2016.11.14

Nowocześni patrioci na start!

Ruszyła piąta edycja Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu 2016/2017! ANP to nie tylko nauka edukacji obywatelskiej, ale przede wszystkim realne działanie na rzecz lokalnych społeczności. Do akademii może przystąpić każda szkoła średnia, chętni do prowadzenia zajęć i wolontariusze. Zgłoszenia przyjmowane są do końca roku, choć lepiej zdecydować się wcześniej.

Nowocześni patrioci na startfot. Fot. Finały ANP 2016

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to znany projekt edukacji obywatelskiej młodzieży. Jej  partnerem strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. ANP, z roku na rok, liczy coraz więcej „studentów” i wciąż poszerza obszar działań. Tegoroczna edycja obejmie nie tylko całą Polskę, ale wychodzi też poza granice kraju – do Londynu i Wilna. Poszerzy także grono uczestników. Oprócz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ich opiekunów i wolontariuszy, w projekcie mogą wziąć udział także partnerzy lokalni. Warto zapytać w zaprzyjaźnionej szkole, czy ANP dotrze tam w tym roku i w razie czego przypomnieć o możliwości wzięcia udziału w tym twórczym projekcie edukacyjnym. Zgłoszenia przyjmowane są najpóźniej do końca roku.

Jest nas coraz więcej

- To już piąta edycja Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Patriotyzm oznacza dla nas działanie, dlatego zamiast narzekać, bierzemy sprawy w swoje ręce i wspólnymi siłami zmieniamy otaczającą nas rzeczywistość. Akademia to nie tylko ciekawe zajęcia, możliwość poznania interesujących ludzi, ale także idealna szansa, by rozpocząć aktywność społeczną i budować Polskę naszych marzeń, z której możemy być dumni – mówi Anna Byrska, koordynatorka ogólnopolska ANP.

Ubiegłoroczna odsłona Akademii (2015/2016) objęła swoim zasięgiem 16 województw i 136 szkół. Odbyło się 1632 godzin lekcyjnych, które zaangażowały ponad 234 wolontariuszy prowadzących zajęcia dla ponad 4 tys. uczestników – uczniów szkół ponadgimnazjalnych. We wszystkich edycjach wzięło udział ponad 11 tys. uczniów. Projekt został zainaugurowany w 2012 roku przez Klub Jagielloński we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego.

Nagrodzone projekty

Co roku, podczas uroczystego finału, nagradzane są najbardziej kreatywne drużyny. W ubiegłym wyróżniono wiele niezwykle ciekawych i oryginalnych inicjatyw m.in. pakiet pomysłów na promocję wiedzy o miejscowych artystach w Ropczycach, konkurs na mural nawiązujący do patrona szkoły w Płocku czy stworzenie kanału na YouTubie, gdzie wrzucane są filmy i zdjęcia o ważnych miejscach w Kielcach. Powstał także fanpage na Facebooku, gdzie gromadzone są filmiki z wywiadami ze starszymi mieszkańcami Szczecina opowiadającymi historie związane z miastem. Ciekawą inicjatywą była także internetowa akcja krwiodawstwa w Bochni.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to nauka postaw obywatelskich i współdziałania, przedsiębiorczości, kreatywnego i pozytywnego myślenia oraz zdobywanie konkretnych doświadczeń, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

Od pomysłu do dzieła

Zajęcia w Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu prowadzone są w 3 modułach. Pierwszy – „Parlament 2.0” to symulacja, podczas której uczniowie wcielają się w rolę posłów pięciu fikcyjnych ugrupowań. Ich zadaniem jest stworzenie kompromisu miedzy partiami, powołanie rządu, uchwalenie budżetu i… rządzenie w zmieniających się warunkach. Zadaniem praktycznym jest nakręcenie 150 sekundowego filmu na temat „Nowoczesny patriota w mojej okolicy” przedstawiającego sylwetkę postaci lokalnie działającej dla dobra regionu lub kraju. Moduł drugi – „Moje Miasto” jest symulacją, z pomocą której uczestnicy przygotowują strategię rozwoju swojej gminy, wcielają się w radnych, uchwalają budżet i spośród siebie wybierają prezydenta/burmistrza. Zadaniem uczniów jest stworzenie tzw. mema internetowego, komentującego wybrane zjawisko w miejscowości, gdzie znajduje się szkoła. Moduł trzeci „Od narzekania do działania” polega na wypracowaniu przez uczniów projektu społecznego na rzecz środowiska lokalnego. Wszystkie działania nawiązują do idei nowoczesnego patriotyzmu rozumianego jako: kultura pamięci, samorządność lub patriotyzm gospodarczy.

FILM Z FINAŁU ANP 2015/2016

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Upamiętniamy: 11 listopada - Święto Niepodległości

11 listopada na biegowo

  • Bankopasje

   02019.03.20

   „Na bank je lubicie!”

   Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.08

   Od najmłodszych do najlepszych

   W Warszawie trwa Cavaliada, której sponsorem jest PKO Bank Polski. Za nami pierwsze dwa dni imprezy, a przed nami pasjonujący weekend pełen atrakcji. Będzie wielka rywalizacja utytułowanych zawodników, walka o punkty Pucharu Świata i najcenniejsze nagrody. Na nadchodzący weekend zaplanowano też konkurencje dla najmłodszych, ale nie mniej ambitnych jeźdźców.

   więcej
  Pokaż więcej