2017.06.21

Solidarność Walcząca po 35 latach – debata w Warszawie

Wartość siły czy siła wartości – to najważniejszy dylemat  zarysowany podczas I części konferencji „WOLNI I SOLIDARNI – Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia” zorganizowanej 20 czerwca w Warszawie z okazji 35 rocznicy powstania tej organizacji.

Solidarność Walcząca po 35 latach – debata w Warszawie W wyjątkowym dla mieszkańców Warszawy miejscu – Muzeum Powstania Warszawskiego debatowali: założyciel Solidarności Walczącej – pos. na Sejm RP dr Kornel Morawiecki, działacz Solidarności Walczącej Andrzej Kołodziej i historyk dr Kamil Dworaczek.

To, co nas tworzy, daje nadzieję na lepszy świat, to są wartości. Prawda, dobro, piękno, wolność, sprawiedliwość, solidarność, braterstwo tworzą naszą ludzką rzeczywistość - mówił Kornel Morawiecki. - I to o te wartości gotowi byliśmy walczyć, poświęcać czas i siły. To nas konstytuowało, to nas tworzyło. Myśmy Solidarnością Walczącą tworzyli rodzaj tarczy do obrony tego, co nas tworzyło – dodał założyciel Solidarności Walczącej.

Prowadzący spotkanie Łukasz Kamiński przypomniał, że struktury Solidarności Walczącej w Trójmieście wyróżniały się gotowością do użycia siły w obronie wartości. Jaka była zatem wówczas wartość siły? – zapytał działacza tych struktur Andrzeja Kołodzieja.

Byliśmy młodzi i niecierpliwi. Mieliśmy potrzebę zdecydowanych akcji przeciwko ZOMO, przeciwko tamtemu systemowi. Chcieliśmy pokazać, że nie tylko słowem, ale także czynnie możemy występować przeciwko władzy – wspominał A. Kołodziej. Przypomniał, że najbardziej spektakularną akcją było podłożenie przez Romana Zwiercana bomby przed budynkiem Komitetu Miejskiego PZPR w Gdyni. - Stwarzaliśmy w nich poczucie zagrożenia. Nam dawało to poczucie równoważnej walki. I choć nie była ona równa, to nas budowało – kontynuował Kołodziej.

Historyk dr Kamil Dworaczek zwrócił uwagę, że w innych ośrodkach 80-90 proc. sił i środków lokowano w druk i kolportaż bibuły. - To ona była nośnikiem wartości i idei. Najważniejsze było dotarcie do społeczeństwa – wyjaśnił.

Dr Dworaczek przypomniał także ideę Rzeczypospolitej Solidarnej, propozycję ustrojową Solidarności Walczącej mającą realizować ideę solidaryzmu społecznego. - Organizacja ta (SW – przyp. red.) poszukiwała własnej drogi programowej. Tak naprawdę była to trzecia droga – rozwiązanie między komunizmem, a kapitalizmem.. Chodziło o to, by zapewnić robotnikom miękkie lądowanie w nowym porządku, żeby zapobiec ich pauperyzacji. Temu miały służyć różne mechanizmy, przede wszystkim samorząd i własność pracownicza z izbą samorządową w parlamencie. Przewidywano także bardzo istotną rolę związku zawodowego – przypomniał naukowiec.

Wśród zgromadzonej publiczności, przede wszystkim działaczy i sympatyków Solidarności Walczącej, był m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki. 

Druga część konferencji Wolni i Solidarni – Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia – Dziedzictwo Solidarności Walczącej z udziałem Igora Janke, Zbigniewa Jagiełły, Mateusza Morawickiego, Bronisława Wildsteina, którą poprowadzi Andrzej Kisielewicz odbycie się 21 czerwca br.

  • Warszawską konferencję, zorganizowaną w Muzeum Powstania Warszawskiego poprzedziło zwiedzanie muzeum, projekcja filmu „Miasto ruin”, otwarcie wystawy „Solidarność Walcząca Trójmiasto" oraz prezentacja okolicznościowego znaczka upamiętniającego tę organizację. Obchody rocznicy SW odbywały się także we Wrocławiu i Szczecinie. Z tej okazji przygotowano wiele konferencji, prelekcji i wydarzeń kulturalnych.

  • Fundacja PKO Banku Polskiego jest partnerem tegorocznych obchodów XXXV rocznicy powstania Solidarności Walczącej.

Zobacz pełen program obchodów

Czytaj także:

Solidarnie z Walczącymi - program obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej

Medialna walka Solidarności Walczącej

loaderek.gifoverlay.png