2016.11.17

RED przed kolejnym sprawdzianem w warunkach ziemskich

Już w sobotę 19 listopada w łódzkiej Manufakturze odbędą się międzynarodowe zawody robotów - Sumo Challenge 2016. Konstrukcje stworzone przez pasjonatów robotyki będą walczyć (kategoria Sumo), ścigać się (Line Follower), biegać (Humanoid Sprint) oraz szukać wyjścia z labiryntu (Micromouse). Drużyna #next ze sponsorowanym przez PKO Bank Polski analogiem łazika marsjańskiego RED wystartuje w kategorii Freestyle, ze prezentacją przygotowaną specjalnie na tę okazję.

RED

 

Studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej nie spoczęli na laurach po zwycięstwie w październikowych zawodach Robochallenge 2016 w Bukareszcie. Zaraz po powrocie do kraju rozpoczęli przygotowania do startu w Sumo Challenge 2016. Robot został rozłożony niemalże na części pierwsze, dokładnie przeczyszczony i przetestowany, aby jak najlepiej sprostać wymogom kategorii, w której startuje. Ponadto zaimplementowano dodatkowy moduł w oprogramowaniu usprawniający gospodarowanie energią. Dzięki niemu czas pracy łazika na jednym pakiecie akumulatorów został wydłużony. Wprowadzono również poprawki w aplikacji służącej do sterowania łazikiem przy użyciu telefonu komórkowego. Umożliwiło to poruszanie ramieniem robota w kilku osiach jednocześnie.

Rośnie zainteresowanie robotyką. Organizowane są różne zawody dla pasjonatów tej dziedziny i ich konstrukcji. Przed konkurentami stawiane są coraz trudniejsze wyzwania, w coraz bardziej skomplikowanych konkurencjach. Jednak nie tylko wynik się liczy. Uczestnicy, sędziowie oraz publiczność często chwalą atmosferę towarzyszącą tym konkursom. Międzynarodowe zawody robotów Sumo Challenge odbywają się od 2008 roku. Dzielą się na cześć eliminacyjną oraz finałową, podczas której wybierani są zwycięzcy pięciu kategorii. Imprezie towarzyszą warsztaty z robotyki dla dzieci (z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms) oraz konkursy z nagrodami dla publiczności. Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej są weteranami startów w tego typu zawodach, choć w tych po raz pierwszy wystawią swoją konstrukcję.

- Każde zawody to dla nas ogromna szansa na wymianę doświadczeń, zaprezentowanie siebie i swoich konstrukcji, nawiązanie nowych znajomości oraz popularyzację robotyki. Zawsze staramy jak najlepiej przygotować robota i wygrać. Jeżeli uczestniczymy w zawodach dedykowanych analogom łazików marsjańskich, koncentrujemy się na doskonaleniu modelu i przystosowaniu do zadań konkursowych. W przypadku gdy zawody są skierowane do różnych typów konstrukcji mobilnych, wówczas skupiamy się prezentacji możliwości robota - mówi dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz z Politechniki Białostockiej.

Po triumfie drużyny #next i z łazikiem RED w październikowych zawodach Robochallenge 2016 w Rumunii liczymy na kolejne zwycięstwo. Pełni optymizmu trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

Skalska Agnieszka
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Polski łazik Next coraz bliżej Marsa

RED na najwyższym stopniu podium

  • Bankopasje

   02018.07.18

   22 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zaprasza do Moniek!

   W najbliższą niedzielę Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Mońki. Wszystkich, którzy chcieliby pomagać w ratowaniu zdrowia i życia, zapraszamy do Monieckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Białostockiej. Podczas ubiegłorocznej zbiórki w tym mieście pozyskaliśmy blisko 50 l krwi!

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.18

   Poznaj młodych artystów dzięki PKO Bankowi Polskiemu

   PKO Bank Polski wspiera i promuje polską sztukę współczesną, w szczególności twórczość młodych artystów. Wspólnie ze swoją fundacją Bank wspiera organizację plenerów dla studentów pracowni szkół artystycznych oraz organizuje wystawy w ramach inicjatywy „Bank przyjazny młodym artystom”. Promuje również talenty artystyczne pracowników. Zaangażowanie Banku zostało uznane za jedną z „Dobrych praktyk” w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.16

   PKO Bank Polski współtworzy e-państwo!

   Profil Zaufany, a dzięki niemu meldunek, wniosek o dowód osobisty, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, a nawet rejestracja firmy i otwarcie rachunku dla działalności gospodarczej. To wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu za pośrednictwem bankowości internetowej PKO Banku Polskiego. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w rozwój e-państwa zostało uznane za dobrą praktyką w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  Pokaż więcej