Wratislavia Cantans w uścisku Mahlera
Melomani odliczają już dni do 4 września – inauguracji siedziby Narodowego Forum Muzyki – i do rozpoczęcia jubileuszowej, pięćdziesiątej edycji międzynarodowego festiwalu Wratislavia Cantans, który rozpocznie się dwa dni później, 6 września. A już następnego dnia, a więc na samym początku festiwalu, niezwykłe wydarzenie – IX Symfonia Gustava Mahlera w znakomitym wykonaniu.
Inauguracja jednego z najnowocześniejszych kompleksów sal koncertowych w naszej części Europy – siedziby Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – to dwudniowy minifestiwal koncertów rozmaitych formacji muzycznych, dla których gmach NFM będzie „domem”. Ale nie bez kozery mówi się o tym, że prawdziwy „chrzest bojowy” przejdzie duża sala koncertowa w drugim dniu festiwalu Wratislavia Cantans, kiedy zabrzmi w niej Izraelska Orkiestra Symfoniczna– uważana za najlepszą orkiestrę na świecie. Izraelczyków poprowadzi znakomity dyrygent Zubin Mehta. Wspólnie wykonają IX Symfonię Gustava Mahlera – dzieło niezwykłe i obrosłe legendą.
Izraelska Orkiestra Symfoniczna. Źródło: Wikipedia.
Israel Philharmonic Orchestra założył w 1936 roku pochodzący z Polski, a ściślej z Częstochowy, skrzypek Bronisław Huberman. Zgromadził wokół siebie grupę muzyków żydowskich, którzy schronili się przed narastającym w Europie faszyzmem w Palestynie, pod brytyjskimi skrzydłami. Orkiestra wystąpiła po raz pierwszy 26 grudnia 1936 roku, a koncert poprowadził legendarny dyrygent włoski Arturo Toscanini. Jak widać, od pierwszego koncertu nad orkiestrą czuwał z pewnością duch dobrej muzyki. Od tej pory zespół dał niezliczoną liczbę koncertów, odwiedzając najbardziej znane i prestiżowe sale widowiskowe i festiwale.
Zubin Mehta, dyrygent pochodzący z Bombaju, ma za sobą równie znakomitą artystyczną drogę. Dość wspomnieć, że ma własną gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław. Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym jednej z najbardziej prestiżowych scen – Filharmonii Nowojorskiej. Z Izraelską Orkiestrą jest związany od 1968 roku, a od 1977 jest jej dyrektorem artystycznym. Występ orkiestry pod batutą tego dyrygenta stanowi dla Narodowego Forum Muzyki ogromną nobilitację.
No i w końcu – Mahler.IX Symfonia to jedno z jego późnych dzieł, utwór doświadczonego przez los, schorowanego artysty, który zdaje sobie sprawę ze zbliżającej się śmierci. Jak twierdzi Zubin Mehta w wywiadzie opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” 28 sierpnia: „Dziewiątą wypełnia wielki smutek, a finałowe Adagio to wstrząsająca agonia ludzkiej duszy”.
Ten niezwykle mocny – zarówno muzycznie, jak i wykonawczo – koncert ma swoje lustrzane odbicie na zakończenie festiwalu. Otóż 19 września, w ostatnim dniu festiwalu, w tej samej sali głównej Narodowego Forum Muzyki zabrzmi inne dzieło Gustava Mahlera – VIII symfonia Es-dur „Symfonia tysiąca” – nazwana tak od imponującego gremium muzyków potrzebnych do jej wykonania. Jak głosi legenda, podczas prapremiery w Monachium, 12 września 1910 roku, poprowadzonej zresztą przez samego kompozytora, było ich tysiąc. Rzeczywiście, „Symfonia tysiąca” to nie tylko ogromne dzieło symfoniczne, ale w równym stopniu oratorium i opera. Pierwsza część symfonii to Mahlerowska interpretacja hymnu Veni creator spiritus, drugą oparł kompozytor na ostatniej scenie z "Fausta" Goethego. Obok Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej w koncercie wezmą udział trzy chóry NFM oraz spore grono solistów, a ten imponujący zespół poprowadzi Jacek Kasprzyk, obecny dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyrygent przez lata związany z Wrocławiem.
Osoby obeznane z Wratislavią podkreślają, że już od lat festiwal to nie tylko święto dla miłośników muzyki dawnej, ale w równym stopniu uczta dla koneserów dzieł wielu epok i stylów, także tych stricte współczesnych, a nawet awangardowych. O szerokiej formule i bogatym wyborze stylistyk mówi zresztą dyrektor artystyczny festiwalu Giovanni Antonini: „Moją ambicją jest prezentowanie jak najszerzej twórczych poszukiwań” („Gazeta Wyborcza”, 28 sierpnia). Ujęcie jubileuszowej edycji Wratislavii w tak mocną Mahlerowską klamrę jest tego dobitnym dowodem.
Partnerem strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans jest PKO Bank Polski, patronujący również Narodowemu Forum Muzyki we Wrocławiu.
Iwona Ramotowska
dolce-tormeto.blogspot.com; dolcetormento.pl
Czytaj także:
Wratislavia pod włoskimi skrzydłami
Wratislavia iubilata
Wratislawia Cantans ante portas!
Wratislavia pulcherrima!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.