2017.07.28

PKO Bank Polski sponsorem wystawy „1000 pamiątek…” w Muzeum Powstania Warszawskiego

Zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego na wystawę „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017”, a 29 lipca do kibicowania ponad 11 tys. zawodnikom Biegu Powstania Warszawskiego. Bank jest partnerem obu wydarzeń.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowała w czwartek, 27 lipca, wystawa „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od zdjęć po maskotki

MPW od początku istnienia gromadzi dokumenty, fotografie, wspomnienia i inne pamiątki związane ze stolicą oraz jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego. W ciągu dekady zebrano ponad 100 tys. eksponatów, z czego przeszło 70 tys. zostało przekazanych w darze. W kolekcji placówki znajdują się zarówno obiekty o charakterze militarnym, jak i przedmioty codziennego użytku czy rzeczy osobiste Powstańców.

Każda z tych pamiątek jest wyjątkowa, ma własną historię – wzruszającą, dramatyczną, niekiedy zwykłą i prostą, ale niezwykle cenną, bo budującą opowieść o życiu i zmaganiach właścicieli tych obiektów podczas okupacji i w trakcie Powstania. Przedmioty uczestniczyły w wojennych zdarzeniach, niekiedy barwnie i wyraziście wpisując się w losy mieszkańców okupowanej i walczącej Warszawy. Niosły ludziom pocieszenie, towarzyszyły im w niedoli, brały udział w walce, dokumentowały codzienne czynności.

Wystawa prezentuje 1000 najciekawszych i najcenniejszych pamiątek, m.in. zdjęcia, rysunki, mundury, opaski, przedmioty codziennego użytku, maskotki, sprzęt medyczny i fotograficzny. Ekspozycji towarzyszy aplikacja multimedialna, w której można wyszukać informacje o wszystkich pokazanych obiektach i obejrzeć te, których nie można było zaprezentować w gablotach. W specjalnej wyszukiwarce znajduje się lista wszystkich 5090 darczyńców. 

Dostępna jest w godzinach otwarcia Muzeum, na antresoli (wstęp w cenie biletu).

Maciej Pobocha

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.07.18

   22 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zaprasza do Moniek!

   W najbliższą niedzielę Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Mońki. Wszystkich, którzy chcieliby pomagać w ratowaniu zdrowia i życia, zapraszamy do Monieckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Białostockiej. Podczas ubiegłorocznej zbiórki w tym mieście pozyskaliśmy blisko 50 l krwi!

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.18

   Poznaj młodych artystów dzięki PKO Bankowi Polskiemu

   PKO Bank Polski wspiera i promuje polską sztukę współczesną, w szczególności twórczość młodych artystów. Wspólnie ze swoją fundacją Bank wspiera organizację plenerów dla studentów pracowni szkół artystycznych oraz organizuje wystawy w ramach inicjatywy „Bank przyjazny młodym artystom”. Promuje również talenty artystyczne pracowników. Zaangażowanie Banku zostało uznane za jedną z „Dobrych praktyk” w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.16

   PKO Bank Polski współtworzy e-państwo!

   Profil Zaufany, a dzięki niemu meldunek, wniosek o dowód osobisty, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, a nawet rejestracja firmy i otwarcie rachunku dla działalności gospodarczej. To wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu za pośrednictwem bankowości internetowej PKO Banku Polskiego. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w rozwój e-państwa zostało uznane za dobrą praktyką w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  Pokaż więcej