2018.01.12

Poznaj nasze „miny polskie”. Nowy spektakl premierowy w Teatrze Polskim w Warszawie

Wyspiański, Gombrowicz czy Bogusławski to autorzy dzieł, które stały się kanwą sztuki „Miny polskie”. Spektakl ukazuje swoisty zbiór gestów, masek, których używamy od wieków budując własne życie, społeczeństwo i naród. Premiera w warszawskim Teatrze Polskim – 29 stycznia.

Pierwsza w tym roku premiera w Teatrze Polskim w Warszawie zapowiada się wyjątkowo! Dlaczego? Na pewno ze względu na tematykę oraz nazwiska twórców – zarówno spektaklu, jak i dzieł będących jego podstawą. „Miny polskie” to sztuka według scenariusza autorstwa Tadeusza Nyczka, krytyka literackiego i teatralnego oraz Mikołaja Grabowskiego, reżysera i multidyscyplinarnego twórcy teatralnego. Scenariusz nowego przedstawienia w repertuarze Teatru Polskiego w Warszawie powstał na kanwie nietuzinkowych utworów, takich jak „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, „Opis obyczajów...” XVIII-wiecznego pamiętnikarza Jędrzeja Kitowicza, a także „Dzienniki”, „Ferdydurke”, „Operetka” i „Ślub” Witolda Gombrowicza oraz XIX-wiecznego podręcznika dla aktorów ojca polskiego teatru Wojciecha Bogusławskiego pt. „Mimika”.

Premiera w Teatrze Polskim w Warszawie 29 stycznia

„Miny polskie” stanowią próbę rozpoznania i przedstawienia funkcjonujących od wieków schematów obyczajowych determinujących życie społeczne i narodowe Polaków. Jakie przyjmujemy pozy, przywdziewamy maski, przyprawiamy „gęby”? W jakim stopniu konwenanse i obyczaje wpływają na nasze życie osobiste, twórcze, obywatelskie, polityczne, czy relacje z innymi? Jak wyglądało to dawniej, niedawno i dziś? Odpowiedzi możemy szukać na scenie Teatru Polskiego już od 29 stycznia. Kolejne spektakle „Min polskich” będą wystawiane: 30 i 31 stycznia oraz 13, 14 i 15 marca.

Zespół na scenie

Mikołaj Grabowski jest nie tylko współscenarzystą „Min polskich”, ale także reżyserem, scenografem i choreografem spektaklu. W swojej produkcji na scenie Teatru Polskiego w Warszawie obsadził, m.in. w roli Wyspiańskiego – Maksymiliana Rogackiego, w roli Muzy – Joannę Halinowską, Konrada – Krystiana Modzelewskiego czy Jerzego Schejbala jako Starca. Zobaczymy także Jana Peszka jako Bogusławskiego, a także Natalię Sikorę, Annę Cieślak czy Piotra Cyrwusa.

Zespół Teatru Polskiego w najbliższym czasie będzie też można zobaczyć w innych wyjątkowych sztukach. I tak w lutym wystawiane będą, m.in.: „Wujaszek Wania” (3, 4, 6, 7, 8), „3 x Mrożek” (7 i 8), „Emigranci” (17 i 18) i „Niezatańczone tango” (27 i 28).

Uwaga, konkurs do 30 czerwca!

Partnerem strategicznym Teatru Polskiego w Warszawie jest PKO Bank Polski. Obie instytucje realizują I edycję konkursu na nową polską sztukę teatralną „Niepodlegli”. Został on ogłoszony 11 listopada 2017 r. i właśnie ten dzień – rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – ma być inspiracją dla autorów nowej sztuki. Praca ma nawiązywać do unikatowych doświadczeń Polaków w latach 1918-2018. Musi być oryginalnym dziełem autora, a nie np. interpretacją czy adaptacją innego utworu. Ponadto, nie może być wcześniej publikowana ani wystawiana. Termin nadsyłania prac upływa 30 czerwca 2018 r. Wyniki będą ogłoszone 15 października. Nagrodzone utwory zostaną zaprezentowane w Teatrze Polskim w ramach cyklu „Czytamy w Polskim”, a utwór nagrodzony Grand Prix zostanie przygotowany do premiery w Teatrze Polskim. Zwycięzcy otrzymają także nagrody pieniężne. Ich pula wynosi 80 tys. zł. 

Ewa Maciejewska

specjalista w PKO Banku Polskim 

Czytaj także:

„Niepodlegli”, czyli sztuka tworzenia – Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną

W Teatrze Polskim o Polsce – Salon Poezji z okazji Święta Niepodległości 2017

Historyczna premiera w Teatrze Arka

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.04.20

   Do opery? Tylko w Bydgoszczy!

   Kochasz operę? Uwielbiasz oglądać sztuki baletowe, a muzyka towarzysząca musicalom wpada ci w ucho? Jeśli tak, to nie może zabraknąć cię w Bydgoszczy, gdzie 21 kwietnia rusza XXV Bydgoski Festiwal Operowy.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Dzień rowerowy mamy na co dzień! Bankowa Grupa Rowerowa PKO Banku Polskiego

   Dziś dzień rowerowy! Zgrana drużyna cyklistów z Grupy Rowerowej PKO Banku Polskiego pokazuje, że w takim gronie łatwiej osiąga się sukcesy sportowe, mobilizuje do aktywności, a także wypoczywa z biskim i… pomaga innym.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy

   W sobotę w Bydgoszczy rozpocznie się wielkie święto. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy. To impreza, która od 1994 r. przyciąga miłośników sztuki teatralnej i operowej. Jest największym w Polsce przeglądem dokonań krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych. Warto w tym czasie zaplanować wycieczkę w kujawsko-pomorskie. Warto też na taką wycieczkę zabrać dzieci i wprowadzić je w ten świat. Pokusiliśmy się o udzielenie kilku odpowiedzi na pytania najmłodszych związane z operą.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Ekomobilność – postaw na deskorolkę, hulajnogę i rower elektryczny

   Samochody elektryczne to nadal rzadki widok na polskich ulicach. O ile trudno przekonać kierowców do przerzucenia się na „elektryki”, o tyle niezmotoryzowani chętnie wprowadzają odrobinę energii w swoje podróże. W efekcie chodniki, ścieżki rowerowe i ulice wypełniają się elektrycznymi deskorolkami, hulajnogami i rowerami zasilanymi prądem.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   To ciekawe historie angażują widza

   O tym, jaka powinna być reklama, by wzbudzała zainteresowanie, i czy na uczenie się skoków na trampolinie nigdy nie jest za późno, rozmawiamy z Tomaszem Bagińskim, rysownikiem, animatorem i reżyserem, autorem nominowanej do Oscara „Katedry” i najnowszego spotu wizerunkowego PKO Banku Polskiego pt. „Kluczowe decyzje”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.18

   PrograMistrzowie! Polacy walczą o tytuł Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym

   Prawie 53,5 tys. studentów reprezentujących prawie 3,1 tys. uczelni ze 111 krajów na 6 kontynentach. Wśród nich znalazły się dwie polskie drużyny, które zakwalifikowały się do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym – reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, jak wyglądają zawody oraz czym jest dla nich programowanie opowiedzieli nam reprezentanci UJ - Vladyslav Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński oraz ich trener, profesor Paweł Idziak.

   więcej
  Pokaż więcej