2016.07.22

Ostatnie zwycięstwo przed igrzyskami

Dariusz Pender, pracownik PKO Banku Polskiego, to jeden z najlepszych na świecie szermierzy na wózkach. Jako jedyny zawodnik z Polski wystartuje w aż czterech konkurencjach na Paraolimpiadzie 2016 w Rio de Janeiro. Tuż przed nią zwyciężył w XVI edycji Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” w Warszawie.

Dariusz Pender, Olimpiada, PKO

Wyjątkowe wydarzenie sportowe, jakim jest paraolimpiada, odbędzie się już po raz piętnasty. Letnie Igrzyska Paraolimpijskie zostaną rozegrane w Rio de Janeiro w Brazylii w dniach 7-18 września 2016 r. Na tych prestiżowych zawodach w reprezentacji Polski nie mogło zabraknąć naszego multimedalisty – Dariusza Pendera. I nie zabraknie! Co więcej, jako jedyny polski zawodnik szermierki na wózku uzyskał prawo startu w czterech konkurencjach: indywidualnie, w kategorii A, we florecie i w szpadzie oraz jako zawodnik drużyny floretowej i szpadowej.

Ostatnim turniejem przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Rio 2016 była XVI edycja Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” w szermierce na wózkach w Warszawie. – W szpadzie w kategorii A zająłem trzecie miejsce, przegrywając w półfinale z późniejszym zwycięzcą, reprezentantem Wielkiej Brytanii. Ale pasjonujące, a czasami wręcz dramatyczne były rozgrywki we florecie w kategorii A – w finale złamałem aż dwa florety. I choć walka była wyrównana i trudna pokonałem rywali i wygrałem turniej – mówi Dariusz Pender. Za to zwycięstwo otrzymał pamiątkową szablę oraz ufundowany przez prezydenta Andrzeja Dudę puchar dla najlepszego zawodnika Reprezentacji Polski.

Nasz reprezentant uczestniczył w wielu letnich igrzyskach paraolimpijskich – w 2000, 2004, 2008 i 2012 roku, podczas których łącznie wywalczył dla Polski aż 7 medali. Ale w dorobku ma także medale Mistrzostw Świata, Europy, Pucharów Świata i wielu krajowych zawodów, w których startuje bardzo często. – Każde zawody sportowe traktuję bardzo poważnie i przygotowuję się do nich, ciężko pracując – mówi Dariusz Pender. Jak przygotowuje się do zbliżających się igrzysk?

Czy do wszystkich zawodów przygotowuje się Pan podobnie, czy przed niektórymi trening się zmienia lub jest bardziej intensywny?

Trenuję przez cały rok przynajmniej 3 razy w tygodniu, przed ważnymi zawodami 2-3 miesiące wcześniej zwiększam liczbę treningów do 5-6 w tygodniu. Do tegorocznej paraolimpiady przygotowuję się podobnie jak do ubiegłorocznych Mistrzostwa Świata. Dodatkowo, w przyszłym miesiącu, odbędzie się zgrupowanie sportowców, podczas którego będę miał zintensyfikowane treningi.

Czy i jak ważna przed startem w zawodach (zwłaszcza dużych) jest dla Pana kondycja psychiczna? Ma Pan jakiś przepis na skuteczne wyciszenie, a może motywację?

W tej chwili, po tylu latach uprawiania szermierki i tak wielu startach w zawodach, uważam że już prawie wszystko w szermierce osiągnąłem i startuję na tak zwanym luzie. Ale oczywiście mam przygotowany plan dnia przed zawadami i w trakcie ich trwania.

Czy Pana zdaniem tegoroczne igrzyska będą z jakiegoś powodu wyjątkowe, np. ze względu na klimat?

Tak. Jak wiadomo z doniesień medialnych, w Brazylii jest duża przestępczość, panuje tropikalny klimat i występują groźne wirusy, o których ostatnio zrobiło się głośno. Prawdopodobnie dlatego na początku miesiąca byłem szczepiony przeciw grypie południowej i otrzymałem serię innych szczepień. Do tego dochodzi jeszcze zmiana strefy czasowej. Na szczęście zawody w szermierce rozgrywane są w pomieszczeniach zamkniętych z klimatyzacją, więc będziemy mieć inny komfort startu, niż osoby startujące na powietrzu.

Kibice, jak zawsze, życzą Panu zwycięstwa, a czy Pan ma jakiś osobiste oczekiwania związane z igrzyskami, które by Pana satysfakcjonowały?

Mam cztery szanse na medal. Liczę na to, że przynajmniej jedną uda mi się wykorzystać. Będzie trudno o dobry wynik.

Gdyby miał Pan wybrać miano bardziej pasujące do siebie, co by Pan wskazał: zawodnik czy wojownik?

Zawodnik! Szermierka jest dla mnie swoistego rodzaju hobby i ciągle mnie bawi.

Rozmawiała Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Kim są nowocześni patrioci?

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02019.03.20

   „Na bank je lubicie!”

   Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.08

   Od najmłodszych do najlepszych

   W Warszawie trwa Cavaliada, której sponsorem jest PKO Bank Polski. Za nami pierwsze dwa dni imprezy, a przed nami pasjonujący weekend pełen atrakcji. Będzie wielka rywalizacja utytułowanych zawodników, walka o punkty Pucharu Świata i najcenniejsze nagrody. Na nadchodzący weekend zaplanowano też konkurencje dla najmłodszych, ale nie mniej ambitnych jeźdźców.

   więcej
  Pokaż więcej