marketingiem miejsc, Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich, organizowany przez Filharmonię im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Agnieszka Skalska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Amore traditore, czyli miłosne potyczki na scenie Filharmonii Narodowej

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02017.12.11

   Wystawa „młodej sztuki” ze Szczecina

   „Dekonstrukcja krajobrazu” to tytuł nowej wystawy w centrali PKO Banku Polskiego, której otwarcie nastąpi 12 grudnia. Zobaczymy prace studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zapraszamy na wernisaż!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.11

   Finał 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

   Złote Koziołki dla filmu krótkometrażowego dla dzieci otrzymał kanadyjski obraz pt. "Lep na ptaki" ze względu na niezapomnianego bohatera i mistrzowską technikę animacji. Zwycięzcą w kategorii Debiut i laureatem nagrody PKO Banku Polskiego została norweska produkcja „Wielka wyprawa Oskara”.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Nierozerwalna miłość książki i filmu, czyli 5 najciekawszych ekranizacji dla młodzieży

   Kino młodzieżowe ostatnich lat nierozerwalnie łączy się z ekranizacjami książek, a popularność serii czytelniczych wprost przekłada się na frekwencję w salach kinowych. Trwający właśnie Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! To doskonała okazja, by zaprezentować listę pięciu najciekawszych ekranizacji książek dla młodzieży ostatnich lat.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2017

   W najbliższy weekend zapraszamy dzieci do Szczecina, Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Łodzi, Kalisza i Zielonej Góry. Spektakl „Podróż Mikołaja”, świąteczne warsztaty oraz miś Wojtek – to tylko niektóre atrakcje czekające dzieci.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.07

   Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

   Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi. Nasze akcje (24) odbyły się w 14 miastach. Dołączyło do nas ponad 1900 osób. Fundację PKO Banku Polskiego w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia wspierało Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak ważna jest każda ilość zebranej krwi mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.05

   Zaangażowany artysta: Leon Tarasewicz

   Sztuka jest najcenniejszym pieniądzem od czasów wynalezienia soli – twierdzi Leon Tarasewicz, profesor warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, doceniający działania Fundacji PKO Banku Polskiego wspierającej młodych artystów i podkreślający prestiż bankowej Kolekcji sztuki. Rozmowa z wyjątkowym artystą i społecznikiem, który właśnie został laureatem XVII Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

   więcej
  Pokaż więcej