2015.06.03

Wspaniali i nikczemni, niezwykli i szaleni – wystawa „Nowy poczet władców Polski”

Polscy władcy byli tak samo niezwykli, jak dzieje naszego państwa. Wśród nich byli zarówno sprawiedliwi, mężni, jak i rozpustni czy szaleni. Jak widzimy ich dziś? Współczesne portrety królów i książąt polskich można oglądać do 19 lipca br. na wystawie „Nowy poczet władców Polski. „Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie.

Seria 49 portretów królów i książąt namalowanych przez Waldemara Świerzego „komiksową” kreską pełna jest emocji i pasji. Na pomysł ponownego stworzenia wizerunków naszych władców w 2004 roku wpadł znakomity grafik i plakacista Andrzej Pągowski, który do współpracy zaprosił profesora Waldemara Świerzego, światowej sławy grafika i ilustratora. Projektowi patronuje PKO Bank Polski.

W ciągu 7 lat pracy autor stworzył unikatową na skalę światową kolekcję, znacznie różniącą się od legendarnego „Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki – zbioru 44 monochromatycznych rysunków, które od ponad 120 lat stanowią kanon wizerunków naszych władców. Pełne emocji, współczesne  portrety stworzone przez Świerzego polemizują z od lat zakorzenionym w powszechnej świadomości patetycznym obrazem naszych władców, dopełniają go i różnicują. Poczet Świerzego jest ogromnym osiągnięciem artystycznym ale nie tylko – to dzieło przygotowane w oparciu o szczegółowe i unikalne materiały historyczne. Dzięki temu ma szansę stać się wiarygodnym symbolem tożsamości Polaków we wspólnocie europejskiej i na świecie. To prawdziwa i współczesna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodych ludzi.

Jak „zmieniły się” wizerunki naszych królów, można zobaczyć wybierając na wystawę  „Nowy Poczet Władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” we wnętrzach Dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej na Zamku Królewskim w Warszawie. Oprócz wizerunków władców – zarówno narysowanych przez Matejkę, jak i namalowanych przez Świerzego – w części edukacyjnej wystawy prezentowane są kolekcje monet, banknotów, czy znaczków pocztowych z wizerunkami władców Polski, a także 5 oryginalnych portretów wykonanych przez Jana Matejkę, stanowiących własność Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Waldemar Świerzy należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców „polskiej szkoły plakatu” lat 60. I 70. XX wieku. Jest autorem ponad tysiąca prac, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe czy muzyczne). Plakat z wizerunkiem Jimmiego Hendrixa całe lata traktowany był przez młodzież jako kultowy. Świerzy sportretował ponad 250 postaci z całego świata.

Andrzej Pągowski zaprasza na wystawę

Wystawa „Nowy poczet władców Polski

Zamek Królewski w Warszawie

Dawna Galeria Sztuki Zdobniczej

Plac Zamkowy 4

Wystawa czynna do 19 lipca br. w godz.:

pon. – sob.: 10.0018.00
niedz.: 11.0018.00

Wstępwolny  

Edyta Skorupska

Ekspert PKO Banku Polskiego

loaderek.gifoverlay.png