Wielkie „Emocje” w Operze Krakowskiej
29 i 30 maja tego roku Opera Krakowska zaprasza na niezwykłą premierę. Będzie to widowisko baletowe do muzyki znanych kompozytorów współczesnych i nieco dawniejszych, a przygotowane wespół przez trójkę znanych polskich choreografów. Jego głównym tematem są tytułowe „Emocje”.
Jak zapowiedzieli twórcy, na widowisko złożą się cztery części, każda przygotowana przez innego choreografa.
W części pierwszej, ułożonej przez Katarzynę Aleksander-Kmieć, której tłem będzie Mirror in a mirror Arvo Pärta, artyści zmierzą się z pierwotną emocją egzystencjalną człowieka stojącego twarzą w twarz z samym sobą.
W drugiej części, zatytułowanej „...gdzie tkwią nagie gwiazdy...”, a przygotowanej przez Violettę Suskę do muzyki Johannesa Brahmsa (usłyszymy fragmenty Koncertu skrzypcowego D-dur, I Sonaty skrzypcowej G-dur, Serenady nr 2 A-dur i Intermezza A-dur op. 118), zobaczymy kilka miniatur baletowych, których tematem będzie – jak mówiła sama autorka – „samotność współczesnego człowieka w tłumie”.
Choreografię trzeciej części przygotował Jacek Tyski, a zatytułował ją „Uwertura żołnierza”. Mówić ona będzie o tragicznej miłości, a widowisko rozegra się na tle Uwertury-fantazji Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego. Jak przyznał sam Tyski: „Muzyka Czajkowskiego pukała do mojej głowy od dawna”.
Ostatnią część widowiska zaprojektowała znów Katarzyna Aleksander-Kmieć, a zatytułowała ją „...z niezapisanego dziennika...”. Rozegra się na tle III Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego, a opowiadać będzie o intymnych więziach międzyludzkich.
Sądząc po wyborze muzyki do poszczególnych części, obecnych w środkowych partiach romantyków - Brahmsa i Czajkowskiego, spinać będą klamrą współcześni i żyjący – Arvo Pärt, estoński twórca muzyki instrumentalnej i chóralnej, oraz Krzysztof Penderecki, polski kompozytor i dyrygent.
Zarówno Violetta Suska, jak i Katarzyna Aleksnader-Kmieć wielokrotnie współpracowały już z Operą Krakowską (m.in. przy spektaklu „Mały Lord” Markwicka – Suska, „Baron cygański”, „Ariadna na Naxos”, „Miłość do trzech pomarańczy” – Aleksander-Kmieć). Jacek Tyski jest choreografem i solistą Polskiego Baletu Narodowego, przygotowywał wiele spektakli nie tylko na wielu polskich scenach (Polski Balet Narodowy, Centralny Basen Artystyczny, Narodowe Centrum Kultury, Opera na Zamku w Szczecinie), ale również za granicami (Ballet de Gran Canaria w Las Palmas).
W partiach solowych widowiska zatańczą m.in. Gabriela Kubacka i Robert Kędziński. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Sekuła, a spektakl wyreżyserował Marcin Nogas.
Jak stwierdził Bogusław Nowak, dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej: „Spektakl Emocje to swoisty kolaż wypowiedzi, zarówno muzycznych, jak i choreograficznych. Mamy nadzieję, że wzbudzi w widzach wiele pozytywnych emocji”.
Widowisku towarzyszy wystawa fotografii Dariusza Pawelca o takim samym tytule „Emocje”. Będzie eksponowana na antresoli Opery Krakowskiej od dnia premiery do 14 czerwca.
- Sponsorem Opery Krakowskiej jest PKO Bank Polski, patronujący ważnym wydarzeniom muzycznym przygotowywanym przez tę instytucję, takim jak Letni Festiwal Opery Krakowskiej oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
Czytaj także:
PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper…”
16 maja - barokowa uczta w Filharmonii Narodowej
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.