2015.09.07

Polskie kino z emocjami – KONKURS!

"Kończ waść, wstydu oszczędź!". Czy wiesz, z jakiego polskiego filmu pochodzi ten cytat? A ten: "Co za ponury absurd... Żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem?". Pierwszy to tekst wypowiadany przez Kmicica z "Potopu", drugim jest złota myśl z filmu "Dzień świra". To klasyki polskiego kina, które jak wiele innych zostały nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni, obchodzącym w tym roku jubileusz 40-lecia. Już 14 września poznamy najlepszy polski film czterech dekad. My zaś proponujemy konkurs – na najważniejszy cytat! Do wygrania filmy z klasyki polskiego kina po cyfrowej rekonstrukcji.

Festiwal Filmowy w Gdyni

Jubileuszowa edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni (14-19 września) to wielkie święto polskiego kina i jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie, w którym co roku uczestniczy około 45 tys. osób. Festiwal od początku wyznacza trendy, zwraca uwagę na najciekawsze zjawiska w rodzimej kinematografii i, co najważniejsze, wzbudza w nas najróżniejsze emocje. Lubimy polskie filmy i chętnie je oglądamy – nawet po kilka razy. Zawsze z czymś nam się kojarzą, coś przypominają, wzruszają, bawią, skłaniają do refleksji – zarówno obrazy, jak i filmowe dialogi.

  • Konkursowy cytat

    Jaki jest twój ulubiony cytat z polskiego filmu? Może być zabawny albo po prostu ważny dla ciebie, traktowany jako wskazówka, zdanie, z którym się zgadzasz, myśl, która cię zastanawia lub inspiruje. Cytat może pochodzić z dowolnego polskiego filmu. Propozycję prześlij na adres: bankomania@pkobp.pl. Czekamy do 20 września. Nagrodzimy najbardziej intrygujące propozycje. I rozdamy kilkadziesiąt zrekonstruowanych cyfrowo filmów z klasyki polskiego kina.

Diamentowe dzieła

W ciągu 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, którego od 4 lat patronem głównym jest PKO Bank Polski, nagrodzono wiele wybitnych filmów. Wśród nich m.in.: „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Dług” Krzysztofa Krauzego, „Dzień świra” Marka Koterskiego, „Idę” Pawła Pawlikowskiego czy „Bogów” Łukasza Palkowskiego – laureata z ubiegłego roku. Zwycięzcę jubileuszowej edycji poznamy 19 września. Wcześniej, na gali otwarcia 14 września, dowiemy się, który z filmów nagrodzonych podczas 40 lat trwania konkursu okazał się najlepszy w głosowaniu telewidzów i internautów i kto otrzyma statuetkę Diamentowych Lwów w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepsza aktorka oraz najlepsza muzyka.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png