2017.07.18

Program obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Wystawa 1000 pamiątek związanych z powstaniem warszawskim, koncert Moniki Borzym, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek i spektakl w reżyserii Iwana Wyrypajewa - to najważniejsze wydarzenia kulturalne 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzeniem sportowym – tradycyjnie w ostatnią sobotę lipca będzie 27. Bieg Powstania Warszawskiego.

Obchody kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 27 lipca. Od tego dnia w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) otwarta będzie wystawa „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017”. Na antresoli wielkiej Sali pod Liberatorem zgromadzone zostaną najcenniejsze przedmioty ofiarowane tej instytucji przez ostatnie dziesięć lat m.in. zdjęcia i rysunki, mundury i opaski, przedmioty codziennego użytku i maskotki, sprzęt medyczny i fotograficzny. – To są rzeczy duże i małe, cenne materialnie i bardzo cenne emocjonalnie. Ta wystawa pokaże, że osoby, które ofiarowują nam te pamiątki, rozstają się z kawałkiem swojego życia – powiedział Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum, podczas konferencji prasowej.

28 lipca o godz. 21 – w parku Wolności przy MPW odbędzie się koncert Moniki Borzym, która wykona piosenki z płyty „Jestem przestrzeń”. Znalazło się na niej 12 utworów z tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej sanitariuszki w powstaniu. Wybrała je reżyserka Agnieszka Glińska, a muzykę do nich skomponował Mariusz Obijalski. Na płycie gościnnie wystąpili Wojciech Waglewski i gitarzysta John Scofield.

29 lipca o godz. 20:10 wystartuje Bieg Powstania Warszawskiego. To jeden z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych na terenie Warszawy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, odgłosami bombardowań i historyczną, oświetloną zniczami trasą wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania. Zawodnicy biorący udział w biegu będą mogli dołączyć do akcji charytatywnej na rzecz 17-letniej Julii, która urodziła się ze złożoną wadą serca.

1 sierpnia o godz. 20 na pl. Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie przez warszawiaków pieśni i piosenek powstańczych oraz okupacyjnych. Od 2 do 5 sierpnia, codziennie o godz. 20, w MPW będzie wystawiany „Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej” w reżyserii Iwana Wyrypajewa. 5 sierpnia o godz. 15 MPW organizuje kolejną edycję gry miejskiej „Twoja klisza z Powstania” poświęconą w tym roku nauce w służbie powstańcom. Udział wymaga rejestracji na stronie: www.klisza.1944.pl.

Mecenasem wystawy „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017” oraz sponsorem 27. Biegu Powstania Warszawskiego jest PKO Bank Polski.

Edyta Skorupska
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Program wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 73 rocznicy Powstania Warszawskiego  

PKO Bank Polski Biegajmy Razem

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png