Program obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego
Wystawa 1000 pamiątek związanych z powstaniem warszawskim, koncert Moniki Borzym, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek i spektakl w reżyserii Iwana Wyrypajewa - to najważniejsze wydarzenia kulturalne 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzeniem sportowym – tradycyjnie w ostatnią sobotę lipca będzie 27. Bieg Powstania Warszawskiego.
Obchody kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 27 lipca. Od tego dnia w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) otwarta będzie wystawa „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017”. Na antresoli wielkiej Sali pod Liberatorem zgromadzone zostaną najcenniejsze przedmioty ofiarowane tej instytucji przez ostatnie dziesięć lat m.in. zdjęcia i rysunki, mundury i opaski, przedmioty codziennego użytku i maskotki, sprzęt medyczny i fotograficzny. – To są rzeczy duże i małe, cenne materialnie i bardzo cenne emocjonalnie. Ta wystawa pokaże, że osoby, które ofiarowują nam te pamiątki, rozstają się z kawałkiem swojego życia – powiedział Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum, podczas konferencji prasowej.
28 lipca o godz. 21 – w parku Wolności przy MPW odbędzie się koncert Moniki Borzym, która wykona piosenki z płyty „Jestem przestrzeń”. Znalazło się na niej 12 utworów z tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej sanitariuszki w powstaniu. Wybrała je reżyserka Agnieszka Glińska, a muzykę do nich skomponował Mariusz Obijalski. Na płycie gościnnie wystąpili Wojciech Waglewski i gitarzysta John Scofield.
29 lipca o godz. 20:10 wystartuje Bieg Powstania Warszawskiego. To jeden z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych na terenie Warszawy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, odgłosami bombardowań i historyczną, oświetloną zniczami trasą wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania. Zawodnicy biorący udział w biegu będą mogli dołączyć do akcji charytatywnej na rzecz 17-letniej Julii, która urodziła się ze złożoną wadą serca.
1 sierpnia o godz. 20 na pl. Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie przez warszawiaków pieśni i piosenek powstańczych oraz okupacyjnych. Od 2 do 5 sierpnia, codziennie o godz. 20, w MPW będzie wystawiany „Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej” w reżyserii Iwana Wyrypajewa. 5 sierpnia o godz. 15 MPW organizuje kolejną edycję gry miejskiej „Twoja klisza z Powstania” poświęconą w tym roku nauce w służbie powstańcom. Udział wymaga rejestracji na stronie: www.klisza.1944.pl.
Mecenasem wystawy „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017” oraz sponsorem 27. Biegu Powstania Warszawskiego jest PKO Bank Polski.
Edyta Skorupska
ekspert w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Program wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 73 rocznicy Powstania Warszawskiego
PKO Bank Polski Biegajmy Razem
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.