Zakopane inspiruje. Nowa wystawa w centrali Banku
„Uśpieni rycerze, uśpiona sztuka – współczesne Zakopane i Tatry, jako inspiracja” – to tytuł najnowszej wystawy w centrali PKO Banku Polskiego. Tym razem swoje prace zaprezentują studenci Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP z pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego i dr. Igora Przybylskiego.
Młodzi artyści uczestniczyli w plenerze malarskim w Zakopanem. Organizatorem wystawy i sponsorem pleneru jest Fundacja PKO Banku Polskiego. O zakopiańskich i tatrzańskich inspiracjach rozmawiamy z dr. Igorem Przybylskim.
Na co najbardziej zwracali uwagę studenci ASP? Czy młodym artystom z Warszawy udało się obudzić uśpionych w Tatrach rycerzy i uśpioną tam sztukę?
Trudno będzie jednoznacznie określić, co studentom wydało się najciekawsze. Są młodzi artyści, którzy zwracają uwagę na piękno górskiego krajobrazu, innych fascynuje malownicza budowa nowego hotelu. A są i tacy, którzy szukają inspiracji we własnej, przepełnionej wrażeniami, głowie. Na pytanie o powodzenie w kwestii budzenia rycerzy i sztuki, chyba najlepiej odpowie nasza wystawa.
Temat wystawy brzmi dość tajemniczo. Jakiego rodzaju prac możemy się spodziewać? Jaka technika będzie dominować? Co nas zaskoczy?
W plenerze brali udział studenci od 2. do 4. roku studiów. Niektórzy z nich dopiero zaczęli przygodę ze sztuką, inni są już u progu pracy dyplomowej. Kilkanaście młodych osób z rozmaitą wrażliwością stworzyło prace niezwykle zróżnicowane. Dominują techniki malarskie – farby olejne, tempery czy akwarele. Zaskoczeniem będzie z pewnością kształt wystawy jako całości, zbudowanej z rozmaitych ogniw. Pojedyncze prace w kontekście sąsiedztwa nabierają nowych, trudnych do przewidzenia znaczeń.
Którego z tzw. zakopiańskich artystów ceni pan najbardziej, a którego wpływy widzi pan w pracach swoich studentów?
Dla mnie najwybitniejszym artystą Zakopanego jest Władysław Hasior. Myślę, że wspólne zwiedzanie jego galerii-muzeum było dla studentów ważnym przeżyciem. Chyba nie chodzi o to, żeby w pracach młodzieży doszukiwać się formalnych podobieństw do Hasiora czy Witkacego. Ważniejsze wydaje mi się intelektualne zderzenie z tą sztuką, z całą artystyczną „zakopiańszczyzną”. Liczy się to, co z tego zostanie w młodzieży i pomoże im tworzyć własną sztukę.
Jak zachęciłby pan publiczność, aby przyszła na wystawę prac studentów?
Jeśli ktoś spodziewa się wyłącznie „ugrzecznionych” prac inspirowanych pejzażem, to z pewnością będzie zaskoczony. Tematy poruszane przez młodych autorów są na tyle zróżnicowane, że każdy ze zwiedzających będzie mógł znaleźć tu kawałek swojego świata.
Wernisaż odbędzie się w najbliższą środę, 12 grudnia w centrali Banku. Zapraszamy!
Rozmawiała Ewa Maciejewska
Czytaj także:
Rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady. Stworzyli Bjorkowo – niepowtarzalne miejsce rodzinnego wypoczynku
Jest Nowa Polska Sztuka Teatralna „Niepodlegli”!
Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Zobacz, jak prezentuje się Polska
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.