2017.06.16

Solidarnie z Walczącymi - program obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej

Trwają obchody 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Z tej okazji przygotowano wiele ciekawych konferencji, prelekcji i wydarzeń kulturalnych, które odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie i w Warszawie.

Otwarcie wystawy "Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka"

Wrocław dla każdego

Obchody Wrocławskie rozpoczęliśmy 10 czerwca, wraz z otwarciem wystawy "Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka". Fotografie przedstawiające założyciela Solidarności Walczącej można podziwiać do 30 czerwca w Centrum Historii "Zajezdnia". Za nami również finał ogólnopolskiego konkursu "Solidarność Walcząca 1982 – 1990", którego celem było przybliżeniem uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych postaw niepodległościowych i patriotycznych, a także upowszechnienie wiedzy o działalności podziemnej SW.

Wiele ciekawych wydarzeń czeka jeszcze na mieszkańców Wrocławia w najbliższych dniach. Dzisiaj, 16 czerwca, rozpocznie się WrocLove Fest – dwudniowy festiwal towarzyszący obchodom, na którego scenie zobaczymy takich znakomitych muzyków, jak Lao Che, Jelonek, Mesajah, HEY, Miuosh czy Skubas. To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i nieco starszych miłośników muzyki – zwłaszcza tej współczesnej. Melomani muzyki klasycznej mogą natomiast, zaraz po Mszy Świętej w Bazylice pw. Elżbiety Węgierskiej, udać się w sobotę 17 czerwca do Nagrodowego Forum Muzyki, gdzie odbędzie się koncert fortepianowy oraz występ Chóru Narodowego Forum Muzyki. W Centrum Historii "Zajezdnia" będą również miały miejsce m.in. prezentacje książek, koszulek czy gier o tematyce historycznej.

W niedzielę natomiast – 18 czerwca - całe rodziny mogą spędzić  na Wrocławskim Pikniku Historycznym, który także odbędzie się na terenie "Zajezdni". W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci, Laser Tag, rodzinna gra terenowa, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, spotkania z żywą historią, parada motocyklowa i wiele innych, nie mniej ciekawych atrakcji. Do tego uczestnicy Pikniku mogą za darmo obejrzeć wystawę „Wrocław 1945-2016” oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Igor Janke.

Naukowcy w Szczecinie

W Szczecinie 19 i 20 czerwca, w hołdzie dla działalności SW z okazji 35-lecia powstania organizacji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie organizuje ogólnopolską konferencję Wystąpią na niej polscy naukowcy i specjaliści zajmujący się badaniem działalności Solidarności Walczącej, a jej otwarcie poprowadzą m.in.: Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Solidarności Walczącej dr Kornel Morawiecki oraz Prezes IPN Jarosław Szareka.

Dowiedz się więcej o konferencji

W sercu Warszawy

W stolicy 35-lecie powstania Solidarności Walczącej uczcimy w wyjątkowym dla mieszkańców Warszawy miejscu - Muzeum Powstania Warszawskiego. 20 czerwca obchody rozpoczną się od zwiedzania muzeum w ramach specjalnego programu oraz projekcji filmu Miasto Ruin. Następnie odbędzie się otwarcie wystawy "Solidarność Walcząca Trójmiasto" oraz prezentacja okolicznościowego znaczka o SW. O 16:30 będzie można wziąć udział w konferencji  „WOLNI I SOLIDARNI – Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia”, w której udział weźmie założyciel Solidarności Walczącej – Kornel Morawiecki.

W środę 21 czerwca warto natomiast udać się na Zamek Królewski w Warszawie, gdzie będzie miała miejsce druga część konferencji WOLNI I SOLIDARNI oraz otwarcie specjalnej wystawy na dziedzińcu zamku.

Zobacz pełen program obchodów

Anna Nawrocka

Czytaj także:

Medialna walka Solidarności Walczącej

Maciej Frankiewicz - uśmiechnięty patriota

  • Bankopasje

   02018.02.22

   Maciej Musiał, a Ty możesz, czyli Konto dla Młodych

   Na temat rozwiązań przygotowanych z myślą o klientach mających 18-26 lat rozmawiamy z Maciejem Musiałem biorącym udział w kampanii promującej Konto dla Młodych PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.22

   1% procentuje

   Powoli zaczynamy rozliczać podatek PIT. Każdy może odliczyć 1% podatku i przekazać go na cele dobroczynne. Komu przekazać swój 1%? Wybór celu takiej pomocy to bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto wcześniej ją przemyśleć.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.21

   Polska, której nie znasz. 5 niedocenianych miejsc. Musisz je zobaczyć!

   Na północy – morze, na południu – góry. Byłeś w Zakopanem, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Widziałeś Krupówki, krakowski Stary Rynek, stołeczne Łazienki oraz plażę w Sopocie i wydaje ci się, że zwiedziłeś już Polskę wzdłuż i wszerz. No to teraz szeroko otwórz oczy i zobacz to, o czym być może nawet nie wiedziałeś, że istnieje. W przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego, wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, przygotowaliśmy listę 5 najbardziej niedocenionych miejsc w Polsce.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.19

   Cavaliada Lublin 2018. Podium dla Polaków

   Drugi etap wielkiego święta jeździectwa już za nami! W niedzielę zakończyła się Cavaliada w Lublinie. Najlepsi jeźdźcy z 15 krajów rywalizowali o nagrody w trakcie czterodniowych zawodów rozegranych na arenie Targów Lublin. Nie brakowało emocji i niespodziewanych zwrotów akcji. Po raz drugi w tej edycji Cavaliady na najwyższym miejscu podium stanął Polak.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.15

   Wkrótce znów spotkamy się pod Rotundą. Nowy budynek PKO Banku Polskiego będzie czekał na warszawiaków

   Rotunda PKO Banku Polskiego jest bez wątpienia miejscem kultowym na mapie Warszawy. To wokół tego budynku całe pokolenia umawiały się na spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, kontrahentami czy przyszłymi sympatiami. To „pod Rotundą” rozpoczynały się piękne historie wielu Polaków. To również miejsce pamięci 49 ofiar wybuchu gazu, który miał tu miejsce w 1979 r. Dziś Rotunda powstaje na nowo.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.13

   Konie(cznie) w Lublinie - startuje Cavaliada!

   Już po raz szósty tereny Targów Lublin zamienią się w arenę zmagań jeździeckich na międzynarodowym poziomie! Rusza #zkopyta kolejna odsłona Cavaliady, największej imprezy jeździeckiej w Polsce.

   więcej
  Pokaż więcej