Busola na dobry start
Dla sporej części wychowanków z rodzin zastępczych i domów dziecka wejście w dorosłość po 18. roku życia to wyzwanie, w którego realizacji potrzebują wsparcia. Wielu z nich ma problemy w radzeniu sobie nawet z prostymi sprawami codziennymi, np. gospodarowaniem pieniędzmi czy załatwianiem spraw urzędowych, bo nikt ich tego nie nauczył. Ze względu na obciążenia społeczne i trudne przeżycia, niektórzy z nich są też bardziej narażeni na bezdomność czy bezrobocie.
– Pomysł na wpieranie tej młodzieży pojawił się po analizie raportu NIK na temat usamodzielniania się wychowanków placówek opiekuńczych. Okazuje się, że ok. 30 proc. z nich wraca do środowisk patologicznych, kolejne 30 proc. korzysta z zasiłków, a nawet trafia do przytułków – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. – Tak zaczęła się nasza współpraca z Fundacją Szczęśliwej Drogi, która pomaga wychowankom domów dziecka potrzebującym wsparcia w budowie ścieżki zawodowej, zdobyciu wykształcenia i pracy, domu czy mieszkania.
Wsparcie w rozwoju zawodowym
W ten sposób narodził się projekt „Busola na start”. PKO Bank Polski oferuje młodym ludziom wskazanym przez Fundację Szczęśliwej Drogi praktyki i wsparcie pod względem rozwoju zawodowego. Pilotaż projektu ruszył w 2017 r. 12 osób odbyło w Banku praktyki, z tej grupy część jest w trakcie stażu, a trójka już pracuje w warszawskich oddziałach oraz centrali. Podczas praktyk i stażu młodzi ludzie otrzymują wynagrodzenie, a co najważniejsze – mogą sprawdzić się na rynku pracy, poznać swoje mocne i słabe strony oraz rozwijać umiejętności.
W tym roku Bank kontynuujemy tę współpracę. Latem dołączyło do nas czworo stażystów, którzy trafili do czterech oddziałów Banku w Łodzi. W związku z tym opiekunowie HR i biznesowi oraz dyrektorzy wybranych placówek wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieliFundacji Szczęśliwej Drogi. – Ich uczestnicy poznali cele i zadania Fundacji, zasady i sposoby usamodzielniania się młodzieży z placówek pieczy zastępczej oraz najlepsze metody pracy z osobami usamodzielniającymi się – wyjaśnia Elżbieta Wasyluk-Sobusiak z Zespołu Partnerów Biznesowych Sieci PKO Banku Polskiego w Łodzi. Dodaje, że każdy ze stażystów ma wskazanego opiekuna w oddziale. Podczas stażu jego uczestnicy poznają pracę doradcy klienta indywidualnego, strukturę i zasady funkcjonowania oddziału oraz całego banku.
– Otrzymują ze strony Banku wsparcie zarówno opiekuna biznesowego, jak i HR. Obaj ściśle współpracują ze sobą – uzupełnia Dawid Pawłowski z Departamentu Zarządzania Personelem. Rolą tego pierwszego jest m.in. zorganizowanie stanowiska pracy praktykanta czy stażysty, angażowanie go w bieżące zadania jednostki, udzielanie merytorycznego wsparcia, monitorowanie jego pracy oraz nadzór nad jakością realizowanych zadań. Opiekun HR wspiera stażystę w diagnozie mocnych stron i rozwoju potencjału.
Win-win
Młodzi ludzie, odbywający staże i praktyki, których proponuje jako praktykantów lub stażystów Fundacja Szczęśliwej Drogi, to również uczestnicy prowadzonego przez nią projektu Siłownia Szczęśliwej Drogi. Są to miejsca wsparcia dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej i domów dziecka. Obecnie funkcjonują dwie Siłownie – w Warszawie i w Łodzi – ale planach jest powstanie kolejnych. W Siłowniach Szczęśliwej Drogi spotykają się młodzi ludzie, doświadczeni przez los, którzy chcą walczyć o lepsze życie – uczyć się i budować karierę zawodową, ale potrzebują wsparcia ze strony życzliwych i doświadczonych dorosłych. Dla nich „Busola na start”, to zawodowa szansa.
– Nasi bankowi opiekunowie często stają się dla tych młodych ludzi, nawet mentorami życiowymi – podkreśla Iwona Litwińska z Fundacji PKO Banku Polskiego.
Projekt „Busola na start” przynosi korzyści wszystkim uczestniczącym stronom. Młodzi ludzie zdobywają wiedzę, zawód i umiejętności, Fundacja Szczęśliwa Droga – partnera, a Bank – pracowników. – Chcielibyśmy, aby do zapoczątkowanego przez nas projektu dołączyły też inne firmy. Wtedy oferta praktyk czy pracy byłaby bardziej różnorodna, osiągalna dla młodzieży o różnym profilu i poziomie wykształcenia – podsumowuje Małgorzata Głębicka.
Lidia Sosnowska
ekspert w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Nagrody dla najlepszych opiekunów SKO
Artystyczna różnorodność na najwyższym poziomie. Rusza 3. edycja festiwalu Polskie kręgi sztuki w Chinach
Matka, Aktorka, Ambasadorka
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.