Witraże dla każdego – wystawa prac Urszuli Kotarby w PKO Banku Polskim
Do końca sierpnia w centrali PKO Banku Polskiego można oglądać wystawę witraży. Autorami prac są: Anna Dąbrowska, Marzena Struk, Jolanta Trela, Andrzej Bochacz oraz Urszula Kotarba, którzy razem tworzą nieformalną grupę artystów. O sztuce tworzenia witraży, malowaniu szkłem i artystycznych fascynacjach rozmawiamy z Urszulą Kotarbą, emerytowaną pracownicą Banku.
Wystawa witraży w PKO Banku Polskim odbywa się pod hasłem „Barwy szkła”. Skąd taka nazwa?
Cała wystawa nawiązuje do nazwy największego polskiego serwisu internetowego o witrażownictwie. Jego twórcą jest jeden z uczestników wystawy, Andrzej Bochacz, pełniący również funkcję prezesa krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona. Witraże to wspaniała dziedzina pracy twórczej, mająca fascynującą historię. Wszyscy uczestnicy wystawy zwracają na to uwagę
Na bankowej wystawie można podziwiać witraże pięciu twórców. Skąd się Państwo znają?
Swoje prace prezentują: Anna Dąbrowska, Marzena Struk, Jolanta Trela, Andrzej Bochacz i ja. Poznaliśmy się na kursach tworzenia witraży prowadzonych przez wielkiego pasjonata tej sztuki – Dawida Zborowskiego. Mimo iż nie tworzymy formalnej grupy artystycznej, uczestniczyliśmy w wielu wspólnych przedsięwzięciach, m. in. w tworzeniu witraży przeznaczonych na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Wiele lat pracowała Pani w PKO Banku Polskim. Czy już wtedy interesowała się Pani witrażownictwem?
W Banku przepracowałam ponad 20 lat. Zajmowałam się podatkami, przede wszystkim podatkiem od rent i emerytur zagranicznych. Właśnie w pracy zaczęła się moja przygoda z witrażami. Ponieważ zawsze interesowało mnie rękodzieło, wybrałam się kiedyś na warsztaty witrażowe prowadzone w Banku w ramach programu „PKO po godzinach”. Poszłam tam z ciekawości, żeby tylko popatrzeć, a zostałam do ostatniej edycji tych zajęć.
Pasja miała wpływ na Pani pracę?
Tworzenie witraży było dla mnie wytchnieniem, chwilą relaksu po pracy. Gdy odkryłam swoją pasję, zaczęłam chodzić na inne kursy i szkolenia witrażowe.
Czy każdy może tworzyć witraże?
Nasza wystawa pokazuje, że każdy – stomatolog, farmaceuta, informatyk czy bankowiec. To profesje uczestników wystawy. Wykonanie witraża w technice Tiffany'ego, którą wykorzystujemy, wymaga czasu, ale przede wszystkim cierpliwości. Najpierw robimy projekt, a potem wybieramy szkła i każdy wycięty kawałek precyzyjnie szlifujemy tak, aby idealnie pasował do pozostałych. Następnie owijamy je specjalną miedzianą folią. Przygotowane elementy są lutowane a na koniec patynowane, co ma zabezpieczyć lut przed utlenianiem. Cały wysiłek z nawiązką rekompensuje nam chwila, gdy oglądamy witraż podświetlony przez słońce.
Na czym polega technika Tiffany'ego?
Pierwsze witraże wykonywano techniką ołowiową, to znaczy, że do łączenia kawałków szkła używany był ołów. Technika ta sprawdzała się przy witrażach o dużych rozmiarach, m.in. sakralnych. Jednak w przypadku tworzenia przedmiotów użytkowych, jak na przykład lampy, technika ołowiana nie sprawdzała się ze względu na właściwości ołowiu i jego ciężar. Przełom przyniósł wynalazek Louisa Comfort Tiffany'ego, który wymyślił taśmę miedzianą. Dzięki zachowaniu odpowiednich parametrów (grubość, szerokość), była na tyle plastyczna, że można nią było owinąć kawałki szkła, a następnie je zlutować. I jest stosowana do dziś.
Jakie emocje, techniki, wzornictwo dominują w zebranych na wystawie pracach?
Wystawa prezentuje witraże wykonane właśnie w technice Tiffany'ego.
Czy praca ze szkłem wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia pracy? To kruche tworzywo…
Bywa stresująco. Malujemy szkłem, które choć piękne, ma swoje ograniczenia. Zdarza się, że dopracowany do perfekcji, trudny technicznie element witrażu pęka w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład pod koniec pracy i wszystko trzeba zaczynać od początku.
Czy będzie to Pani pierwsza wystawa?
Twórcy pokazujący tu swoje prace pracują w nieformalnej grupie, która kilkakrotnie prezentowała swoje dzieła na wystawach zbiorowych, m.in. w Pałacu Czeczów w Kozach k/Bielsko Białej (2015), w Muzeum Archidiecezji w Poznaniu (2016), w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie (2017) czy w Miejskiej Bibliotece Publicznej Legionowie (2018) jako wystawa towarzysząca X Konferencji Naukowej Stowarzyszenia Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona.
Jak zachęciłaby Pani na wystawę?
Zachęcam wszystkich, aby osobiście przekonali się, jak wygląda świat oglądany przez kolorowe szkiełko!
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Patrzy na obraz, gdy maluje. Jak jest ukończony to on spogląda na nią. Olga Wolniak – artystka, która inspiruje
37. Festiwal Szkół Teatralnych zakończony!
Listy króla Zygmunta Augusta do Radziwiłłów, czyli XXVI spotkanie z Arcydziełem
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.