2017.06.16

Solidarnie z Walczącymi - program obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej

Trwają obchody 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Z tej okazji przygotowano wiele ciekawych konferencji, prelekcji i wydarzeń kulturalnych, które odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie i w Warszawie.

Otwarcie wystawy "Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka"

Wrocław dla każdego

Obchody Wrocławskie rozpoczęliśmy 10 czerwca, wraz z otwarciem wystawy "Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka". Fotografie przedstawiające założyciela Solidarności Walczącej można podziwiać do 30 czerwca w Centrum Historii "Zajezdnia". Za nami również finał ogólnopolskiego konkursu "Solidarność Walcząca 1982 – 1990", którego celem było przybliżeniem uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych postaw niepodległościowych i patriotycznych, a także upowszechnienie wiedzy o działalności podziemnej SW.

Wiele ciekawych wydarzeń czeka jeszcze na mieszkańców Wrocławia w najbliższych dniach. Dzisiaj, 16 czerwca, rozpocznie się WrocLove Fest – dwudniowy festiwal towarzyszący obchodom, na którego scenie zobaczymy takich znakomitych muzyków, jak Lao Che, Jelonek, Mesajah, HEY, Miuosh czy Skubas. To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i nieco starszych miłośników muzyki – zwłaszcza tej współczesnej. Melomani muzyki klasycznej mogą natomiast, zaraz po Mszy Świętej w Bazylice pw. Elżbiety Węgierskiej, udać się w sobotę 17 czerwca do Nagrodowego Forum Muzyki, gdzie odbędzie się koncert fortepianowy oraz występ Chóru Narodowego Forum Muzyki. W Centrum Historii "Zajezdnia" będą również miały miejsce m.in. prezentacje książek, koszulek czy gier o tematyce historycznej.

W niedzielę natomiast – 18 czerwca - całe rodziny mogą spędzić  na Wrocławskim Pikniku Historycznym, który także odbędzie się na terenie "Zajezdni". W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci, Laser Tag, rodzinna gra terenowa, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, spotkania z żywą historią, parada motocyklowa i wiele innych, nie mniej ciekawych atrakcji. Do tego uczestnicy Pikniku mogą za darmo obejrzeć wystawę „Wrocław 1945-2016” oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Igor Janke.

Naukowcy w Szczecinie

W Szczecinie 19 i 20 czerwca, w hołdzie dla działalności SW z okazji 35-lecia powstania organizacji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie organizuje ogólnopolską konferencję Wystąpią na niej polscy naukowcy i specjaliści zajmujący się badaniem działalności Solidarności Walczącej, a jej otwarcie poprowadzą m.in.: Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Solidarności Walczącej dr Kornel Morawiecki oraz Prezes IPN Jarosław Szareka.

Dowiedz się więcej o konferencji

W sercu Warszawy

W stolicy 35-lecie powstania Solidarności Walczącej uczcimy w wyjątkowym dla mieszkańców Warszawy miejscu - Muzeum Powstania Warszawskiego. 20 czerwca obchody rozpoczną się od zwiedzania muzeum w ramach specjalnego programu oraz projekcji filmu Miasto Ruin. Następnie odbędzie się otwarcie wystawy "Solidarność Walcząca Trójmiasto" oraz prezentacja okolicznościowego znaczka o SW. O 16:30 będzie można wziąć udział w konferencji  „WOLNI I SOLIDARNI – Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia”, w której udział weźmie założyciel Solidarności Walczącej – Kornel Morawiecki.

W środę 21 czerwca warto natomiast udać się na Zamek Królewski w Warszawie, gdzie będzie miała miejsce druga część konferencji WOLNI I SOLIDARNI oraz otwarcie specjalnej wystawy na dziedzińcu zamku.

Zobacz pełen program obchodów

Anna Nawrocka

Czytaj także:

Medialna walka Solidarności Walczącej

Maciej Frankiewicz - uśmiechnięty patriota

  • Bankopasje

   02017.12.11

   Wystawa „młodej sztuki” ze Szczecina

   „Dekonstrukcja krajobrazu” to tytuł nowej wystawy w centrali PKO Banku Polskiego, której otwarcie nastąpi 12 grudnia. Zobaczymy prace studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zapraszamy na wernisaż!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.11

   Finał 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

   Złote Koziołki dla filmu krótkometrażowego dla dzieci otrzymał kanadyjski obraz pt. "Lep na ptaki" ze względu na niezapomnianego bohatera i mistrzowską technikę animacji. Zwycięzcą w kategorii Debiut i laureatem nagrody PKO Banku Polskiego została norweska produkcja „Wielka wyprawa Oskara”.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Nierozerwalna miłość książki i filmu, czyli 5 najciekawszych ekranizacji dla młodzieży

   Kino młodzieżowe ostatnich lat nierozerwalnie łączy się z ekranizacjami książek, a popularność serii czytelniczych wprost przekłada się na frekwencję w salach kinowych. Trwający właśnie Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! To doskonała okazja, by zaprezentować listę pięciu najciekawszych ekranizacji książek dla młodzieży ostatnich lat.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2017

   W najbliższy weekend zapraszamy dzieci do Szczecina, Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Łodzi, Kalisza i Zielonej Góry. Spektakl „Podróż Mikołaja”, świąteczne warsztaty oraz miś Wojtek – to tylko niektóre atrakcje czekające dzieci.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.07

   Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

   Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi. Nasze akcje (24) odbyły się w 14 miastach. Dołączyło do nas ponad 1900 osób. Fundację PKO Banku Polskiego w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia wspierało Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak ważna jest każda ilość zebranej krwi mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.05

   Zaangażowany artysta: Leon Tarasewicz

   Sztuka jest najcenniejszym pieniądzem od czasów wynalezienia soli – twierdzi Leon Tarasewicz, profesor warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, doceniający działania Fundacji PKO Banku Polskiego wspierającej młodych artystów i podkreślający prestiż bankowej Kolekcji sztuki. Rozmowa z wyjątkowym artystą i społecznikiem, który właśnie został laureatem XVII Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

   więcej
  Pokaż więcej