2017.06.16

Solidarnie z Walczącymi - program obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej

Trwają obchody 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Z tej okazji przygotowano wiele ciekawych konferencji, prelekcji i wydarzeń kulturalnych, które odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie i w Warszawie.

Otwarcie wystawy "Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka"

Wrocław dla każdego

Obchody Wrocławskie rozpoczęliśmy 10 czerwca, wraz z otwarciem wystawy "Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka". Fotografie przedstawiające założyciela Solidarności Walczącej można podziwiać do 30 czerwca w Centrum Historii "Zajezdnia". Za nami również finał ogólnopolskiego konkursu "Solidarność Walcząca 1982 – 1990", którego celem było przybliżeniem uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych postaw niepodległościowych i patriotycznych, a także upowszechnienie wiedzy o działalności podziemnej SW.

Wiele ciekawych wydarzeń czeka jeszcze na mieszkańców Wrocławia w najbliższych dniach. Dzisiaj, 16 czerwca, rozpocznie się WrocLove Fest – dwudniowy festiwal towarzyszący obchodom, na którego scenie zobaczymy takich znakomitych muzyków, jak Lao Che, Jelonek, Mesajah, HEY, Miuosh czy Skubas. To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i nieco starszych miłośników muzyki – zwłaszcza tej współczesnej. Melomani muzyki klasycznej mogą natomiast, zaraz po Mszy Świętej w Bazylice pw. Elżbiety Węgierskiej, udać się w sobotę 17 czerwca do Nagrodowego Forum Muzyki, gdzie odbędzie się koncert fortepianowy oraz występ Chóru Narodowego Forum Muzyki. W Centrum Historii "Zajezdnia" będą również miały miejsce m.in. prezentacje książek, koszulek czy gier o tematyce historycznej.

W niedzielę natomiast – 18 czerwca - całe rodziny mogą spędzić  na Wrocławskim Pikniku Historycznym, który także odbędzie się na terenie "Zajezdni". W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci, Laser Tag, rodzinna gra terenowa, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, spotkania z żywą historią, parada motocyklowa i wiele innych, nie mniej ciekawych atrakcji. Do tego uczestnicy Pikniku mogą za darmo obejrzeć wystawę „Wrocław 1945-2016” oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Igor Janke.

Naukowcy w Szczecinie

W Szczecinie 19 i 20 czerwca, w hołdzie dla działalności SW z okazji 35-lecia powstania organizacji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie organizuje ogólnopolską konferencję Wystąpią na niej polscy naukowcy i specjaliści zajmujący się badaniem działalności Solidarności Walczącej, a jej otwarcie poprowadzą m.in.: Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Solidarności Walczącej dr Kornel Morawiecki oraz Prezes IPN Jarosław Szareka.

Dowiedz się więcej o konferencji

W sercu Warszawy

W stolicy 35-lecie powstania Solidarności Walczącej uczcimy w wyjątkowym dla mieszkańców Warszawy miejscu - Muzeum Powstania Warszawskiego. 20 czerwca obchody rozpoczną się od zwiedzania muzeum w ramach specjalnego programu oraz projekcji filmu Miasto Ruin. Następnie odbędzie się otwarcie wystawy "Solidarność Walcząca Trójmiasto" oraz prezentacja okolicznościowego znaczka o SW. O 16:30 będzie można wziąć udział w konferencji  „WOLNI I SOLIDARNI – Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia”, w której udział weźmie założyciel Solidarności Walczącej – Kornel Morawiecki.

W środę 21 czerwca warto natomiast udać się na Zamek Królewski w Warszawie, gdzie będzie miała miejsce druga część konferencji WOLNI I SOLIDARNI oraz otwarcie specjalnej wystawy na dziedzińcu zamku.

Zobacz pełen program obchodów

Anna Nawrocka

Czytaj także:

Medialna walka Solidarności Walczącej

Maciej Frankiewicz - uśmiechnięty patriota

  • Bankopasje

   02017.06.27

   Konto bez Granic dla powracających do Ojczyzny

   Pochodzą głownie z okolic Kokczetau, ze wsi Jasna Polana, Tajynsza, Kiellerowka, Donieckoje, Podolskoje, Oziornoje, Kijły… Są już kolejnym pokoleniem Polaków, którzy zostali wysiedleni z terenów dzisiejszej Ukrainy Zachodniej do Kazachstanu. Teraz spełnia się ich marzenie – rozpoczynają życie w ojczyźnie przodków. Czterdzieści osiem rodzin repatriantów spędziło pierwsze miesiące na polskiej ziemi w Domu Polonii w Pułtusku

   więcej
  • Bankopasje

   02017.06.23

   Wychowałam się w operze

   Jest córką Małgorzaty Walewskiej. Marzy o zbudowaniu sceny na wodzie w Bregenz, chce zobaczyć Annę Netrebko w moim kostiumie w Metropolitan Opera i set designerem w filmie sci-fi Ridleya Scotta. Rozmowa Alicją Kokosińską, autorką scenografii do spektaklu  „Don Pasquale” wystawianej w Operze Krakowskiej

   więcej
  • Bankopasje

   02017.06.22

   XX Mielecki Festiwal Muzyczny Mielec 2017

   Festiwal Muzyczny w Mielcu odbędzie się w tym roku po raz dwudziesty. Organizatorzy wykorzystali ten mały jubileusz do odświeżenia formuły mieleckiej imprezy. Osiem koncertów, cztery lokalizacje, muzyka od klasyki aż po jazz i etno – znamy już festiwalowe propozycje. Start w niedzielę 25 czerwca!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.06.21

   Zakończyły się obchody 35-lecia Solidarności Walczącej

   Drugą częścią konferencji „Wolni i solidarni – Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia” zatytułowaną „Dziedzictwo Solidarności Walczącej” oraz otwarciem wystawy i uhonorowaniem działaczy tej organizacji zakończyły się w Warszawie obchody 35-lecia Solidarności Walczącej

   więcej
  • Bankopasje

   02017.06.21

   Wernisaż wystawy „Współbrzmienie” w PKO Banku Polskim

   Karkonosze o świcie, Wyspy Owcze skąpane w słońcu, sielankowy Bornholm – urzekająca wystawa autorstwa Zofii Miedzińskiej, na co dzień pracownika Departamentu Wsparcia Sprzedaży PKO Banku Polskiego, wypełniła piąte piętro centrali przy ul. Puławskiej

   więcej
  • Bankopasje

   02017.06.21

   Solidarność Walcząca po 35 latach – debata w Warszawie

   Wartość siły czy siła wartości – to najważniejszy dylemat  zarysowany podczas I części konferencji „WOLNI I SOLIDARNI – Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia” zorganizowanej 20 czerwca w Warszawie z okazji 35 rocznicy powstania tej organizacji

   więcej
  Pokaż więcej