2016.06.21

Wystawa artystów bez budżetu

Kolejną wystawą w centrali PKO Banku Polskiego będzie ekspozycja z cyklu „No Budget Show”. Jej otwarcie nastąpi 23 czerwca o godz. 16:00. Zapraszamy!

No Budget Show

„No Budget Show” (NBS) to artystyczny projekt wg pomysłu Roberta Kuśmirowskiego. Jest cykliczną prezentacją środowisk artystycznych szukających nietuzinkowych rozwiązań, wykorzystujących tanie materiały i działających w poszanowaniu bezpowrotnie zużytego czasu. Tematem najnowszej, ósmej edycji jest nadmiar w sztuce. I chodzi tu zarówno o jej finansowanie, czas, w jakim powstają dzieła, ilość organizowanych wystaw w roku, jak i nadmiar towarzyszących im spotkań. Artyści zaproszeni do tegorocznej wystawy to studenci i absolwenci wyższych szkół artystycznych, którym bliskie są postawy twórcze, pozostawiające ich w znacznym niedoborze do obfitości. Dzięki temu podkreślają potrzebę konfrontacji artystów tworzących z dala od układów galeryjnych, bez dużych pieniędzy i sponsorskiego wsparcia, z przedstawicielami sztuki tzw. establishmentu. – NBS to ukłon w stronę twórczej samowystarczalności i żywy dialog w sprawie cięcia kosztów w sferze sztuki współczesnej – twierdzi inicjator akcji.

  • Robert Kuśmirowski (ur. 1973 r.) jest znanym polskim artystą współczesnym, performerem, twórcą instalacji i fotografii. Studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Sztuk Pięknych. Dyplom zdobył w 2003 roku w pracowni rzeźby Sławomira Mieleszki. Zadebiutował wystawą indywidualną w Galerii Białej w Lublinie. Potem uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. Jego głośną akcją artystyczną było przejechanie na rowerze z lat 20. ub. wieku trasy Paryż-Luksemburg-Lipsk. W 2004 roku otrzymał nominację do Paszportów Polityki. Projekt „No Budget Show” realizuje od 2009 roku.

Wystawy z cyklu „No Budget Show” odbywały się już m.in. w Lublinie, Galerii Kordegarda w Warszawie czy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. W tym roku NBS wraca do Warszawy, i to ze zdwojoną mocą. Wystawy odbędą się w dwóch lokalizacjach: w centrali Banku przy ul. Puławskiej 15 (otwarcie 23.06 o godzinie 16:00) oraz w siedzibie Fundacji Stefana Gierowskiego przy ul. Kredytowej w Warszawie (23.06 o godzinie 18:00). Weźmie w niej udział 19. młodych artystów. W Banku będzie można zobaczyć rzeźbę „Adam” autorstwa Tomasza Krzpieta.

Tegoroczną edycję NBS wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego. Prezentację w centrali Banku zorganizowano na parterze, a nie jak większość ekspozycji – na V piętrze w atrium. Dzięki temu będzie bardziej dostępna dla wszystkich zainteresowanych, także gości z zewnątrz. Zapraszamy!

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Dublin w Banku

Nowa wystawa w Banku

loaderek.gifoverlay.png