VIII Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z PKO Bankiem Polskim
Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” wskazuje kierunki rozwoju i promuje polskie kino oraz sztukę odwołujące się do tradycji historycznej. VIII edycja odbędzie się w dniach 28.09 – 1.10. PKO Bank Polski wspiera projekty inspirowane historią Polski i jako partner strategiczny angażuje się w przygotowania tegorocznej edycji festiwalu.
W konkursie głównym Festiwalu zobaczymy 27 filmów oraz 15 audycji rywalizujących o miano najlepszego słuchowiska. Integralną częścią wydarzenia będzie projekt „Młodzi dla Historii” podzielony na 3 części konkursowe: filmową, do której zakwalifikowało się 15 filmów, modową – 14 stylizacji inspirowanych historią oraz teatralną, w której zobaczymy 4 spektakle napisane i zrealizowane przez młodzież. Na większość wydarzeń festiwalowych wstęp jest darmowy.
Ważną częścią festiwalu będą spotkania z twórcami oraz panele dyskusyjne. Temat jednego z nich brzmi „Patriotyzm wczoraj i dziś – jak najlepiej można służyć Polsce?”. Debata odbędzie się 30 września, tuż po pokazie sponsorowanego przez PKO Bank Polski filmu Beaty Januchty „Bitwa Wrocławska” wyświetlanego w ramach sekcji Pitching Forum.
Festiwal co roku zyskuje coraz większe zainteresowanie, zarówno widzów, jak i uczestników nie tylko z Polski. W VIII edycji udział wezmą, m.in. żołnierze gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka, a także powstańcy z Węgier i kilkudziesięcioosobowa grupa Kresowiaków oraz goście z Francji, Anglii, USA, Kanady czy krajów nadbałtyckich. Istotnym punktem programu będzie wręczenie nagród, nie tylko tych przyznawanych twórcom najlepszych festiwalowych produkcji, ale także osobom zasłużonym dla polskiej historii i niepodległości. Nagrodę „Sygnet Niepodległości” otrzyma 21. kombatantów, w tym - pośmiertnie - dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303 – John Alexander Kent. 12 osób otrzyma wyróżnienie „Drzwi do Wolności” przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom drugiego planu, wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego. Nagrodę specjalną „Platynowy Opornik” za całokształt twórczości otrzyma Maria Dłużewska, reżyser filmów dokumentalnych m.in. „Ksiądz”, „Polacy”, „Solidarność Walcząca”, czy „Mgła”.
Całość dopełnią atrakcje festiwalowej sceny muzycznej. Tu wystąpią, m.in. Grażyna Auguścik i Bester Quartet, zespół TSA, Andrzej Nowak, Kasia Kowalska, Mateusz Pospieszalski, Jan Pietrzak i Lech Makowiecki.
PKO Bank Polski wspiera i popularyzuje projekty inspirowane polską historią i aktywnie angażuje się w promocję wydarzeń historycznych, m.in. włączył się w uroczystości odsłonięcia monumentu Danuty Siedzikówny „Inki” w Miłomłynie. Jest również partnerem wydania książki Luizy Łuniewskiej „Szukając Inki”, dzięki czemu książka trafi do bibliotek gimnazjów i liceów w całej Polsce.
W tym roku Bank aktywnie uczestniczył w uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Był sponsorem, m.in. koncertów, biegów „Tropem Wilczym”, lekcji patriotyzmu w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych oraz audiobooka – książki Zbigniewa Lazarowicza „Klamra – mój ojciec”. O bohaterach tamtych czasów przypominał baner na warszawskiej Rotundzie – z napisem: „1 marca. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy. Dziękujemy”.
Ewa Maciejewska
specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
"Bitwa Wrocławska" - manifestacje uliczne oczami nastolatka
PKO Bank Polski wspiera upamiętnienie Danuty Siedzikówny "Inki"
PKO Bank Polski upamiętnia Powstanie Warszawskie
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.