Od Solidarności do organizacji Walczącej
Stan wojenny wprowadzony w Polsce w grudniu 1981 roku odcisnął swoje piętno na wszystkich aspektach życia. Reakcje na tę zmianę były rozmaite, a spora część aktywności antykomunistycznej wróciła do podziemia.
Wobec Boga i Ojczyzny przysięgam walczyć o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Solidarną, poświęcać swe siły, czas – a jeśli zajdzie potrzeba – swe życie dla zbudowania takiej Polski. Przysięgam walczyć o solidarność między ludźmi i narodami. Przysięgam rozwijać idee naszego Ruchu nie zdradzić go i sumiennie spełniać powierzone mi w nim zadania.
Powyższe słowa to ślubowanie składane w uroczysty sposób przy obecności dwóch zaprzysiężonych członków, sprawiając tym samym, że Solidarność Walcząca to jedyna organizacja podziemna, która posiadała swoją przysięgę. Skąd się jednak wywodziła i co jej zawdzięczamy?
Rozdział z Solidarnością
Nie da się zaprzeczyć, że historia SW, a zwłaszcza jej początkowe idee i przynależność wielu członków, nieodłącznie wiążą się z NSZZ „Solidarność”. Solidarność jako taka w początku lat 80. była wybuchową mieszanką wielu wizji i temperamentów, a stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r. tylko chwilowo uciszył głosy zróżnicowanych środowisk. Uformowany wtedy Regionalny Komitet Strajkowy NSZZ Solidarność Dolny Śląsk, z Władysławem Frasyniukem jako przewodniczącym, początkowo bardzo radykalny, zaczął stawiać na bardziej umiarkowane działania. To spowodowało sprzeciw części członków, którzy szybko, bo już połowie 1982 roku, powołali Porozumienie “Solidarność Walcząca”. Inicjatorem i przewodniczącym organizacji był Kornel Morawiecki, który postawił na bezkompromisowe podejście i całkowitą walkę z nowym systemem.
"SW nigdy nie zostało zinfiltrowane w szerszym stopniu"
Morawiecki w artykule o charakterze programowym tak odpowiedział na pytania “Kim jesteśmy? O co walczymy?”: „Oszukiwani od 38 lat już nie wierzymy w (...) reformowalność tego systemu. Chcemy go zmienić i tę władzę pozbawić władzy. (...)”. Mimo innej perspektywy RKS, jeszcze w 1982 r. SW osiągnęło pierwsze sukcesy, doprowadzając do manifestacji tysięcy obywateli na terenie Wrocławia. O tym, jak duże było znaczenie Solidarności Walczącej w kolejnych latach, może świadczyć fakt, że Służba Bezpieczeństwa uznała ją za realne zagrożenie dla systemu, a w sierpniu 1985 r. szef Służby - gen. Władysław Ciastoń - podjął decyzję dot. „rozpoznania, rozpracowania i zlikwidowania organizacji Solidarność Walcząca”.
Na celowniku SB
Co równie ważne, podziemny i wyjątkowy charakter w kontekście organizacyjnym sprawił, że SW nigdy nie zostało zinfiltrowane w szerszym stopniu. Organizacja może się poszczycić wydawaniem przeszło 130 periodyków, często wydawanych niezależnie w różnych częściach kraju, z których te najważniejsze opisujemy w oddzielnym artykule.
Kornel Morawiecki został aresztowany w listopadzie 1987 r., a jego miejsce zajął Andrzej Kołodziej, który jeszcze w 1980 r. został przewodniczącym Komitetu Strajkowego, a w 1984 r. współzałożycielem Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto. Kołodziej został również aresztowany w styczniu 1988 r. i razem z Morawieckim podstępem wywieziony z Polski. Ich miejsce zajęła Janina Jadwiga Chmielowska, przed stanem wojennym projektantka oprogramowania komputerowego w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach, do 1990 r. objęta listem gończym m.in. za swoje publikacje w prasie podziemnej. W codziennej działalności SW dużą rolę odegrali także Andrzej Zarach, Zbigniew Jagiełło (obecny prezes Zarządu PKO Banku Polskiego), Wojciech Myślecki i wielu innych działaczy opozycyjnych wywodzących się z rozmaitych środowisk.
"Solidarność Walcząca sprzeciwiła się porozumieniu z komunistami, które znamy jako obrady Okrągłego Stołu"
Zmiana ustrojowa
Morawiecki wrócił nielegalnie do Polski w sierpniu 1988 r. i pozostawał w ukryciu do początku lat 90. Warto odnotować, że Solidarność Walcząca sprzeciwiła się porozumieniu z komunistami, które znamy jako obrady “Okrągłego Stołu”. Wynikało to z podstawowych idei organizacji, która nie godziła się na ustępstwa.
Zmiany ustrojowe pozwoliły na wyłonienie spośród działaczy oraz środowiska Solidarności Walczącej osób, które w 1990 r. uformowały Partię Wolności z Kornelem Morawieckim na czele. Był on również kandydatem tej partii na Prezydenta, ale nie zebrał wymaganych 100 tys. podpisów.
Losy Walczących
Ludzie związani z Solidarnością Walczącą do dziś pozostają aktywni w sferze publicznej. Morawiecki to obecnie poseł na Sejm VIII kadencji (od 2015 r.) i przewodniczący powstałej w 2016 r. partii Wolni i Solidarni odwołującej się do idei solidaryzmu, która ukształtowała Solidarność Walczącą. Kołodziej to obecnie prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna i członek WiS. Chmielowska pozostaje aktywna publicystycznie, zasiadając w radzie honorowej pisma „Obywatel” i udzielając się na łamach “Warszawskiej Gazety”.
Solidarność Walcząca została formalnie rozwiązana w 1992 r. W 2007 r. powołano kombatanckie Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, a Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył przeszło siedemdziesięciu działaczy SW Krzyżami Odrodzenia Polski.
Anna Nawrocka
Fundacja PKO Banku Polskiego jest partnerem tegorocznych obchodów XXXV rocznicy powstania Solidarności Walczącej.
Czytaj także:
Naukowcy o Solidarności Walczącej
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.