2018.01.12

Poznaj nasze „miny polskie”. Nowy spektakl premierowy w Teatrze Polskim w Warszawie

Wyspiański, Gombrowicz czy Bogusławski to autorzy dzieł, które stały się kanwą sztuki „Miny polskie”. Spektakl ukazuje swoisty zbiór gestów, masek, których używamy od wieków budując własne życie, społeczeństwo i naród. Premiera w warszawskim Teatrze Polskim – 29 stycznia.

Pierwsza w tym roku premiera w Teatrze Polskim w Warszawie zapowiada się wyjątkowo! Dlaczego? Na pewno ze względu na tematykę oraz nazwiska twórców – zarówno spektaklu, jak i dzieł będących jego podstawą. „Miny polskie” to sztuka według scenariusza autorstwa Tadeusza Nyczka, krytyka literackiego i teatralnego oraz Mikołaja Grabowskiego, reżysera i multidyscyplinarnego twórcy teatralnego. Scenariusz nowego przedstawienia w repertuarze Teatru Polskiego w Warszawie powstał na kanwie nietuzinkowych utworów, takich jak „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, „Opis obyczajów...” XVIII-wiecznego pamiętnikarza Jędrzeja Kitowicza, a także „Dzienniki”, „Ferdydurke”, „Operetka” i „Ślub” Witolda Gombrowicza oraz XIX-wiecznego podręcznika dla aktorów ojca polskiego teatru Wojciecha Bogusławskiego pt. „Mimika”.

Premiera w Teatrze Polskim w Warszawie 29 stycznia

„Miny polskie” stanowią próbę rozpoznania i przedstawienia funkcjonujących od wieków schematów obyczajowych determinujących życie społeczne i narodowe Polaków. Jakie przyjmujemy pozy, przywdziewamy maski, przyprawiamy „gęby”? W jakim stopniu konwenanse i obyczaje wpływają na nasze życie osobiste, twórcze, obywatelskie, polityczne, czy relacje z innymi? Jak wyglądało to dawniej, niedawno i dziś? Odpowiedzi możemy szukać na scenie Teatru Polskiego już od 29 stycznia. Kolejne spektakle „Min polskich” będą wystawiane: 30 i 31 stycznia oraz 13, 14 i 15 marca.

Zespół na scenie

Mikołaj Grabowski jest nie tylko współscenarzystą „Min polskich”, ale także reżyserem, scenografem i choreografem spektaklu. W swojej produkcji na scenie Teatru Polskiego w Warszawie obsadził, m.in. w roli Wyspiańskiego – Maksymiliana Rogackiego, w roli Muzy – Joannę Halinowską, Konrada – Krystiana Modzelewskiego czy Jerzego Schejbala jako Starca. Zobaczymy także Jana Peszka jako Bogusławskiego, a także Natalię Sikorę, Annę Cieślak czy Piotra Cyrwusa.

Zespół Teatru Polskiego w najbliższym czasie będzie też można zobaczyć w innych wyjątkowych sztukach. I tak w lutym wystawiane będą, m.in.: „Wujaszek Wania” (3, 4, 6, 7, 8), „3 x Mrożek” (7 i 8), „Emigranci” (17 i 18) i „Niezatańczone tango” (27 i 28).

Uwaga, konkurs do 30 czerwca!

Partnerem strategicznym Teatru Polskiego w Warszawie jest PKO Bank Polski. Obie instytucje realizują I edycję konkursu na nową polską sztukę teatralną „Niepodlegli”. Został on ogłoszony 11 listopada 2017 r. i właśnie ten dzień – rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – ma być inspiracją dla autorów nowej sztuki. Praca ma nawiązywać do unikatowych doświadczeń Polaków w latach 1918-2018. Musi być oryginalnym dziełem autora, a nie np. interpretacją czy adaptacją innego utworu. Ponadto, nie może być wcześniej publikowana ani wystawiana. Termin nadsyłania prac upływa 30 czerwca 2018 r. Wyniki będą ogłoszone 15 października. Nagrodzone utwory zostaną zaprezentowane w Teatrze Polskim w ramach cyklu „Czytamy w Polskim”, a utwór nagrodzony Grand Prix zostanie przygotowany do premiery w Teatrze Polskim. Zwycięzcy otrzymają także nagrody pieniężne. Ich pula wynosi 80 tys. zł. 

Ewa Maciejewska

specjalista w PKO Banku Polskim 

Czytaj także:

„Niepodlegli”, czyli sztuka tworzenia – Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną

W Teatrze Polskim o Polsce – Salon Poezji z okazji Święta Niepodległości 2017

Historyczna premiera w Teatrze Arka

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Józef Brandt – nie tylko obrazy! Niecodzienny projekt w Muzeum Narodowym w Warszawie

   Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie prac Józefa Brandta. Obejmuje ok. 300 obiektów oraz elementów wyposażenia pracowni – obrazów olejnych, akwarel i rysunków pochodzących z instytucji polskich i zagranicznych oraz z kolekcji prywatnych. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń promujących wystawę – wykłady, wieczorne spotkania czy rodzinne niedziele.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   PKO Bank Polski w raporcie Dobrych praktyk

   Ponad 280 tys. klientów Banku korzysta z Profilu Zaufanego, tysiące firm korzystają z Platformy Wsparcia Eksportu oraz cyklu spotkań Dzień dobry Biznes. Do tego zaangażowanie w inicjatywy wspierania innowacyjnych start-upów w ramach projektu MIT Enterprise Forum Poland. To wybrane projekty PKO Banku Polskiego uznane za dobre praktyki w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Uznanie zyskało również zaangażowanie społeczne Banku i jego pracowników: PKO Bieg Charytatywny czy Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.06

   PKO Bank Polski mecenasem prac Karola Śliwki - twórcy logo Banku

   PKO Bank Polski razem z Muzeum Miasta Gdyni od 8 lipca zaprasza na wystawę wybitnego grafika, Karola Śliwki. Ekspozycja obejmuje ok. 400 prac, które towarzyszą trzeciemu pokoleniu Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. Wystawa została przygotowana w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

   więcej
  Pokaż więcej