Wspaniali i nikczemni, niezwykli i szaleni – wystawa „Nowy poczet władców Polski”
Polscy władcy byli tak samo niezwykli, jak dzieje naszego państwa. Wśród nich byli zarówno sprawiedliwi, mężni, jak i rozpustni czy szaleni. Jak widzimy ich dziś? Współczesne portrety królów i książąt polskich można oglądać do 19 lipca br. na wystawie „Nowy poczet władców Polski. „Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie.
Seria 49 portretów królów i książąt namalowanych przez Waldemara Świerzego „komiksową” kreską pełna jest emocji i pasji. Na pomysł ponownego stworzenia wizerunków naszych władców w 2004 roku wpadł znakomity grafik i plakacista Andrzej Pągowski, który do współpracy zaprosił profesora Waldemara Świerzego, światowej sławy grafika i ilustratora. Projektowi patronuje PKO Bank Polski.
W ciągu 7 lat pracy autor stworzył unikatową na skalę światową kolekcję, znacznie różniącą się od legendarnego „Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki – zbioru 44 monochromatycznych rysunków, które od ponad 120 lat stanowią kanon wizerunków naszych władców. Pełne emocji, współczesne portrety stworzone przez Świerzego polemizują z od lat zakorzenionym w powszechnej świadomości patetycznym obrazem naszych władców, dopełniają go i różnicują. Poczet Świerzego jest ogromnym osiągnięciem artystycznym ale nie tylko – to dzieło przygotowane w oparciu o szczegółowe i unikalne materiały historyczne. Dzięki temu ma szansę stać się wiarygodnym symbolem tożsamości Polaków we wspólnocie europejskiej i na świecie. To prawdziwa i współczesna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodych ludzi.
Jak „zmieniły się” wizerunki naszych królów, można zobaczyć wybierając na wystawę „Nowy Poczet Władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” we wnętrzach Dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej na Zamku Królewskim w Warszawie. Oprócz wizerunków władców – zarówno narysowanych przez Matejkę, jak i namalowanych przez Świerzego – w części edukacyjnej wystawy prezentowane są kolekcje monet, banknotów, czy znaczków pocztowych z wizerunkami władców Polski, a także 5 oryginalnych portretów wykonanych przez Jana Matejkę, stanowiących własność Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Waldemar Świerzy należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców „polskiej szkoły plakatu” lat 60. I 70. XX wieku. Jest autorem ponad tysiąca prac, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe czy muzyczne). Plakat z wizerunkiem Jimmiego Hendrixa całe lata traktowany był przez młodzież jako kultowy. Świerzy sportretował ponad 250 postaci z całego świata.
Andrzej Pągowski zaprasza na wystawę
Wystawa „Nowy poczet władców Polski
Zamek Królewski w Warszawie
Dawna Galeria Sztuki Zdobniczej
Plac Zamkowy 4
Wystawa czynna do 19 lipca br. w godz.:
pon. – sob.: 10.00 – 18.00
niedz.: 11.00 – 18.00
Wstępwolny
Edyta Skorupska
Ekspert PKO Banku Polskiego
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.