2017.09.29

Wernisaż wystawy +/- nieskończoność w PKO Banku Polskim

Żółty tramwaj w Lizbonie, zagubiona dama w czerwonej sukni, uwięziony statek czy dziewczynka zaglądająca pod... morze – to tylko niektóre z motywów obrazów Michała Przewłockiego. Jego prace możemy oglądać na V piętrze centrali PKO Banku Polskiego. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 28 września. Ekspozycja potrwa do końca listopada.

 

Podczas wernisażu wystawy „+/- nieskończoność” zobaczyliśmy kilkanaście obrazów olejnych Michała Przewłockiego. Wszystkie urzekają niezwykle intensywną kolorystyką, a przede wszystkim zaskakują. Każda praca to uchwycenie chwili, przeżycia, doświadczenia. Obrazy nie mają tytułów, bo każdy z nas może zinterpretować dzieło inaczej i nadać mu swoją nazwę.

Wyjść poza to, co jest

Autor czerpie inspirację z otaczającej go rzeczywistości, ale także kreuje ją na nowo. Próbuje zrozumieć świat tak jak dziewczynka, która zagląda pod morze niczym pod dywan. Bohaterka obrazów Przewłockiego to jednak najczęściej kobieta – szukająca, zagubiona, skamieniała, starająca się utrzymać się na linie nad przepaścią, samotna w domu gdzieś na tle miasta nocą czy też nieświadoma nadciągającej fali niebezpieczeństwa. Jest w tych dziełach pewien niepokój, który skłania do refleksji. – W malarstwie fascynuje mnie możliwość uchwycenia chwili i przekazania emocji, jak również wyjścia poza to, co jest i zastanowienia się, czy przeżycia, stany, które stają się udziałem człowieka są dla niego ograniczeniem czy nową przestrzenią. To znowu budzi pytania czy przestrzeń jest skończona czy nieskończona. Staram się na te pytania odpowiadać – mówi Michał Przewłocki.

Sztuka, która jest dopełnieniem nauki

Autor jest związany ze sztuką od dzieciństwa. Jako dziecko często bywał w Muzeum Narodowym w Warszawie, w który jego mama pracowała jako historyk sztuki. Oprócz malowania obrazów dużo podróżuje, rysuje i robi zdjęcia. Ale jest jeszcze jeden obszar zainteresowań – informatyka. Dziś łączy jedno i drugie. W PKO Banku Polskim przez dwa lata pracował jako informatyk. – Mama zajmowała się sztuką, tata informatyką, a ja widzę podobieństwo tych dziedzin. Mam pomysł, którą wizualizuję, przekładam na coś fizycznego, może to być aplikacja, ale może też być obraz – wyjaśnia Michał Przewłocki. – Wybrałem studia na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, ponieważ chciałem zrozumieć zasady otaczającego nas świata. Sztuka dodaje jednak jeszcze aspekt związany z subiektywnym postrzeganiem i odczuwanie zjawisk. Jest dopełnieniem tego, co mówi nauka – podsumowuje. 

Wystawę otwierała Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego oraz Grzegorz Oszast, dyrektor Pionu Sprzedaży Detalicznej PKO Banku Polskiego. – Warto mieć pasje i znajdować czas na ich realizację. Ta wystawa pokazuje jakie niezwykłe talenty kryją się w każdym z nas. Gratuluję Michałowi i życzę mu powodzenia – powiedział Grzegorz Oszast. Małgorzata Głębicka nie kryła zadowolenia, że Fundacja wspiera ludzi, którzy tworzą rzeczy wartościowe, rozwijają się. – Wierzę, że ta wystawa da Michałowi zastrzyk do dalszej wytężonej pracy, trzymamy za niego kciuki – powiedziała.

Aktualna wystawa jest drugą w karierze artystycznej Michała Przewłockiego. Jego prace można oglądać w centrali PKO Banku Polskiego przy ul. Puławskiej 15 w Warszawie do końca listopada.

Joanna Kornaga
ekspert PKO Banku Polskiego

To kolejna wystawa prac w centrali Banku. Wcześniej odbyła się m.in. wystawa Filipa Moszanta, studenta Pracowni Działań Przestrzennych z Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzonej przez prof. Leona Tarasewicza, eskpozycja z cyklu No Bugdet Show, wystawa poplenerowa uczniów prof. Mirosława Bałki czy „Polska cała”.

PKO Bank Polski jest jedną z niewielu instytucji finansowych w kraju, posiadających bogatą kolekcję malarstwa polskiego Liczy ona ponad 70 prac 30 wybitnych artystów reprezentujących 3 pokolenia w powojennej sztuce polskiej. Dzieła eksponowane są w miejscach dostępnych dla pracowników oraz gości budynku centrali w Warszawie, a także na stronie Kolekcji. Więcej na temat wystaw, m.in. wideo wywiady z artystami oraz wypowiedzi krytyków o bankowej kolekcji sztuki w multimedialnej zakładce.

Kolekcją malarstwa oraz wystawami opiekuje się dr hab. Lidia Stefanowska, dyrektor Zbiorów Bankowych PKO Banku Polskiego.

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png