2017.06.16

Solidarnie z Walczącymi - program obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej

Trwają obchody 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Z tej okazji przygotowano wiele ciekawych konferencji, prelekcji i wydarzeń kulturalnych, które odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie i w Warszawie.

Otwarcie wystawy "Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka"

Wrocław dla każdego

Obchody Wrocławskie rozpoczęliśmy 10 czerwca, wraz z otwarciem wystawy "Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka". Fotografie przedstawiające założyciela Solidarności Walczącej można podziwiać do 30 czerwca w Centrum Historii "Zajezdnia". Za nami również finał ogólnopolskiego konkursu "Solidarność Walcząca 1982 – 1990", którego celem było przybliżeniem uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych postaw niepodległościowych i patriotycznych, a także upowszechnienie wiedzy o działalności podziemnej SW.

Wiele ciekawych wydarzeń czeka jeszcze na mieszkańców Wrocławia w najbliższych dniach. Dzisiaj, 16 czerwca, rozpocznie się WrocLove Fest – dwudniowy festiwal towarzyszący obchodom, na którego scenie zobaczymy takich znakomitych muzyków, jak Lao Che, Jelonek, Mesajah, HEY, Miuosh czy Skubas. To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i nieco starszych miłośników muzyki – zwłaszcza tej współczesnej. Melomani muzyki klasycznej mogą natomiast, zaraz po Mszy Świętej w Bazylice pw. Elżbiety Węgierskiej, udać się w sobotę 17 czerwca do Nagrodowego Forum Muzyki, gdzie odbędzie się koncert fortepianowy oraz występ Chóru Narodowego Forum Muzyki. W Centrum Historii "Zajezdnia" będą również miały miejsce m.in. prezentacje książek, koszulek czy gier o tematyce historycznej.

W niedzielę natomiast – 18 czerwca - całe rodziny mogą spędzić  na Wrocławskim Pikniku Historycznym, który także odbędzie się na terenie "Zajezdni". W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci, Laser Tag, rodzinna gra terenowa, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, spotkania z żywą historią, parada motocyklowa i wiele innych, nie mniej ciekawych atrakcji. Do tego uczestnicy Pikniku mogą za darmo obejrzeć wystawę „Wrocław 1945-2016” oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Igor Janke.

Naukowcy w Szczecinie

W Szczecinie 19 i 20 czerwca, w hołdzie dla działalności SW z okazji 35-lecia powstania organizacji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie organizuje ogólnopolską konferencję Wystąpią na niej polscy naukowcy i specjaliści zajmujący się badaniem działalności Solidarności Walczącej, a jej otwarcie poprowadzą m.in.: Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Solidarności Walczącej dr Kornel Morawiecki oraz Prezes IPN Jarosław Szareka.

Dowiedz się więcej o konferencji

W sercu Warszawy

W stolicy 35-lecie powstania Solidarności Walczącej uczcimy w wyjątkowym dla mieszkańców Warszawy miejscu - Muzeum Powstania Warszawskiego. 20 czerwca obchody rozpoczną się od zwiedzania muzeum w ramach specjalnego programu oraz projekcji filmu Miasto Ruin. Następnie odbędzie się otwarcie wystawy "Solidarność Walcząca Trójmiasto" oraz prezentacja okolicznościowego znaczka o SW. O 16:30 będzie można wziąć udział w konferencji  „WOLNI I SOLIDARNI – Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia”, w której udział weźmie założyciel Solidarności Walczącej – Kornel Morawiecki.

W środę 21 czerwca warto natomiast udać się na Zamek Królewski w Warszawie, gdzie będzie miała miejsce druga część konferencji WOLNI I SOLIDARNI oraz otwarcie specjalnej wystawy na dziedzińcu zamku.

Zobacz pełen program obchodów

Anna Nawrocka

Czytaj także:

Medialna walka Solidarności Walczącej

Maciej Frankiewicz - uśmiechnięty patriota

  • Bankopasje

   02018.04.20

   Do opery? Tylko w Bydgoszczy!

   Kochasz operę? Uwielbiasz oglądać sztuki baletowe, a muzyka towarzysząca musicalom wpada ci w ucho? Jeśli tak, to nie może zabraknąć cię w Bydgoszczy, gdzie 21 kwietnia rusza XXV Bydgoski Festiwal Operowy.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Dzień rowerowy mamy na co dzień! Bankowa Grupa Rowerowa PKO Banku Polskiego

   Dziś dzień rowerowy! Zgrana drużyna cyklistów z Grupy Rowerowej PKO Banku Polskiego pokazuje, że w takim gronie łatwiej osiąga się sukcesy sportowe, mobilizuje do aktywności, a także wypoczywa z biskim i… pomaga innym.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy

   W sobotę w Bydgoszczy rozpocznie się wielkie święto. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy. To impreza, która od 1994 r. przyciąga miłośników sztuki teatralnej i operowej. Jest największym w Polsce przeglądem dokonań krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych. Warto w tym czasie zaplanować wycieczkę w kujawsko-pomorskie. Warto też na taką wycieczkę zabrać dzieci i wprowadzić je w ten świat. Pokusiliśmy się o udzielenie kilku odpowiedzi na pytania najmłodszych związane z operą.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Ekomobilność – postaw na deskorolkę, hulajnogę i rower elektryczny

   Samochody elektryczne to nadal rzadki widok na polskich ulicach. O ile trudno przekonać kierowców do przerzucenia się na „elektryki”, o tyle niezmotoryzowani chętnie wprowadzają odrobinę energii w swoje podróże. W efekcie chodniki, ścieżki rowerowe i ulice wypełniają się elektrycznymi deskorolkami, hulajnogami i rowerami zasilanymi prądem.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   To ciekawe historie angażują widza

   O tym, jaka powinna być reklama, by wzbudzała zainteresowanie, i czy na uczenie się skoków na trampolinie nigdy nie jest za późno, rozmawiamy z Tomaszem Bagińskim, rysownikiem, animatorem i reżyserem, autorem nominowanej do Oscara „Katedry” i najnowszego spotu wizerunkowego PKO Banku Polskiego pt. „Kluczowe decyzje”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.18

   PrograMistrzowie! Polacy walczą o tytuł Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym

   Prawie 53,5 tys. studentów reprezentujących prawie 3,1 tys. uczelni ze 111 krajów na 6 kontynentach. Wśród nich znalazły się dwie polskie drużyny, które zakwalifikowały się do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym – reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, jak wyglądają zawody oraz czym jest dla nich programowanie opowiedzieli nam reprezentanci UJ - Vladyslav Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński oraz ich trener, profesor Paweł Idziak.

   więcej
  Pokaż więcej