2017.07.28

Wystawa „1000 pamiątek…”! Bieg Powstania Warszawskiego!

Zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego na wystawę „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017”, a 29 lipca do kibicowania ponad 11 tys. zawodnikom Biegu Powstania Warszawskiego. Bank jest partnerem obu wydarzeń.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowała w czwartek, 27 lipca, wystawa „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od zdjęć po maskotki

MPW od początku istnienia gromadzi dokumenty, fotografie, wspomnienia i inne pamiątki związane ze stolicą oraz jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego. W ciągu dekady zebrano ponad 100 tys. eksponatów, z czego przeszło 70 tys. zostało przekazanych w darze. W kolekcji placówki znajdują się zarówno obiekty o charakterze militarnym, jak i przedmioty codziennego użytku czy rzeczy osobiste Powstańców.

Każda z tych pamiątek jest wyjątkowa, ma własną historię – wzruszającą, dramatyczną, niekiedy zwykłą i prostą, ale niezwykle cenną, bo budującą opowieść o życiu i zmaganiach właścicieli tych obiektów podczas okupacji i w trakcie Powstania. Przedmioty uczestniczyły w wojennych zdarzeniach, niekiedy barwnie i wyraziście wpisując się w losy mieszkańców okupowanej i walczącej Warszawy. Niosły ludziom pocieszenie, towarzyszyły im w niedoli, brały udział w walce, dokumentowały codzienne czynności.

Wystawa prezentuje 1000 najciekawszych i najcenniejszych pamiątek, m.in. zdjęcia, rysunki, mundury, opaski, przedmioty codziennego użytku, maskotki, sprzęt medyczny i fotograficzny. Ekspozycji towarzyszy aplikacja multimedialna, w której można wyszukać informacje o wszystkich pokazanych obiektach i obejrzeć te, których nie można było zaprezentować w gablotach. W specjalnej wyszukiwarce znajduje się lista wszystkich 5090 darczyńców. 

Dostępna jest w godzinach otwarcia Muzeum, na antresoli (wstęp w cenie biletu).

Bieg Powstania Warszawskiego

Kolejnym z wydarzeń towarzyszących obchodom 73. rocznicy Powstania Warszawskiego jest Bieg Powstania Warszawskiego, którego start zaplanowano na 29 lipca o godz. 20.00. To jeden z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych na terenie stolicy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, odgłosami bombardowań i historyczną, oświetloną zniczami trasą wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania.

Zawodnicy wystartują z ul. Bonifraterskiej na 5 km o godz. 20.10 i na 10 km o godz. 21.00. Pobiegną ulicami walk powstańczych obok Starego Miasta, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wisłostradą. Meta znajduje się przy ul. Konwiktorskiej. Uroczysty nastrój na trasie będą tworzyć grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Uczestnicy przemierzą stolicę w biało-czerwonych opaskach powstańczych. W sobotę rano ruszy także po raz czwarty Bieg Zdobycia PAST-y.

Biorąc udział w biegu będzie można dołączyć do akcji charytatywnej na rzecz 17-letniej Julii, która urodziła się ze złożoną wadą serca. Przeszła już trzy bardzo skomplikowane operacje. Obecnie niezbędna jest całkowita korekta wady umożliwiająca Julii normalne funkcjonowanie. Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Cor Infantis. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Julii” i przekroczą z nią linię mety, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację dziewczyny.

Podczas 27. Biegu Powstania Warszawskiego zawodnikom będą towarzyszyć ambasadorowie programu „PKO Biegajmy razem”: Karolina Gorczyca, Paweł Januszewski i Sebastian Chmara. Bank zaprasza także na pokazy pierwszej pomocy, które będą prowadzone przez instruktorów w miasteczku biegowym, na terenie Ośrodka Polonia.

Mecenasem wystawy „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017” oraz sponsorem 27. Biegu Powstania Warszawskiego jest PKO Bank Polski.

Maciej Pobocha

Pliki do pobrania