2016.05.18

Mądrze i wesoło – Bydgoski Festiwal Nauki

Jak zostać Herosem Oszczędzania? Czy sztuka pomaga rozwiązywać konflikty? Co to jest kwiatowy asamblaż? W jaki sposób zbudować robota? Ile waży powietrze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki (18-21 maja). Różnorodny program dostarczy sporą dawkę wiedzy i rozrywki, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski.

Bydgoski Festiwal Nauki, logo

„Złap bakcyla nauki” – pod takim hasłem odbywa się siódma edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki (18-21 maja). To popularnonaukowa impreza dla wszystkich – osób w różnym wieku i o rozmaitych zainteresowaniach. Program podzielony jest na 7 ścieżek tematycznych:

  • humanistyczną,
  • przyrodniczą,
  • społeczną,
  • nauk ścisłych,
  • artystyczną,
  • techniczną,
  • medyczną i nauk o zdrowiu.

Ponadto gry edukacyjne, eksperymenty chemiczne, zabawy z elementami terapii śmiechem, zajęcia plastyczne i muzyczne, wykłady i konkursy. Bydgoski Festiwal Nauki promuje naukę i kulturę, rozbudza ciekawość świata, a przede wszystkim łączy zabawę z nauką i jest doskonałą okazją do spędzenia czasu razem. Jak przystało na festiwal rozpocznie go koncert – wybitnej wokalistki Krystyny Prońko.

W tym roku impreza odbywa się także w Toruniu, Inowrocławiu i Chojnicach. Organizatorem są uczelnie wyższe – współpracujący z PKO Bankiem Polskim Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Bydgoska Szkoła Wyższa.

Edukacja dla humanistów

Program tegorocznego festiwalu jest przebogaty i z pewnością zainteresuje zarówno dzieci, jak i ich rodziców czy opiekunów. Warto jednak pamiętać, że część zajęć wymaga zapisów. Interesujące wątki można wybierać spośród 7 różnych grup tematycznych. Wielbiciele sztuki, nauk humanistycznych oraz społecznych mają wiele możliwości. Mogą wybrać np. warsztaty „Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem”, łączące naukę najnowszej historii Polski z zabawą, czy grę edukacyjną „Mały Polak” w postaci puzzli, które można też wykorzystać do zabawy w memory i poznać polskie symbole narodowe. Na niecodzienną wizytę zaprasza Teatr Polski w Bydgoszczy – udostępnia zwiedzającym garderoby, pracownię fryzjerską i kulisy sceny.

Poradnik nie tylko ekonomiczny

Będzie też część poradnikowa – nie tylko dla dzieci, np. na temat skutecznych metod przyswajania wiedzy, znaczenia autoprezentacji podczas poszukiwania pracy, czy tego, jak radzić sobie z emocjami. Interesującą propozycją edukacyjną dla dzieci będą zajęcia pod patronatem PKO Banku Polskiego – „Jak zostać Herosem Oszczędzania”. Ich celem jest pomoc w nauce ekonomii i przedsiębiorczości uczniom szkół podstawowych. Praktyczne ćwiczenia uzupełnią zabawy i konkursy. Podczas festiwalu dzieci mogą wziąć udział w wielu grach, zabawach z elementami terapii śmiechem oraz warsztatach tanecznych czy plastycznych. Dorośli zaś mogą wybrać się na serię wykładów, np. „Gospodarka nadmiaru vs gospodarka inkluzywna” prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, czy na temat roli mediacji w rozwiązywania konfliktów, lub wziąć udział w spotkaniu: „Nie jestem idealna ale jestem piękna – sztuka samoakceptacji i budowania wizerunku”.

Fascynująca technika

Również amatorzy nauk ścisłych i technicznych z pewnością będą zadowoleni. Z wykładów, ale też z osobiście przeprowadzonych eksperymentów, dowiedzą się np., czy powietrze waży, czy chemia może być kolorowa i wesoła oraz jak zbudować robota w 15 min, czym są drukarki 3D i co to jest temperatura. Ponadto będzie można poznać sprzęt i wyposażenie wozu strażackiego, wziąć udział w warsztatach budowania i programowania robotów oraz sprawdzić, czy łatwo jest pilotować dron (mała bezzałogowa platforma latająca).

Festiwal to także okazja do odwiedzenia wielkiej fabryki robotów i wynalazków z klocków LEGO oraz dowiedzenia się, czy można zdalnie sterować myślą i gestem a także zobaczyć, jak działa tachimetr – urządzenie, które bezdotykowo może pomierzyć to i owo.

Ahoj, przyrodo!

Wielką przygodą będą zajęcia z sekcji przyrodniczej i zdrowotnej. Tutaj każdy będzie mógł dowiedzieć się, na czym polega różnica między trzmielem a bąkiem, poznać trujące rośliny czy samemu zrobić kwiatowy asamblaż (trójwymiarowy obraz „z natury”). Przygotowano też ćwiczenia z podstaw boksu czy kurs pierwszej pomocy. Dużą atrakcją będzie z pewnością spotkanie z instruktorem dogoterapii i psem terapeutą. Dużo praktycznych porad na temat zdrowia i urody zyskają także rodzice, np. jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej i odpowiedniego żywienia.

Bydgoski Festiwal Nauki z roku na rok wzbogaca swój program i zyskuje coraz większe zainteresowane uczestników – w ubiegłym roku było ich ponad 15 tysięcy. PKO Bank Polski angażuje się w to przedsięwzięcie, ponieważ inwestuje w edukację, wspiera młode talenty naukowe i współpracuje z uczelniami, m.in. Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, gdzie powstał kierunek Bankowość, Politechniką Białostocką, wspierając konstruktorów łazika marsjańskiego, Uniwersytetem Warszawskim, sponsorując mistrzów w programowaniu czy Politechniką Wrocławską, współrealizując projekt dla studentów z niepełnosprawnością. Bank ściśle współdziała także z Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Łódzkim, Szkołą Główną Handlową i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

PKO Bank Polski jest aktywny w środowisku akademickim, angażując się w działania Międzynarodowej Organizacji Studentów Enactus. Jest także partnerem programu Go4Poland – Wybierz Polskę, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do budowania kariery w polskich firmach.

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

RED gotowy na Marsa

XXIII Bydgoski Festiwal Operowy

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png