2016.09.19

"Bitwa Wrocławska" - manifestacje uliczne oczami nastolatka

PKO Bank Polski jest mecenasem filmu dokumentalnego „Bitwa Wrocławska”, którego premiera odbyła się 15 września we Wrocławiu. Produkcja w reżyserii Beaty Januchty, opowiada o genezie, przebiegu i konsekwencjach manifestacji ulicznej 31 sierpnia 1982 r.

Bitwa Wrocławska - manifestacje uliczne oczami nastolatka

Inspiracją dla scenariusza były wspomnienia Waldemara Krasa (15-letniego wówczas chłopca). W zapiskach znalazły się opisy protestów, akcji ulotkowych czy treści kościelnych kazań. Twórcy dokumentu zwrócili również uwagę na podobne protesty, które odbywały się w różnych częściach świata. Do produkcji wykorzystano archiwalne materiały filmowe, animację oraz efekty dźwiękowe. W piątek, 16 września otwarte zostało Centrum Historii Zajezdnia, służące edukacji o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Film jest częścią stałej wystawy.

Specjalny pokaz „Bitwy Wrocławskiej” odbędzie się 30 września podczas Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. 1939-1989 Przywracamy pamięć”,  którego sponsorem strategicznym jest PKO Bank Polski. Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie w niekonwencjonalny sposób dziedzictwa tych osób, które nie poddały się sowieckiej okupacji i walczyły o wolną Polskę. Festiwal, jest okazją do spotkań filmowców, muzyków, literatów, historyków. Integralną jego częścią jest projekt „Młodzi dla Historii”, pod hasłem „Polska droga do wolności w latach 1939-1989”. Obejmie on warsztaty z wybitnymi twórcami, koncerty gwiazd muzyki jazzowej, rocka i poezji śpiewanej.

PKO Bank Polski, jako mecenas kultury i sztuki angażuje się w projektyupowszechniające wiedzę oraz pamięć historyczną. W tym roku włączył się m.in. w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski a także związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zaangażował się w odsłonięcie monumentu Danuty Siedzikówny ps. Inka  (w Miłomłynie) sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jest również partnerem wydania książki Luizy Łuniewskiej „Szukając Inki”. Uczestniczy także w projekcie „SZUKAJĄC INKI w szkołach”, dzięki czemu książka jesienią trafi do bibliotek gimnazjów i liceów w całej Polsce.

Edyta Skorupska
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

„Bitwa Wrocławska” – film o społecznych reakcjach na wprowadzenie stanu wojennego

Danuta „Inka” Siedzikówna upamiętniona pomnikiem

PKO Bank Polski upamiętnia Powstanie Warszawskie

loaderek.gifoverlay.png