2015.11.16

Gratulujemy młodym mistrzom w programowaniu zespołowym!

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyli w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. Tym samym zespół w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz oraz Marek Sokołowski zakwalifikował się do Finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Tajlandii. Fundacja PKO Banku Polskiego funduje stypendia wszystkim polskim medalistom.

Gratulujemy młodym mistrzom w programowaniu zespołowym

W XXI Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się 15 listopada na Uniwersytecie w Zagrzebiu, wzięło udział 60 drużyn z najlepszych uczelni informatycznych Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Uniwersytet Warszawski reprezentowało pięć trzyosobowych zespołów studenckich z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

Drużyna w składzie Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz oraz Marek Sokołowski wygrała zdecydowanie, jako jedyna rozwiązując 10 z 12 trudnych zadań. Tym samym, reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego odzyskała tytuł Mistrzów Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym po czterech latach przerwy. Zdobyła go po raz czternasty w historii.

Wicemistrzostwo zdobyła reprezentacja Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski, rozwiązując 8 zadań. Trzecie miejsce na podium zajął zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz i Michał Zając, poprawnie rozwiązując 7 zadań.

Polska zdominowała ten etap zawodów. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa inne zespoły z Uniwersytetu Warszawskiego: Patryk Czajka, Karol Farbiś, Krzysztof Pszeniczny (7. miejsce) oraz Kamil Dębowski, Błażej Magnowski, Marek Sommer (8. miejsce), a także reprezentacja z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn (5. miejsce).

Głównym sponsorem reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego jest PKO Bank Polski, który od lat wspiera drużyny tej uczelni w startach na poziomie krajowym, europejskim i światowym. Ponadto Fundacja PKO Banku Polskiego przyznaje stypendia wszystkim medalistom.

W tym roku ufundowane przez bankową Fundację stypendia otrzymają drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego. Pojadą na Finał Akademickich Mistrzostw Świata – The 2016 ACM-ICPC World Finals, który odbędzie się w Tajlandii, w maju przyszłego roku.

PKO Bank Polski od lat angażuje się w projekty środowisk akademickich, czego przejawem jest współdziałanie z międzynarodową organizacją Enactus i ośrodkami naukowymi, jak np. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy SGH w Warszawie. Ponadto Bank wpiera młodych naukowców, np. uczestniczących w projekcie budowy prototypu łazika marsjańskiego „Hyperion 2”.

10 najlepszych drużyn Akademickich Mistrzostw w Programowaniu Zespołowym, Zagrzeb 2015

  1. Uniwersytet Warszawski (Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski) — 10 zadań,
  2. Uniwersytet Wrocławski (Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski) — 8 zadań,
  3. Uniwersytet Jagielloński (Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz, Michał Zając) — 7 zadań,
  4. Uniwersytet Comeniusa (Michal Anderle, Eduard Batmendijn, Ján Hozza) — 7 zadań,
  5. Uniwersytet Jagielloński (Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn) — 7 zadań,
  6. Uniwersytet w Zagrzebiu (Ivan Lazarić, Mihael Liskij, Tonko Sabolčec) — 7 zadań,
  7. Uniwersytet Warszawski (Patryk Czajka, Karol Farbiś, Krzysztof Pszeniczny) — 7 zadań,
  8. Uniwersytet Warszawski (Kamil Dębowski, Błażej Magnowski, Marek Sommer) — 6 zadań,
  9. Uniwersytet w Zagrzebiu (Matej Gradiček, Zvonimir Jurelinac, Borna Vukorepa) — 6 zadań,
  10. Uniwersytet Charlsa w Pradze (Matěj Konečný, Václav Rozhoň, Štěpán Šimsa) — 6 zadań.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

Polscy wynalazcy nagradzani na świecie!

Olimpijskie zmagania – cz. 2

loaderek.gifoverlay.png