Ambasador Szkolnej Wynalazczości – doceniamy młode intelekty
Do 8 maja br. dzieci w wieku 7-13 mogą zgłaszać swoje prace na konkurs Ambasador Szkolnej Wynalazczości. Ale to nie jedyny projekt edukacyjny zachęcający najmłodszych, a także ich rodziców czy nauczycieli, do wspólnej przygody z nauką. W Olsztynie odbywają się Zawody Matematyczne, w Krakowie – Eksperyment Łańcuchowy, a w Poznaniu – Kolorowy Uniwersytet. Takie projekty w całej Polsce wspiera PKO Bank Polski
Emocjonalny robot, ozdoby świąteczne zasilane ekologicznie, przedłużacz ręki, kładka dla płazów czy plecak modułowy to tylko przykłady prac uczestników konkursu Ambasador Szkolnej Wynalazczości. To ogólnopolski projekt edukacyjny dla dzieci do 13 roku życia organizowany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie. Jego celem jest wyróżnienie najciekawszych projektów, rozwiązań technicznych, wynalazków, a także gier planszowych lub komputerowych wymyślonych przez dzieci.
Szkolni wynalazcy 2016
Zwycięzca konkursu zdobywa statuetkę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, a finaliści – tytuły Szkolnego Ambasadora Wynalazczości. Najlepsi otrzymują także nagrody, których fundatorem jest PKO Bank Polski – partner konkursu. W ubiegłym roku jedną z nich była wizyta w bankowym skarbcu. Oprócz uczniów nagrody otrzymują także szkoły oraz nauczyciele. Najlepszym wynalazkiem edycji z 2016 roku okazała się zabawka – namiot nazwany „Kubuś” autorstwa Szymona Krasnowskiego (12 lat) ze Szkoły Podstawowej Prywatnej nr 6 w Białymstoku, zaś w kategorii gier planszowych zwyciężył projekt „Podróże Leonardo” uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 98 DIDASKO w Warszawie. Jakie wynalazki i gry powstaną w tym roku? Tego dowiemy się 3 czerwca. Na razie do 8 maja można zgłaszać prace konkursowe.
Matematyka rozwija
Z roku na rok przybywa chętnych do udziału w konkursach kreatywnych i sprawdzających wiedzę z przedmiotów ścisłych. Jednym z przykładów są na pewno Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne, które po raz 15. odbywają się w Olsztynie. Bieżąca edycja zakończy się 18 maja.
– W tegorocznych eliminacjach brało udział aż 1300 uczniów ze 150 szkół. Teraz trwają finały – mówi dr Zbigniew Paprzycki, wykładowca na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, koordynator zawodów. - Czy matematyka jest królową nauk? Nie lubię tego sformułowania. Dla mnie matematyka jest narzędziem w rękach inżynierów i ludzi tworzących naukę. Przede wszystkim uczy precyzyjnego i racjonalnego myślenia: od optymalizacji obiegu dokumentów w urzędach, katalogowania zbiorów, po badania klimatu czy planowanie wypraw kosmicznych. Jest nieodzowna w finansach i ubezpieczeniach. Nic dziwnego, że absolwenci studiów matematycznych często pracują w bankach – przecież uczymy ich również matematyki finansowej. Myślę, że doskonale sprawdzają się w tej i innych pracach. Ale edukację matematyczną warto zaczynać od najmłodszych lat – twierdzi Zbigniew Paprzycki.
Nauka dostępna
PKO Bank Polski od lat wspiera takie projekty edukacyjne dla najmłodszych. Do nich należy także Kolorowy Uniwersytet adresowany do uczniów wielkopolskich szkół podstawowych, którzy w mogą zgłębiać tajniki wielu dziedzin nauki. Projekt zakłada interaktywne wykłady, praktyczne warsztaty, pouczające wycieczki czy konkursy. Młodzi studenci, którzy zdobędą komplet not, uzyskują absolutorium. W projekcie bierze udział ok. 1200 uczniów z całej Wielkopolski. Tegoroczna edycja zakończy się w maju. 27 maja odbędzie się także wielki finał krakowskiego konkursu Eksperyment Łańcuchowy. To wydarzenie dla amatorów eksperymentów naukowych w każdym wieku. Zadaniem uczestników konkursu jest zbudowanie urządzenia transportującego metalową kulkę wykorzystując do tego celu jak najwięcej praw fizyki. Każdego roku Eksperyment Łańcuchowy gromadzi osoby z całego kraju, którzy doskonale bawią się odkrywając potencjał fizyki. Jak bawili się w ubiegłym roku – zobaczcie sami:
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Dzieci uczą się matmy! Zachęty edukacyjne działają
Kreatywni dla przyszłości Krakowa
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.