Pamiętamy o Niezłomnych
– Nasza historia jest piękna i najważniejsza! Cieszę się, że ludzie to rozumieją. 1 marca z radością będę uczestniczył w obchodach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych – mówi Józef Bandzo ps. „Jastrząb”, żołnierz i partyzant AK na Wileńszczyźnie, Podlasiu, Białostocczyźnie i Pomorzu. Sponsorem tegorocznych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest PKO Bank Polski.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony jest ludziom, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i w czasach komunizmu walczyli o wolną Polskę. Od 2011 roku jest oficjalnie obchodzonym, ustawowym, świętem państwowym. O tegorocznych uroczystościach tysiącom warszawiaków przypominał wielki baner na Rotundzie z napisem „1 marca. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy". Obchody, których celem jest oddanie hołdu bohaterom, popularyzacja ich święta oraz przybliżenie historii i losów „Żołnierzy Wyklętych”, obejmują koncerty, widowiska oraz projekt „Wilczy ślad”.
Artyści z szacunkiem
Ważnym wydarzeniem będzie koncert „Niezłomnym honor" w warszawskim budynku Reduta Banku Polskiego, podczas którego wystąpią m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Kasia Kowalska, Katy Carr, Organek i Maleo Reggae Rockers. Artystyczne interpretacje urozmaicą materiały filmowe prezentujące dramatyczne losy osób, które po wojnie walczyły z sowietyzacją Polski. Widowisko prowadzone przez Antoniego Pawlickiego będzie można zobaczyć w TVP1.
Ponadto, Telewizja Polska wyemituje cykl 7. filmów zatytułowany „Siedem sylwetek Żołnierzy Wyklętych”, a także pokaże koncert „Cześć i Chwała Bohaterom. W wierszu i boju”, w trakcie którego członkowie formacji Contra Mundum wykonają utwory rockowe, uzupełnione fragmentami wierszy najsłynniejszych polskich autorów. Na tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przygotowano także projekt „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych" – wyjątkowy koncert (29 lutego, Teatr Buffo w Warszawie) – koncertu partyzanckich piosenek w nowych aranżacjach Lidii i Marcina Pospieszalskich. Ich wykonawcami będą Lidia Pospieszalska i Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”, prowadzony przez Fundację Sztafeta, organizatora koncertu. Wszystkie te wydarzenia wspiera PKO Bank Polski.
Wielkie postaci
Nazwy „Żołnierze Wyklęci” zaczęto używać na początku lat 90. W ten sposób określa się członków ruchu partyzanckiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej. Szacuje się, że do takich grup konspiracyjnych w 1945 r. należało ponad 100 tys. osób. W walce partyzantów z komunistyczną władzą zginęło około 15 tys. osób. Pozostali przy życiu byli poddawani represjom i oskarżani o zdradę. W niepodległej Polsce przywrócono im należną cześć, a postaci takie, jak generał Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, Jan Rodowicz „Anoda” czy Danuta Siedzikówna „Inka” stały się znane nie tylko wąskiemu gronu specjalistów, ale także młodemu pokoleniu. Jednym z gości specjalnych tegorocznych obchodów będzie Józef Bandzo ps. „Jastrząb”, żołnierz i partyzant AK na Wileńszczyźnie, Podlasiu, Białostocczyźnie i Pomorzu.
Pamiętamy!
Wszystkie wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych wspiera PKO Bank Polski, który ponadto jest sponsorem biegów „Tropem Wilczym” w Świdniku i Stalowej Woli. Bank przez niemal 100 lat swojej obecności na rynku finansowym odegrał ważną rolę w polskiej gospodarce i historii. Jest społecznie odpowiedzialną instytucją, dla której wolność i przywiązanie do tradycji to naturalne wartości. Od lat angażuje się w działania utrwalające świadomość narodową i popularyzuje idee nowoczesnego patriotyzmu. Misję kształtowania tożsamości narodowej oraz popularyzacji historii i tradycji Bank realizuje m.in. poprzez patronaty. Jest partnerem wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego czy odbywającej się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć” Warszawskiej Triady Biegowej.
Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego
Józef Bandzo ps. „Jastrząb” – żołnierz Armii Krajowej, partyzant 3. Brygady AK „Szczerbca” na Wileńszczyźnie, 5 Brygady AK „Łupaszki” na Podlasiu, Białostocczyźnie i Pomorzu, 3. Brygady NZW „Burego” na Białostocczyźnie, dowódca patrolu dywersyjnego Okręgu Wileńskiego AK.
Urodził się 21 października 1923 roku w Wilnie. Wojna zastała go w rodzinnym mieście, skąd wraz z rodziną przeniósł się na wieś. Tam rozpoczął działalność konspiracyjną. W październiku 1943 roku Józef Bandzo dołączył do 3. Brygady Armii Krajowej kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Otrzymał pseudonim „Jastrząb”. Pierwszy raz wziął udział w bitwie 8 stycznia 1944 roku, nieopodal miejscowości Mikuliszki. Potyczka zakończyła się zwycięstwem polskich partyzantów.
W lipcu 1944 r. oddział został rozbrojony przez Sowietów. Później, „Jastrząb” dostał się do niewoli. Wypuszczony, uciekł z Wileńszczyzny. Przyjechał na Podlasie, gdzie spotkał „swoich” – „Zygmunta” i „Burego”. Z tym ostatnim dołączył do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), a w końcu – do oddziału słynnego Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Służba u boku „Łupaszki” była trudna – w wielu miejscach w Polsce, prowadzono brawurowe, niebezpieczne akcje w celu zdobycia środków na dalszą działalność konspiracyjną i partyzancką. Po latach „Jastrząb” bardzo ciepło wspomina dowódcę: – „Zapamiętałem go jako pełnego ciepła człowieka, zdyscyplinowanego, bardzo dobrego dowódcę i najlepszego organizatora na Podlasiu”.
W lutym 1947 roku, podczas ogłoszonej przez ówczesny rząd amnestii, „Jastrząb” ujawnił się. Jednak nie zapewniło mu to bezpieczeństwa – przez wiele kolejnych lat był inwigilowany i prześladowany. Skazany w latach 60. na dożywocie, wiele lat spędził w więzieniu, płacąc za wierność niepodległej Polski.
Czytaj także:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pamiętamy!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.