2015.05.18

XXII Bydgoski Festiwal Operowy

Bydgoski Festiwal Operowy odbywa się corocznie od 1994 roku i jest największym w naszym kraju przeglądem dorobku teatrów operowych - krajowych i zagranicznych oraz zespołów baletowych. Dotychczasowe Festiwale wykreowały scenę Opery Nova w Bydgoszczy jako miejsce, gdzie występ jest ogromnym prestiżem i wyróżnieniem.

XXII Bydgoski Festiwal Operowy

Od 25 kwietnia do 10 maja br. w bydgoskiej Operze Nova zaprezentowano 8 przedstawień w wykonaniu zespołów artystycznych z Polski, Litwy (Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie), Słowacji (Państwowa Opera w Bańskiej Bystrzycy) i Chin (Suzhou Ballet). Dobór repertuaru tegorocznego Festiwalu pozwolił na przedstawienie różnorodnych trendów repertuarowych i inscenizacyjnych. Zaprezentowano trzy opery dwudziestowieczne („Miłość do trzech pomarańczy” Prokofiewa, „Krutniawę” Suchoňa, „Cyberiadę” Meyera), balet klasyczny („Don Kichot”), balet współczesny („Carmen”) oraz oryginalne spojrzenie na Verdiowskiego „Otella”.

Opera Nova, gospodarz XXII Bydgoskiego Festiwalu Operowego, po premierze inaugurującej imprezę (w tym roku była to monumentalna legenda dramatyczna „Potępienie Fausta” Berlioza w reżyserii Macieja Prusa, dzieło nigdy przedtem w Bydgoszczy niewystawiane), miała swój wkład także w spektakle gościnne. Dzieci ze Studia Baletowego przy Operze Nova wystąpiły w scenie z II aktu baletu „Don Kichot’ wykonywanego przez Polski Balet Narodowy. Dzieci z Pracowni Wokalnej Pałacu Młodzieży, współpracujące przy realizacji spektakli Opery Nova (ostatnio w „Potępieniu Fausta”), wystąpiły z kolei z Chórem Litewskiego Narodowego Teatr Opery i Baletu w II akcie „Otella.

Pracownie techniczne Opery Nova wykonały scenografię do baletu Szczedrina „Carmen” (wg Bizeta). Posłużyła ona chińskim tancerzom Suzhou Ballet Theatre, którzy dwukrotnie wystąpili w Operze, zamykając tegoroczny Festiwal.

XXII Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu towarzyszyły:

  • VIII Międzynarodowe Operowe Forum Młodych - prezentacja spektakli w wykonaniu studentów Akademii Muzycznych z Polski i zagranicy,
  • projekcja DVD z oferty Universal Music Polska - realizacja opery „Thais” w MET,
  • wystawa grafik Joanny Tumiłowicz pt. „Polscy kompozytorzy (współcześni) bohaterami opery Król Ubu”.

W tegorocznym Festiwalu udział wzięło 1200 wykonawców i blisko 8 000 widzów.

- Bydgoski Festiwal Operowy cieszy się uznaniem jako ważna impreza artystyczna o charakterze międzynarodowym. Spektakle festiwalowe w Operze Nova były okazją do wymiany poglądów i opinii, spotkań melomanów, młodzieży szkół artystycznych i recenzentów, których licznie zgromadziła wyjątkowa okazja do zobaczenia spektakli w naszym kraju nieprezentowanych. Festiwal pełnił także rolę popularyzatorską i upowszechnieniową (cieszy liczny udział młodzieży), był też na bieżąco relacjonowany w mediach – mówi Ewa Chałat, specjalista ds. reklamy Opery Nova.

PKO Bank Polski był jednym z głównych sponsorów XXII Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Wspiera imprezę od jej pierwszej edycji (w 1994 r.), zawsze plasując się w gronie głównych sponsorów.

Luiza Dziółko
Redakcja CI

Czytaj także:

Niezwykły spektakl śpiewu chóralnego - XXXIV Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

PKO Off Camera (1-10 maja 2015) - festiwal atrakcji

loaderek.gifoverlay.png