2015.06.10

Szczecin gości 3. Międzynarodowy Kongres Morski oraz Finał Baltic Tall Ships Regatta 2015

W najbliższych dniach w Szczecinie odbędą się aż dwie duże imprezy, którym partneruje PKO Bank Polski. Od 10 do 12 czerwca przedsiębiorcy, naukowcy i politycy w ramach 3. Międzynarodowego Kongresu Morskiego będą debatować o obecnej sytuacji i przyszłości gospodarki morskiej. Z kolei w dniach 12-15 czerwca Gród Gryfa będzie gościł uczestników finału regat Baltic Tall Ships Regatta 2015 - największej imprezy plenerowej o charakterze morskim w kraju.

3. Międzynarodowy Kongres Morski

3. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie rozpocznie się debatą "Unia Europejska – hamulec czy motor napędowy rozwoju gospodarki morskiej?". Jednym z jej uczestników będzie Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Program tegorocznego Kongresu został podzielony na kilka bloków tematycznych, w których będą omawiane istotne dla gospodarki morskiej kwestie, m.in. wyzwania i szanse jej rozwoju, wykorzystanie zasobów morza i ochrona środowiska morskiego, ekologia i bezpieczeństwo na morzu czy rozwój morskiej energetyki wiatrowej w świetle polityki klimatycznej UE.

Do udziału w Kongresie zgłosiło się ponad 1000 osób: naukowców, przedsiębiorców i polityków. Wykład inaugurcyjny wygłosi Janusz Piechociński – wiceprezes Rady Ministrów. Program imprezy jest dostępny tutaj.

Dar Młodzieży, trzymasztowy polski żaglowiec szkolny, Tall Ships' Races, Gdynia, 2009
Dar Młodzieży, trzymasztowy polski żaglowiec szkolny, Tall Ships' Races, Gdynia, 2009.

Z kolei w dniach 12-15 czerwca odbędzie się finał regat Baltic Tall Ships Regatta 2015 - największej imprezy plenerowej o charakterze morskim w kraju. Finałowe zawody zostną rozegrane na liczącej ponad 500 km trasie pomiędzy Kłajpedą a Szczecinem. Litewski port gościł będzie flotę pomiędzy 5 a 8 czerwca. Następnie jachty i żaglowce wypłyną do Szczecina, gdzie w dniach 12-15 czerwca odbędzie się wielki finał imprezy.

Baltic Tall Ships Regatta 2015 to wydarzenie organizowane z dużym rozmachem i wieloma atrakcjami. Jest nie tylko prawdziwą gratką dla koneserów żagli z całego świata, ale również wspaniałą atrakcją dla mieszkańców regionu i turystów.

Powszechnie znane, pochodzące z Kastylii powiedzenie głosi, że najpiękniejsze rzeczy na świecie to kobieta w tańcu, koń w galopie i statek pod pełnymi żaglami. Dlatego organizatorzy zadbali, aby finał żeglarskiego święta w Szczecinie odbył się z udziałem wielu najpiękniejszych jednostek świata. Podziwiać będzie można największy szkolny żaglowiec świata – czteromasztowy, 117-metrowy „Sedov” oraz „Dar Młodzieży”, pierwszy żaglowiec oceaniczny zbudowany w Polsce jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął równik i opłynął świat. Pojawią się również „Fryderyk Chopin”, „Kapitan Borchardt”, „Zawisza Czarny”, „Generał Zaruski”, „Jean de la Lune” z Wielkiej Brytanii oraz „Brabander” z Litwy.

Wydarzenie obfitować będzie w liczne atrakcje skierowane zarówno do ludzi morza, jak i do rodzin. Odbędą się spotkania mieszkańców oraz gości z załogami, a prezydent Szczecina tradycyjnie wyda Obiad Kapitański dla wszystkich kapitanów żaglowców i jachtów. Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. jubileuszowy X Zlot Oldtimerów, którego gośćmi będą wiekowe żaglowce i jachty, oraz liczne koncerty na żywo. Cały program imprezy jest dostępny tutaj.

- Tegoroczny finał Baltic Tall Ships Regatta to tak naprawdę wielkie święto ludzi zafascynowanych morzem. Ale również jeden wielki rodzinny piknik, podczas którego nie tylko będzie można zwiedzać imponujące żaglowce zacumowane przy Wałach Chrobrego. Będziemy świadkami próby bicia Rekordu Guinnessa w grze w squasha, wielobarwnej parady załóg, która przejdzie ulicami miasta. Gry i zabawy oraz liczne konkursy dla najmłodszych, wspólne śpiewanie szant, ale i muzyka z najwyższej półki, jak choćby konkurs z okazji 25-lecia istnienia grupy Varius Manx. Długo można by wymieniać, bo naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Po prostu trzeba tam być - powiedział Tomasz Dobiecki, rzecznik prasowy finału Baltic Tall Ships Regatta.

Szczecin oferuje cztery niezwykłe dni, pełne niesamowitej atmosfery i porywającej żeglarskiej zabawy.

Przedsięwzięcie realizowane jest przy współpracy z Sail Training International, angielskiego stowarzyszenia zajmującego się krzewieniem edukacji morskiej wśród młodzieży na całym świecie. STI jest również organizatorem największych regat wielkich żaglowców, czyli The Tall Ships Races, których finał już dwukrotnie gościł w Szczecinie. PKO Bank Polski jest Głównym Sponsorem Portowym wydarzenia.

Luiza Dziółko
Redakcja CI

  • Bankopasje

   02017.12.11

   Wystawa „młodej sztuki” ze Szczecina

   „Dekonstrukcja krajobrazu” to tytuł nowej wystawy w centrali PKO Banku Polskiego, której otwarcie nastąpi 12 grudnia. Zobaczymy prace studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zapraszamy na wernisaż!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.11

   Finał 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

   Złote Koziołki dla filmu krótkometrażowego dla dzieci otrzymał kanadyjski obraz pt. "Lep na ptaki" ze względu na niezapomnianego bohatera i mistrzowską technikę animacji. Zwycięzcą w kategorii Debiut i laureatem nagrody PKO Banku Polskiego została norweska produkcja „Wielka wyprawa Oskara”.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Nierozerwalna miłość książki i filmu, czyli 5 najciekawszych ekranizacji dla młodzieży

   Kino młodzieżowe ostatnich lat nierozerwalnie łączy się z ekranizacjami książek, a popularność serii czytelniczych wprost przekłada się na frekwencję w salach kinowych. Trwający właśnie Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! To doskonała okazja, by zaprezentować listę pięciu najciekawszych ekranizacji książek dla młodzieży ostatnich lat.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2017

   W najbliższy weekend zapraszamy dzieci do Szczecina, Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Łodzi, Kalisza i Zielonej Góry. Spektakl „Podróż Mikołaja”, świąteczne warsztaty oraz miś Wojtek – to tylko niektóre atrakcje czekające dzieci.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.07

   Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

   Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi. Nasze akcje (24) odbyły się w 14 miastach. Dołączyło do nas ponad 1900 osób. Fundację PKO Banku Polskiego w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia wspierało Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak ważna jest każda ilość zebranej krwi mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.05

   Zaangażowany artysta: Leon Tarasewicz

   Sztuka jest najcenniejszym pieniądzem od czasów wynalezienia soli – twierdzi Leon Tarasewicz, profesor warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, doceniający działania Fundacji PKO Banku Polskiego wspierającej młodych artystów i podkreślający prestiż bankowej Kolekcji sztuki. Rozmowa z wyjątkowym artystą i społecznikiem, który właśnie został laureatem XVII Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

   więcej
  Pokaż więcej