2016.03.24

PKO Bank Polski z teatrem nie tylko od święta

27 marca, już po raz 55., obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, uchwalony na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. PKO Bank Polski od wielu lat wspiera instytucje teatralne (np. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie), projekty teatralne i wiele przedsięwzięć scenicznych. W kwietniu, przy wsparciu PKO Banku Polskiego, odbędą się trzy wyjątkowe wydarzenia.

Warszawa: premiera w Teatrze Polskim – „KRAPP i dwie inne jednoaktówki”. Sztuka Samuela Becketta w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery na deskach Teatru Polskiego pojawi się 13 kwietnia. To historia człowieka, którego poznajemy dzięki jego mówionemu pamiętnikowi. Bohater prowadził go przez większą część życia, w każde swoje urodziny nagrywając podsumowanie minionego roku. Kim jest bohater? To jedno z pytań, jakie stawia Krapp – ważna postać teatru Becketta. W roli głównej Andrzej Seweryn.

Poznań: spektakl „Jesus Christ Superstar”. Słynny musical Andrew Lloyda Webbera pt. „Jesus Christ Superstar” przygotowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu powstał specjalnie na uroczystości związane z jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski. Premiera odbędzie się 16 kwietnia. Spektakl to swoisty zapis ostatniego tygodnia z życia Jezusa Chrystusa, a historia przedstawiana jest zarówno z perspektywy jego zwolenników, jak i przeciwników. Inscenizację przygotował Sebastian Gonciarz, a w roli tytułowej wystąpi Marek Piekarczyk. Musical z początku lat 70. XX wieku uznawany jest za przełomowy w historii gatunku  rock opera. Mimo swojej kontrkulturowej otoczki, zawiera humanistyczne przesłanie, mocno zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej, i do dziś robi wrażenie.

Bydgoszcz: XXIII Bydgoski Festiwal Operowy. Kolejna edycja tego międzynarodowego wydarzenia odbędzie się w dniach 23 kwietnia – 8 maja w gmachu Opera Nova w Bydgoszczy. Tu zobaczymy wyjątkowe propozycje scen polskich i zagranicznych gości. Festiwal otworzy premiera „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Teatr Wielki z Łodzi zaprezentuje „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy, a Teatru Muzyczny Capitol z Wrocławia przedstawi „Mistrza i Małgorzatę” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Ciekawym wydarzeniem będzie też wersja sceniczna „Les Indes Galantes” Jeana-Philippe’a Rameau w reżyserii Natalii Kozłowskiej. Wśród zagranicznych propozycji znajdą się, m.in. „Jenůfa” Leoša Janáčka Opery im. Janáčka z Brna czy współczesny balet „Jane Eyre” w wykonaniu The Shanghai Ballet z Chin.

PKO Bank Polski od lat jest mecenasem sztuki. Wspiera zarówno wydarzenia muzyczne, np. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans we Wrocławiu, czy działania Narodowego Forum Muzyki, których jest partnerem strategicznym, jak i instytucje kulturalne, np. Filharmonię Warmińsko-Mazurską, Operę na Zamku w Szczecinie, czy teatry, m.in. Teatr Polski w Warszawie. Ponadto angażuje się w inicjatywy kulturalne związane z wydarzeniami historycznymi. W tym roku Bank był sponsorem koncertów i widowisk muzycznych z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Europa Cantans

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png