W świecie filmów i spektakli teatralnych Mistrza. Multimedialna wystawa „Wajda”
To nie będzie zwyczajna wystawa – to będzie wyjątkowa ekspozycja, tak jak wyjątkowy jest jej bohater. Od soboty 6 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie obejrzeć będzie można prace związane z twórczością Andrzeja Wajdy.
Andrzej Wajda, Fot. Joanna Helander, ze zbiorów Ośrodka KARTA
Tego człowieka nikomu przedstawiać nie trzeba. Mówią o nim zasługi, nagrody i przede wszystkim filmy, które stworzył. „Popioły”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Pan Tadeusz” czy „Człowiek z marmuru” – to tylko niektóre tytuły z bogatego portfolio Mistrza, z których fotosy zostaną zaprezentowane na ekspozycji.
Wybitny polski reżyser filmowy i teatralny, współtwórca kina moralnego niepokoju, kawaler Orderu Orła Białego za zasługi dla rozwoju kinematografii był wielokrotnie wyróżniany, między innymi statuetkami Złotej Palmy Festiwalu w Cannes oraz Oscarem za całokształt twórczości. Oprócz dzieł filmowych pozostawił po sobie również scenariusze, szkice, rysunki, zapiski, które powstawały podczas procesu twórczego. Wszystko to również zobaczyć można będzie niebawem w Krakowie.
– Wystawa umożliwi wtopienie się w filmowy świat za pomocą obrazów, dźwięków i scenograficznych reinterpretacji oryginalnych dekoracji – zapowiada Muzeum Narodowe w Krakowie. – Odtworzymy dzięki temu świat magii filmu i jego iluzyjnych zdolności, co pozwoli na doświadczenie kina w bardziej sensualnej, narracyjnej i scenograficznej formie.
Obok pamiątek osobistych znajdą się tam również rekwizyty, kostiumy i projekty scenografii do filmów, które stworzył Andrzej Wajda.
– Wystawapozwoli nie tylko odtworzyć proces realizacji filmów Wajdy, ale także poznać mechanizmy ich powstawania i konteksty: zarówno instytucjonalne, produkcyjne, cenzorskie, organizacyjne i związane z zarządzaniem talentami współpracowników, jak również autorskie, artystyczne, ukazujące geniusz konkretnego twórcy – mówią twórcy ekspozycji.
Kuratorem wystawy jest dr hab. Rafał Syska, projektantem dr hab. Tomasz Wójcik.
Ekspozycję można będzie zwiedzać do 8 września w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
PKO Bank Polski był sponsorem projektu Kino RP, dzięki któremu zrekonstruowano cyfrowo największe dzieła polskiej kinematografii. Wśród filmów, których digitalizację wsparł Bank, znalazły się takie dzieła Andrzeja Wajdy jak: „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Panny z Wilka”, „Ziemia obiecana”, „Polowanie na muchy”, „Wszystko na sprzedaż” czy „Wesele”. W dowód wdzięczności za wsparcie projektu PKO Bank Polski, jako sponsor akcji, został uhonorowany Nagrodą Specjalną Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Na bank je lubicie!
Kaszëbi promują swój jãzëk – za nami finał konkursu dla dzieci
Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.