XXII Bydgoski Festiwal Operowy
Bydgoski Festiwal Operowy odbywa się corocznie od 1994 roku i jest największym w naszym kraju przeglądem dorobku teatrów operowych - krajowych i zagranicznych oraz zespołów baletowych. Dotychczasowe Festiwale wykreowały scenę Opery Nova w Bydgoszczy jako miejsce, gdzie występ jest ogromnym prestiżem i wyróżnieniem.
Od 25 kwietnia do 10 maja br. w bydgoskiej Operze Nova zaprezentowano 8 przedstawień w wykonaniu zespołów artystycznych z Polski, Litwy (Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie), Słowacji (Państwowa Opera w Bańskiej Bystrzycy) i Chin (Suzhou Ballet). Dobór repertuaru tegorocznego Festiwalu pozwolił na przedstawienie różnorodnych trendów repertuarowych i inscenizacyjnych. Zaprezentowano trzy opery dwudziestowieczne („Miłość do trzech pomarańczy” Prokofiewa, „Krutniawę” Suchoňa, „Cyberiadę” Meyera), balet klasyczny („Don Kichot”), balet współczesny („Carmen”) oraz oryginalne spojrzenie na Verdiowskiego „Otella”.
Opera Nova, gospodarz XXII Bydgoskiego Festiwalu Operowego, po premierze inaugurującej imprezę (w tym roku była to monumentalna legenda dramatyczna „Potępienie Fausta” Berlioza w reżyserii Macieja Prusa, dzieło nigdy przedtem w Bydgoszczy niewystawiane), miała swój wkład także w spektakle gościnne. Dzieci ze Studia Baletowego przy Operze Nova wystąpiły w scenie z II aktu baletu „Don Kichot’ wykonywanego przez Polski Balet Narodowy. Dzieci z Pracowni Wokalnej Pałacu Młodzieży, współpracujące przy realizacji spektakli Opery Nova (ostatnio w „Potępieniu Fausta”), wystąpiły z kolei z Chórem Litewskiego Narodowego Teatr Opery i Baletu w II akcie „Otella.
Pracownie techniczne Opery Nova wykonały scenografię do baletu Szczedrina „Carmen” (wg Bizeta). Posłużyła ona chińskim tancerzom Suzhou Ballet Theatre, którzy dwukrotnie wystąpili w Operze, zamykając tegoroczny Festiwal.
XXII Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu towarzyszyły:
- VIII Międzynarodowe Operowe Forum Młodych - prezentacja spektakli w wykonaniu studentów Akademii Muzycznych z Polski i zagranicy,
- projekcja DVD z oferty Universal Music Polska - realizacja opery „Thais” w MET,
- wystawa grafik Joanny Tumiłowicz pt. „Polscy kompozytorzy (współcześni) bohaterami opery Król Ubu”.
W tegorocznym Festiwalu udział wzięło 1200 wykonawców i blisko 8 000 widzów.
- Bydgoski Festiwal Operowy cieszy się uznaniem jako ważna impreza artystyczna o charakterze międzynarodowym. Spektakle festiwalowe w Operze Nova były okazją do wymiany poglądów i opinii, spotkań melomanów, młodzieży szkół artystycznych i recenzentów, których licznie zgromadziła wyjątkowa okazja do zobaczenia spektakli w naszym kraju nieprezentowanych. Festiwal pełnił także rolę popularyzatorską i upowszechnieniową (cieszy liczny udział młodzieży), był też na bieżąco relacjonowany w mediach – mówi Ewa Chałat, specjalista ds. reklamy Opery Nova.
PKO Bank Polski był jednym z głównych sponsorów XXII Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Wspiera imprezę od jej pierwszej edycji (w 1994 r.), zawsze plasując się w gronie głównych sponsorów.
Luiza Dziółko
Redakcja CI
Czytaj także:
Niezwykły spektakl śpiewu chóralnego - XXXIV Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
PKO Off Camera (1-10 maja 2015) - festiwal atrakcji
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.