2017.05.04

Ambasador Szkolnej Wynalazczości – doceniamy młode intelekty

Do 8 maja br. dzieci w wieku 7-13 mogą zgłaszać swoje prace na konkurs Ambasador Szkolnej Wynalazczości. Ale to nie jedyny projekt edukacyjny zachęcający najmłodszych, a także ich rodziców czy nauczycieli, do wspólnej przygody z nauką. W Olsztynie odbywają się Zawody Matematyczne, w Krakowie – Eksperyment Łańcuchowy, a w Poznaniu – Kolorowy Uniwersytet. Takie projekty w całej Polsce wspiera PKO Bank Polski

Ambasador Szkolnej Wynalazczości – doceniamy młode intelekty

Emocjonalny robot, ozdoby świąteczne zasilane ekologicznie, przedłużacz ręki, kładka dla płazów czy plecak modułowy to tylko przykłady prac uczestników konkursu Ambasador Szkolnej Wynalazczości. To ogólnopolski projekt edukacyjny dla dzieci do 13 roku życia organizowany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie. Jego celem jest wyróżnienie najciekawszych projektów, rozwiązań technicznych, wynalazków, a także gier planszowych lub komputerowych wymyślonych przez dzieci.

Szkolni wynalazcy 2016

Zwycięzca konkursu zdobywa statuetkę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, a finaliści – tytuły Szkolnego Ambasadora Wynalazczości. Najlepsi otrzymują także nagrody, których fundatorem jest PKO Bank Polski – partner konkursu. W ubiegłym roku jedną z nich była wizyta w bankowym skarbcu. Oprócz uczniów nagrody otrzymują także szkoły oraz nauczyciele.  Najlepszym wynalazkiem  edycji z 2016 roku okazała się zabawka – namiot nazwany „Kubuś” autorstwa Szymona Krasnowskiego (12 lat) ze Szkoły Podstawowej Prywatnej nr 6 w Białymstoku, zaś w kategorii gier planszowych zwyciężył projekt „Podróże Leonardo” uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 98 DIDASKO w Warszawie. Jakie wynalazki i gry powstaną w tym roku? Tego dowiemy się 3 czerwca. Na razie do 8 maja można zgłaszać prace konkursowe.

Matematyka rozwija

Z roku na rok przybywa chętnych do udziału w konkursach kreatywnych i sprawdzających wiedzę z przedmiotów ścisłych. Jednym z przykładów są na pewno Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne, które po raz 15. odbywają się w Olsztynie. Bieżąca edycja zakończy się 18 maja.

W tegorocznych eliminacjach brało udział aż 1300 uczniów ze 150 szkół. Teraz trwają finały – mówi dr Zbigniew Paprzycki, wykładowca na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, koordynator zawodów. - Czy matematyka jest królową nauk? Nie lubię tego sformułowania. Dla mnie matematyka jest narzędziem w rękach inżynierów i ludzi tworzących naukę. Przede wszystkim uczy precyzyjnego i racjonalnego myślenia: od optymalizacji obiegu dokumentów w urzędach, katalogowania zbiorów, po badania klimatu czy planowanie wypraw kosmicznych. Jest nieodzowna w finansach i ubezpieczeniach. Nic dziwnego, że absolwenci studiów matematycznych często pracują w bankach – przecież uczymy ich również matematyki finansowej. Myślę, że doskonale sprawdzają się w tej i innych pracach. Ale edukację matematyczną warto zaczynać od najmłodszych lat – twierdzi Zbigniew Paprzycki.

Nauka dostępna

PKO Bank Polski od lat wspiera takie projekty edukacyjne dla najmłodszych. Do nich należy także Kolorowy Uniwersytet adresowany do uczniów wielkopolskich szkół podstawowych, którzy w mogą zgłębiać tajniki wielu dziedzin nauki. Projekt zakłada interaktywne wykłady, praktyczne warsztaty, pouczające wycieczki czy konkursy. Młodzi studenci, którzy zdobędą komplet not, uzyskują absolutorium. W projekcie bierze udział ok. 1200 uczniów z całej Wielkopolski. Tegoroczna edycja zakończy się w maju. 27 maja odbędzie się także wielki finał krakowskiego konkursu Eksperyment Łańcuchowy. To wydarzenie dla amatorów eksperymentów naukowych w każdym wieku. Zadaniem uczestników konkursu jest zbudowanie urządzenia transportującego metalową kulkę wykorzystując do tego celu jak najwięcej praw fizyki. Każdego roku Eksperyment Łańcuchowy gromadzi osoby z całego kraju, którzy doskonale bawią się odkrywając potencjał fizyki. Jak bawili się w ubiegłym roku – zobaczcie sami:

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Dzieci uczą się matmy! Zachęty edukacyjne działają

Kreatywni dla przyszłości Krakowa

loaderek.gifoverlay.png