Z festiwalu „Ale kino!” po Oscara
„Nazywam się Cukinia” – film, który pod koniec ub. roku można było zobaczyć na Festiwalu Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu – otrzymał nominację do Oscara. O tę najważniejszą nagrodę filmową zawalczy w kategorii pełnometrażowy film animowany.
Ale Cukinia!
Cukinia to mały chłopiec, który po śmierci mamy ma poczucie, że został sam na świecie. Trafia do domu dziecka, gdzie zaprzyjaźnia się z kilkoma chłopcami, z których każdy ma za sobą trudne przeżycia… To opowieść o dziesięciolatkach, którzy mają wiele do odkrycia. I choć zbyt wcześnie poznali smak cierpienia i smutku, mimo wszystko mogą cieszyć się życiem, dowiedzieć się jak to jest mieć przyjaciół, zgraną paczkę, ciekawe przygody… Mają szansę być szczęśliwi! Reżyser Claude Barras to twórca krótkometrażowych animacji, m.in. „The Genie in a Ravioli Can”, która została uhonorowana wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach. „Nazywam się Cukinia” to jego debiut pełnometrażowy i od razu ma szanse na laur Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Gratulujemy twórcy trzymamy kciuki!
Festiwal z gwiazdami
Wśród filmów pokazywanych na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! znalazło się wiele nagradzanych już produkcji. Można było zobaczyć, np. filmy „Miss Impossible” (wyróżnienie Generation K-Plus Berlinale 2016, Europejska Nagroda Filmowa 2016 w kategorii Nagroda Młodego Widza) czy „Pułapka” (Kryształowy Niedźwiedź Generation K-Plus Berlinale 2016). W bogatym i różnorodnym programie festiwalu znalazło się 150 filmów i wystąpiło 200 gości specjalnych, z których część brała udział w spotkaniach z widzami, a także w filmowych warsztatach dla młodzieży szkolnej „Filmuj z Gwiazdą”. Wśród najlepszych filmów znalazły się 4 produkcje: „Różowe jest straszne” Społecznej Szkoły Podstawowej nr. 4 im. prof. Adama Wodziczki w Poznaniu z gościnnym udziałem aktora Mariusza Adamskiego i pod opieką reżyserską Joachima Dollhopfa (Niemcy), „Rutyna emeryta” uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Gimnazjum nr. 55 w Poznaniu, z gościnnym udziałem aktorki Doroty Abbe, pod opieka reżyserską Jose Luisa Rugelesa (Kolumbia) a także „Gwiazda” – film Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 37 w Poznaniu, z udziałem Doroty Abbe, pod opieką reżysera Pedera Hamdahla Naessa (Norwegia) oraz „Pan tu nie stał” – film uczniów Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu i Szkoły Humanistycznej w Chersoniu z udziałem Michała Kocurka, pod opieką reżyser Lauri Weltz (USA). http://www.alekino.com/news/filmuj-z-gwiazda/
PKO Bank Polski był partnerem głównym 34. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Statystyki tegorocznej edycji pokazują, jak duże było to wydarzenie: ponad 20 000 widzów, 200 gości i 150 filmów. Kolejna 35. edycja festiwalu odbywać się będzie 3-10 grudnia 2017. Zapraszamy już dziś! https://bankomania.pkobp.pl/bankopasje/kultura/ale-kino-najlepsze-filmy-dla-mlodych/
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.