2015.05.29

Wielkie „Emocje” w Operze Krakowskiej

29 i 30 maja tego roku Opera Krakowska zaprasza na niezwykłą premierę. Będzie to widowisko baletowe do muzyki znanych kompozytorów współczesnych i nieco dawniejszych, a przygotowane wespół przez trójkę znanych polskich choreografów. Jego głównym tematem są tytułowe „Emocje”.

EMOCJE. Pojekt plakatu - Bożena Pędziwiatr, Aldo Vargas-TetmajerJak zapowiedzieli twórcy, na widowisko złożą się cztery części, każda przygotowana przez innego choreografa.

W części pierwszej, ułożonej przez Katarzynę Aleksander-Kmieć, której tłem będzie Mirror in a mirror Arvo Pärta, artyści zmierzą się z pierwotną emocją egzystencjalną człowieka stojącego twarzą w twarz z samym sobą.

W drugiej części, zatytułowanej „...gdzie tkwią nagie gwiazdy...”, a przygotowanej przez Violettę Suskę do muzyki Johannesa Brahmsa (usłyszymy fragmenty Koncertu skrzypcowego D-dur, I Sonaty skrzypcowej G-dur, Serenady nr 2 A-dur i Intermezza A-dur op. 118), zobaczymy kilka miniatur baletowych, których tematem będzie – jak mówiła sama autorka – „samotność współczesnego człowieka w tłumie”.

Choreografię trzeciej części przygotował Jacek Tyski, a zatytułował ją „Uwertura żołnierza”. Mówić ona będzie o tragicznej miłości, a widowisko rozegra się na tle Uwertury-fantazji Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego. Jak przyznał sam Tyski: „Muzyka Czajkowskiego pukała do mojej głowy od dawna”.

Ostatnią część widowiska zaprojektowała znów Katarzyna Aleksander-Kmieć, a zatytułowała ją „...z niezapisanego dziennika...”. Rozegra się na tle III Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego, a opowiadać będzie o intymnych więziach międzyludzkich.

Sądząc po wyborze muzyki do poszczególnych części, obecnych w środkowych partiach romantyków - Brahmsa i Czajkowskiego, spinać będą klamrą współcześni i żyjący – Arvo Pärt, estoński twórca muzyki instrumentalnej i chóralnej, oraz Krzysztof Penderecki, polski kompozytor i dyrygent.

Zarówno Violetta Suska, jak i Katarzyna Aleksnader-Kmieć wielokrotnie współpracowały już z Operą Krakowską (m.in. przy spektaklu „Mały Lord” Markwicka – Suska, „Baron cygański”, „Ariadna na Naxos”, „Miłość do trzech pomarańczy” – Aleksander-Kmieć). Jacek Tyski jest choreografem i solistą Polskiego Baletu Narodowego, przygotowywał wiele spektakli nie tylko na wielu polskich scenach (Polski Balet Narodowy, Centralny Basen Artystyczny, Narodowe Centrum Kultury, Opera na Zamku w Szczecinie), ale również za granicami (Ballet de Gran Canaria w Las Palmas).

W partiach solowych widowiska zatańczą m.in. Gabriela Kubacka i Robert Kędziński. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Sekuła, a spektakl wyreżyserował Marcin Nogas.

Jak stwierdził Bogusław Nowak, dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej: „Spektakl Emocje to swoisty kolaż wypowiedzi, zarówno muzycznych, jak i choreograficznych. Mamy nadzieję, że wzbudzi w widzach wiele pozytywnych emocji”.

Widowisku towarzyszy wystawa fotografii Dariusza Pawelca o takim samym tytule „Emocje”. Będzie eksponowana na antresoli Opery Krakowskiej od dnia premiery do 14 czerwca.

  • Sponsorem Opery Krakowskiej jest PKO Bank Polski, patronujący ważnym wydarzeniom muzycznym przygotowywanym przez tę instytucję, takim jak Letni Festiwal Opery Krakowskiej oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com

Czytaj także:

PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper…”

16 maja - barokowa uczta w Filharmonii Narodowej

loaderek.gifoverlay.png