2016.10.31

Najlepsi programiści w Polsce

Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła mistrzostwo Polski w Programowaniu Zespołowym.  To pierwsza drużyna w Polsce, Europie i piąta na świecie! Od 5 lat sponsorem zespołu jest PKO Bank Polski.

Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym 2016

Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski to informatycy z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w programowaniu zespołowym nie mają sobie równych. W zakończonych 29 października 2016 roku Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ) we Wrocławiu zdobyli złoto. Gratulujemy!

W połowie listopada (18-20 listopada br.) mistrzowie Polski będą walczyć o utrzymanie pierwszego miejsca na podium w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbędą się w Zagrzebiu. Programiści z Uniwersytetu Warszawskiego wygrali ten turniej już 14 razy i są liderem stawki.

W tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym wystartowały 63 drużyny. Każda z nich miała 5 godzin na rozwiązanie 12 zadań. Na drugim miejscu znalazła się inna drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego (Dębowski, Sommer, Radecki). Trzecie miejsce na podium w akademickiej klasyfikacji zajął zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego (Łowicki, Syposz, Michalak). Na czwartej pozycji znalazła się kolejna drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego (Tabaszewski, Paluszek, Hołubowicz), na piątym zaś zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Seweryn, Kaszuba, Glapa). Wszystkie drużyny od lat reprezentują najwyższy poziom na zawodach programowaniu zespołowym.

W tym roku, po raz pierwszy, w akademickiej rywalizacji wystartowały także zespoły licealistów, które poza konkursem, mogły zmierzyć się z drużynami studentów rozwiązując te same zadania i w takim samym czasie. Wysoko, na szóstym miejscu klasyfikacji generalnej znalazł skład III LO w Gdyni (Burzyński, Kluk Walentynowicz) a na 9 – XIV LO Warszawa (Szcześniak, Kotlarska, Puzio).

Udział licealistów poprzedzał Spontaniczny Konkurs Informatyczny (SKI). Przedstawiciele 10. najlepszych szkół ponadgimnazjalnych, oprócz nagród, wygrali udział w akademickich zawodach. Sponsorem konkursu dla licealistów oraz tegorocznych mistrzostw, które uczestniczy oceniali za wyjątkowo profesjonalnie zorganizowane był PKO Bank Polski. Fundatorem nagród zaś – Fundacja PKO Banku Polskiego.