2015.06.10

Szczecin gości 3. Międzynarodowy Kongres Morski oraz Finał Baltic Tall Ships Regatta 2015

W najbliższych dniach w Szczecinie odbędą się aż dwie duże imprezy, którym partneruje PKO Bank Polski. Od 10 do 12 czerwca przedsiębiorcy, naukowcy i politycy w ramach 3. Międzynarodowego Kongresu Morskiego będą debatować o obecnej sytuacji i przyszłości gospodarki morskiej. Z kolei w dniach 12-15 czerwca Gród Gryfa będzie gościł uczestników finału regat Baltic Tall Ships Regatta 2015 - największej imprezy plenerowej o charakterze morskim w kraju.

3. Międzynarodowy Kongres Morski

3. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie rozpocznie się debatą "Unia Europejska – hamulec czy motor napędowy rozwoju gospodarki morskiej?". Jednym z jej uczestników będzie Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Program tegorocznego Kongresu został podzielony na kilka bloków tematycznych, w których będą omawiane istotne dla gospodarki morskiej kwestie, m.in. wyzwania i szanse jej rozwoju, wykorzystanie zasobów morza i ochrona środowiska morskiego, ekologia i bezpieczeństwo na morzu czy rozwój morskiej energetyki wiatrowej w świetle polityki klimatycznej UE.

Do udziału w Kongresie zgłosiło się ponad 1000 osób: naukowców, przedsiębiorców i polityków. Wykład inaugurcyjny wygłosi Janusz Piechociński – wiceprezes Rady Ministrów. Program imprezy jest dostępny tutaj.

Dar Młodzieży, trzymasztowy polski żaglowiec szkolny, Tall Ships' Races, Gdynia, 2009
Dar Młodzieży, trzymasztowy polski żaglowiec szkolny, Tall Ships' Races, Gdynia, 2009.

Z kolei w dniach 12-15 czerwca odbędzie się finał regat Baltic Tall Ships Regatta 2015 - największej imprezy plenerowej o charakterze morskim w kraju. Finałowe zawody zostną rozegrane na liczącej ponad 500 km trasie pomiędzy Kłajpedą a Szczecinem. Litewski port gościł będzie flotę pomiędzy 5 a 8 czerwca. Następnie jachty i żaglowce wypłyną do Szczecina, gdzie w dniach 12-15 czerwca odbędzie się wielki finał imprezy.

Baltic Tall Ships Regatta 2015 to wydarzenie organizowane z dużym rozmachem i wieloma atrakcjami. Jest nie tylko prawdziwą gratką dla koneserów żagli z całego świata, ale również wspaniałą atrakcją dla mieszkańców regionu i turystów.

Powszechnie znane, pochodzące z Kastylii powiedzenie głosi, że najpiękniejsze rzeczy na świecie to kobieta w tańcu, koń w galopie i statek pod pełnymi żaglami. Dlatego organizatorzy zadbali, aby finał żeglarskiego święta w Szczecinie odbył się z udziałem wielu najpiękniejszych jednostek świata. Podziwiać będzie można największy szkolny żaglowiec świata – czteromasztowy, 117-metrowy „Sedov” oraz „Dar Młodzieży”, pierwszy żaglowiec oceaniczny zbudowany w Polsce jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął równik i opłynął świat. Pojawią się również „Fryderyk Chopin”, „Kapitan Borchardt”, „Zawisza Czarny”, „Generał Zaruski”, „Jean de la Lune” z Wielkiej Brytanii oraz „Brabander” z Litwy.

Wydarzenie obfitować będzie w liczne atrakcje skierowane zarówno do ludzi morza, jak i do rodzin. Odbędą się spotkania mieszkańców oraz gości z załogami, a prezydent Szczecina tradycyjnie wyda Obiad Kapitański dla wszystkich kapitanów żaglowców i jachtów. Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. jubileuszowy X Zlot Oldtimerów, którego gośćmi będą wiekowe żaglowce i jachty, oraz liczne koncerty na żywo. Cały program imprezy jest dostępny tutaj.

- Tegoroczny finał Baltic Tall Ships Regatta to tak naprawdę wielkie święto ludzi zafascynowanych morzem. Ale również jeden wielki rodzinny piknik, podczas którego nie tylko będzie można zwiedzać imponujące żaglowce zacumowane przy Wałach Chrobrego. Będziemy świadkami próby bicia Rekordu Guinnessa w grze w squasha, wielobarwnej parady załóg, która przejdzie ulicami miasta. Gry i zabawy oraz liczne konkursy dla najmłodszych, wspólne śpiewanie szant, ale i muzyka z najwyższej półki, jak choćby konkurs z okazji 25-lecia istnienia grupy Varius Manx. Długo można by wymieniać, bo naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Po prostu trzeba tam być - powiedział Tomasz Dobiecki, rzecznik prasowy finału Baltic Tall Ships Regatta.

Szczecin oferuje cztery niezwykłe dni, pełne niesamowitej atmosfery i porywającej żeglarskiej zabawy.

Przedsięwzięcie realizowane jest przy współpracy z Sail Training International, angielskiego stowarzyszenia zajmującego się krzewieniem edukacji morskiej wśród młodzieży na całym świecie. STI jest również organizatorem największych regat wielkich żaglowców, czyli The Tall Ships Races, których finał już dwukrotnie gościł w Szczecinie. PKO Bank Polski jest Głównym Sponsorem Portowym wydarzenia.

Luiza Dziółko
Redakcja CI

  • Bankopasje

   02018.02.22

   Maciej Musiał, a Ty możesz, czyli Konto dla Młodych

   Na temat rozwiązań przygotowanych z myślą o klientach mających 18-26 lat rozmawiamy z Maciejem Musiałem biorącym udział w kampanii promującej Konto dla Młodych PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.22

   1% procentuje

   Powoli zaczynamy rozliczać podatek PIT. Każdy może odliczyć 1% podatku i przekazać go na cele dobroczynne. Komu przekazać swój 1%? Wybór celu takiej pomocy to bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto wcześniej ją przemyśleć.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.21

   Polska, której nie znasz. 5 niedocenianych miejsc. Musisz je zobaczyć!

   Na północy – morze, na południu – góry. Byłeś w Zakopanem, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Widziałeś Krupówki, krakowski Stary Rynek, stołeczne Łazienki oraz plażę w Sopocie i wydaje ci się, że zwiedziłeś już Polskę wzdłuż i wszerz. No to teraz szeroko otwórz oczy i zobacz to, o czym być może nawet nie wiedziałeś, że istnieje. W przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego, wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, przygotowaliśmy listę 5 najbardziej niedocenionych miejsc w Polsce.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.19

   Cavaliada Lublin 2018. Podium dla Polaków

   Drugi etap wielkiego święta jeździectwa już za nami! W niedzielę zakończyła się Cavaliada w Lublinie. Najlepsi jeźdźcy z 15 krajów rywalizowali o nagrody w trakcie czterodniowych zawodów rozegranych na arenie Targów Lublin. Nie brakowało emocji i niespodziewanych zwrotów akcji. Po raz drugi w tej edycji Cavaliady na najwyższym miejscu podium stanął Polak.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.15

   Wkrótce znów spotkamy się pod Rotundą. Nowy budynek PKO Banku Polskiego będzie czekał na warszawiaków

   Rotunda PKO Banku Polskiego jest bez wątpienia miejscem kultowym na mapie Warszawy. To wokół tego budynku całe pokolenia umawiały się na spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, kontrahentami czy przyszłymi sympatiami. To „pod Rotundą” rozpoczynały się piękne historie wielu Polaków. To również miejsce pamięci 49 ofiar wybuchu gazu, który miał tu miejsce w 1979 r. Dziś Rotunda powstaje na nowo.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.13

   Konie(cznie) w Lublinie - startuje Cavaliada!

   Już po raz szósty tereny Targów Lublin zamienią się w arenę zmagań jeździeckich na międzynarodowym poziomie! Rusza #zkopyta kolejna odsłona Cavaliady, największej imprezy jeździeckiej w Polsce.

   więcej
  Pokaż więcej