2016.06.06

Polskie łaziki marsjańskie docenione na świecie!

Studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej tworzący drużynę #next team wraz ze swoim analogiem łazika marsjańskiego RED zajęli 7. miejsce w konkursie University Rover Challenge (URC) 2016 w Utah. PKO Bank Polski jest sponsorem głównym robota. Zawody wygrali przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej, drugie miejsce zajęła drużyna z Washington State University Everett, a trzecie – studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego.

łazik red, studenci Wydziału Mechaniki Politechniki Białostockiej, University Rover Challenge 2016

W sobotę, na terenie stacji badawczej Mars Desert Research Station na południu stanu Utah w USA, zakończyły się zawody łazików marsjańskich URC 2016. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba – 63 drużyn z 12 krajów. Ostatecznie, po rygorystycznych kwalifikacjach do finału zakwalifikowało się 28 zespołów z 7 krajów.

Podczas trzydniowych zawodów roboty zdobywały punkty m.in. w przejazdach po trudnym terenie i zadaniach serwisowych, jak np. napełnianie zbiornika na paliwo oraz poszukiwanie życia w pobranej z terenu próbce.

Zespół #next tworzą studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski, Michał Ostaszewski, Piotr Tomaszuk, Paweł Turycz. Opiekę naukową sprawuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz. I choć finał konkursu odbył się w miniony weekend, drużyna już zapowiada przygotowania do zawodów European Rover Challenge, które odbędą się we wrześniu w Jasionce, w województwie podkarpackim. Myśli również o University Rover Challenge 2017.

  • PKO Bank Polski jest liderem innowacyjnych rozwiązań w sektorze bankowym. Aktywnie angażuje się również w promocję polskiej nauki. Wspiera projekty inicjowane przez uczelnie czy organizacje studenckie i z wieloma z nich współpracuje, m.in. z Uniwersytetem Warszawskim – sponsorując młodych programistów, którzy w tegorocznych, 40. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym w Tajlandii zajęli 5. miejsce. Współdziała również z Uniwersytetem Łódzkim, Szkołą Główną Handlową, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

RED gotowy na Marsa

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png