2019.04.03

W świecie filmów i spektakli teatralnych Mistrza. Multimedialna wystawa „Wajda”

To nie będzie zwyczajna wystawa – to będzie wyjątkowa ekspozycja, tak jak wyjątkowy jest jej bohater. Od soboty 6 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie obejrzeć będzie można prace związane z twórczością Andrzeja Wajdy.

Muzeum Narodowe w Krakowie
Andrzej Wajda, Fot. Joanna Helander, ze zbiorów Ośrodka KARTA

Tego człowieka nikomu przedstawiać nie trzeba. Mówią o nim zasługi, nagrody i przede wszystkim filmy, które stworzył. „Popioły”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Pan Tadeusz” czy „Człowiek z marmuru” – to tylko niektóre tytuły z bogatego portfolio Mistrza, z których fotosy zostaną zaprezentowane na ekspozycji.

Wybitny polski reżyser filmowy i teatralny, współtwórca kina moralnego niepokoju, kawaler Orderu Orła Białego za zasługi dla rozwoju kinematografii był wielokrotnie wyróżniany, między innymi statuetkami Złotej Palmy Festiwalu w Cannes oraz Oscarem za całokształt twórczości. Oprócz dzieł filmowych pozostawił po sobie również scenariusze, szkice, rysunki, zapiski, które powstawały podczas procesu twórczego. Wszystko to również zobaczyć można będzie niebawem w Krakowie.

Wystawa umożliwi wtopienie się w filmowy świat za pomocą obrazów, dźwięków i scenograficznych reinterpretacji oryginalnych dekoracji – zapowiada Muzeum Narodowe w Krakowie. – Odtworzymy dzięki temu świat magii filmu i jego iluzyjnych zdolności, co pozwoli na doświadczenie kina w bardziej sensualnej, narracyjnej i scenograficznej formie.

Obok pamiątek osobistych znajdą się tam również rekwizyty, kostiumy i projekty scenografii do filmów, które stworzył Andrzej Wajda.

Wystawapozwoli nie tylko odtworzyć proces realizacji filmów Wajdy, ale także poznać mechanizmy ich powstawania i konteksty: zarówno instytucjonalne, produkcyjne, cenzorskie, organizacyjne i związane z zarządzaniem talentami współpracowników, jak również autorskie, artystyczne, ukazujące geniusz konkretnego twórcy – mówią twórcy ekspozycji.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Rafał Syska, projektantem dr hab. Tomasz Wójcik.

Ekspozycję można będzie zwiedzać do 8 września w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

PKO Bank Polski był sponsorem projektu Kino RP, dzięki któremu zrekonstruowano cyfrowo największe dzieła polskiej kinematografii. Wśród filmów, których digitalizację wsparł Bank, znalazły się takie dzieła Andrzeja Wajdy jak: „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Panny z Wilka”, „Ziemia obiecana”, „Polowanie na muchy”, „Wszystko na sprzedaż” czy „Wesele”. W dowód wdzięczności za wsparcie projektu PKO Bank Polski, jako sponsor akcji, został uhonorowany Nagrodą Specjalną Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Na bank je lubicie!

Kaszëbi promują swój jãzëk – za nami finał konkursu dla dzieci

Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

loaderek.gifoverlay.png