W Teatrze Polskim o Polsce – Salon Poezji z okazji Święta Niepodległości 2017
PKO Bank Polski wraz z Teatrem Polskim im. Alfreda Szyfmana w Warszawie zapraszają na wielkie wydarzenie. 12 listopada, z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na deskach teatru odbędzie się Salon Poezji: O Polsce.
Usłyszymy na nim wielkie dzieła poezji polskiej. „O poprawie Rzeczypospolitej” Andrzeja Frycza Modrzewskiego, czyli utwór, który ukazał sięw drugiej połowie XVI wieku. Zawiera on wizję idealnego państwa. Autor wprost wskazuje te elementy funkcjonowania narodu, które wymagają reform. Są wśród nich system edukacji, sądownictwo oraz władza wykonawcza.
Podczas Salonu Poezji O Polsce zaprezentowane zostaną również „Kazania sejmowe” Piotra Skargi, wydane kilkadziesiąt lat później niż dzieło Modrzewskiego. To także traktat polityczny o przebudowie Polski. W ośmiu rozdziałach znajduje się osiem kazań, które wskazują na najważniejsze problemy państwa i podają receptę na ich przezwyciężenie.
Ze sceny wybrzmią także myśli Pawła Włodkowica zawarte w zbiorze „O wojnie i tolerancji”. Polski kapłan, pisarz i prawnik, żyjący w XIV wieku, uznawany jest za wczesnego głosiciela idei tolerancji religijnej.
Wielkie dzieła Modrzewskiego, Skargi i Włodkowica zinterpretują na scenie Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Dominik Łoś, Krzysztof Kumor oraz Antoni Ostrouch.
Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie Teatru Polskiego, w zakładce „Cykle”
Podczas Salonów Poezji, odbywających się najczęściej w niedzielne południe na Dużej Scenie, Teatr Polski przybliża widzom utwory wybranych poetów – tych znanych i tych, którzy niesłusznie rzadziej są przypominani. W tym roku odbyły się już salony: Poeta pamięta. 17 września ’39, Jestem, bo jesteś. Poezja ks. Jana Twardowskiego oraz Koncert laureatów 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Maciej Pobocha
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.