2015.12.07

Początek końca roku w Teatrze Polskim

Spotkanie ze znanym i nieznanym Tadeuszem Kantorem, Salon Poezji bożonarodzeniowej czy Debata Oxfordzka to tylko kilka wydarzeń, które, oprócz repertuarowych spektakli, zaplanowano na grudzień w Teatrze Polskim. Początek końca tego roku zapowiada się różnorodnie.

„Hommage à Tadeusz Kantor – istnienie wspomnienia” - plakatTeatr Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie to nie tylko spektakle, ale także szereg spotkań i wyjątkowych wydarzeń. Jedno z nich odbędzie się już 8 grudnia. To „Hommage à Tadeusz Kantor – istnienie wspomnienia”, czyli autorski projekt Wandy Warskiej z okazji podwójnego jubileuszu artysty: 100-lecia urodzin i 25. rocznicy śmierci.

Kantor według Warskiej

Wanda Warska, śpiewaczka jazzowa, pieśniarka założycielka Piwnicy Artystycznej, autorka piosenek i muzyki do wielu filmów, np. „Wszystko na sprzedaż” czy „Karino”, tym razem podjęła się realizacji projektu poświęconego Tadeuszowi Kantorowi. Jeden z najwybitniejszych artystów teatru urodził się w 1915 roku. Był reżyserem, malarzem, scenografem, grafikiem, autorem manifestów artystycznych, animatorem życia kulturalnego i założycielem Teatru Cricot 2. Zmarł w 1990 roku. Do najsłynniejszych jego prac należą: „Dziennik z podróży”, „Człowiek i stół”, „Niebezpieczne odwrócenie” czy „Powrót do domu rodzinnego”, a także głośne przedstawienia teatralne „Umarła klasa” i „Wielopole, Wielopole”, dzięki której rodzinne miasto Kantora stało się własnością świata.

Wieczór z Kantorem w Teatrze Polskim będzie miał formę otwartą, łączącą elementy tańca, koncertu oraz czytania jego tekstów.

Muzyka: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Zygmunt Konieczny, Andrzej Kurylewicz. Libretto: Wanda Warska. Występują, m.in.: Małgorzata Walewska, Andrzej Jagodziński, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Edyta Herbuś.

Debata i Salon Poezji

Na Scenie Kameralnej teatru 14 grudnia odbędzie kolejne spotkanie z cyklu „Debata Oxfordzka”. Temat spotkania zorganizowanego przez Towarzystwo Absolwentów Oxford i Cambridge oraz Polskie Radio RDC brzmi: „Trzeba porzucić podstawowe wolności żeby zwalczyć muzułmański ekstremizm”.

Innym odbywającym się cyklicznie wydarzeniem będzie Salon Poezji. 20 grudnia na Dużej Scenie Teatru Polskiego będzie można usłyszeć fragmenty sztuki „Betlejem polskie” Lucjana Rydla. Wystąpi zespół teatru z towarzyszeniem Urszuli Borkowskiej grającej na fortepianie.

Sylwester z piosenką

Wieczór sylwestrowy w Teatrze Polskim? Oczywiście i to nie byle jaki! Do wspólnej zabawy artystów i publiczność w przedstawieniu „Cygan w Polskim. Życie jest piosenką” zaprosi Jacek Cygan. „Piosenka lubi być śpiewana” twierdzi gospodarz programu, a w tej wyjątkowy wieczór to już na pewno. Podczas przedstawienie będzie można zaśpiewać i usłyszeć znane i kochane piosenki autora z muzyką m.in. Krzesimira Dębskiego, Roberta Jansona, Włodzimierza Korcza, Wiesława Pieregorólki, Piotra Rubika czy Ryszarda Rynkowskiego. Wykonywać je będą m.in. Joanna Halinowska, Natalia Sikora, Joanna Trzepiecińska, Szymon Kuśmider, Andrzej Seweryn oraz sam Jacek Cygan. Gościem specjalnym będzie Mariusz Patyra, utalentowany młody skrzypek, pierwszy Polak, który zdobył główną nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genuii. Wieczór zakończy toast wzniesiony wspólnie z artystami Teatru Polskiego.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

Po prostu... Filharmonia!

Nagroda PKO Banku Polskiego na Festiwalu Młodego Widza Ale Kino!

loaderek.gifoverlay.png