2016.08.26

PKO Bank Polski wspiera upamiętnienie Danuty Siedzikówny "Inki"

PKO Bank Polski włączył się w uroczystości odsłonięcia monumentu Danuty Siedzikówny, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Uroczystość odbędzie się w przeddzień 70. rocznicy śmierci Inki.

Inka

Historia młodej Inki – żołnierza niezłomnego - jest jednym z najznakomitszych przykładów honoru i odwagi. Zginęła mając zaledwie 18 lat. Na cześć Inki powstało szereg sztuk teatralnych, utworów muzycznych i książek. Jej imieniem nazwano wiele szkół, skwerów, ulic i stowarzyszeń. 27 sierpnia w Miłomłynie, gdzie mieszkała i pracowała, zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający jej bohaterstwo. Na postumencie, pierwszym na Warmii i Mazurach, będzie widniał napis: Danuta Siedzikówna „Inka” 1928-1946. Niech żyje Polska! Niech żyje major „Łupaszko”!

PKO Bank Polski jest również partnerem wydania książki autorstwa Luizy Łuniewskiej pt. „Szukając Inki” opowiadającej o młodej bohaterce antykomunistycznego podziemia. Bank angażuje się także w projekt „SZUKAJĄC INKI w szkołach”, dzięki czemu książka na jesieni trafi do bibliotek gimnazjów i liceów w całej Polsce.

W tym roku Bank aktywnie uczestniczył w uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Był sponsorem m.in. koncertów, biegów „Tropem Wilczym”, lekcji patriotyzmu w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych oraz audiobooka – książki Zbigniewa Lazarowicza „Klamra – mój ojciec”. O bohaterach tamtych czasów przypominał baner na warszawskiej Rotundzie – z napisem: „1 marca. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy. Dziękujemy”.

PKO Bank Polski od lat konsekwentnie włącza się w obchody rocznicowe ważnych wydarzeń historycznych. O tegorocznej, 72. rocznicy Powstania Warszawskiego przypomina, umieszczona grafika umieszczona na fasadzie rotundy opatrzona hasłem: „1 sierpnia ’44. Pamiętamy”. Do 11 września Bank zaprasza także na wyjątkową wystawę zdjęć Jerzego Tomaszewskiego pt. „Portrety Powstańców ’44”, która odbywa się w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17).

Magdalena Kopcińska

Czytaj także:

Danuta „Inka” Siedzikówna upamiętniona pomnikiem

loaderek.gifoverlay.png