2017.07.28

PKO Bank Polski sponsorem wystawy „1000 pamiątek…” w Muzeum Powstania Warszawskiego

Zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego na wystawę „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017”, a 29 lipca do kibicowania ponad 11 tys. zawodnikom Biegu Powstania Warszawskiego. Bank jest partnerem obu wydarzeń.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowała w czwartek, 27 lipca, wystawa „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od zdjęć po maskotki

MPW od początku istnienia gromadzi dokumenty, fotografie, wspomnienia i inne pamiątki związane ze stolicą oraz jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego. W ciągu dekady zebrano ponad 100 tys. eksponatów, z czego przeszło 70 tys. zostało przekazanych w darze. W kolekcji placówki znajdują się zarówno obiekty o charakterze militarnym, jak i przedmioty codziennego użytku czy rzeczy osobiste Powstańców.

Każda z tych pamiątek jest wyjątkowa, ma własną historię – wzruszającą, dramatyczną, niekiedy zwykłą i prostą, ale niezwykle cenną, bo budującą opowieść o życiu i zmaganiach właścicieli tych obiektów podczas okupacji i w trakcie Powstania. Przedmioty uczestniczyły w wojennych zdarzeniach, niekiedy barwnie i wyraziście wpisując się w losy mieszkańców okupowanej i walczącej Warszawy. Niosły ludziom pocieszenie, towarzyszyły im w niedoli, brały udział w walce, dokumentowały codzienne czynności.

Wystawa prezentuje 1000 najciekawszych i najcenniejszych pamiątek, m.in. zdjęcia, rysunki, mundury, opaski, przedmioty codziennego użytku, maskotki, sprzęt medyczny i fotograficzny. Ekspozycji towarzyszy aplikacja multimedialna, w której można wyszukać informacje o wszystkich pokazanych obiektach i obejrzeć te, których nie można było zaprezentować w gablotach. W specjalnej wyszukiwarce znajduje się lista wszystkich 5090 darczyńców. 

Dostępna jest w godzinach otwarcia Muzeum, na antresoli (wstęp w cenie biletu).

Maciej Pobocha

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png