2016.09.27

VIII Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z PKO Bankiem Polskim

Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” wskazuje kierunki rozwoju i promuje polskie kino oraz sztukę odwołujące się do tradycji historycznej. VIII edycja odbędzie się w dniach 28.09 – 1.10. PKO Bank Polski wspiera projekty inspirowane historią Polski i jako partner strategiczny angażuje się w przygotowania tegorocznej edycji festiwalu.

VIII Festiwal Filmowy NNW

W konkursie głównym Festiwalu zobaczymy 27 filmów oraz 15 audycji rywalizujących o miano najlepszego słuchowiska. Integralną częścią wydarzenia będzie projekt „Młodzi dla Historii” podzielony na 3 części konkursowe: filmową, do której zakwalifikowało się 15 filmów, modową – 14 stylizacji inspirowanych historią oraz teatralną, w której zobaczymy 4 spektakle napisane i zrealizowane przez młodzież. Na większość wydarzeń festiwalowych wstęp jest darmowy.

Ważną częścią festiwalu będą spotkania z twórcami oraz panele dyskusyjne. Temat jednego z nich brzmi „Patriotyzm wczoraj i dziś – jak najlepiej można służyć Polsce?”. Debata odbędzie się 30 września, tuż po pokazie sponsorowanego przez PKO Bank Polski filmu Beaty Januchty „Bitwa Wrocławska” wyświetlanego w ramach sekcji Pitching Forum.

Festiwal co roku zyskuje coraz większe zainteresowanie, zarówno widzów, jak i uczestników nie tylko z Polski. W VIII edycji udział wezmą, m.in. żołnierze gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka, a także powstańcy z Węgier i kilkudziesięcioosobowa grupa Kresowiaków oraz goście z Francji, Anglii, USA, Kanady czy krajów nadbałtyckich. Istotnym punktem programu będzie wręczenie nagród, nie tylko tych przyznawanych twórcom najlepszych festiwalowych produkcji, ale także osobom zasłużonym dla polskiej historii i niepodległości. Nagrodę „Sygnet Niepodległości” otrzyma 21. kombatantów, w tym - pośmiertnie - dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303 – John Alexander Kent. 12 osób otrzyma wyróżnienie „Drzwi do Wolności” przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom drugiego planu, wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego. Nagrodę specjalną „Platynowy Opornik” za całokształt twórczości otrzyma Maria Dłużewska, reżyser filmów dokumentalnych m.in. „Ksiądz”, „Polacy”, „Solidarność Walcząca”, czy „Mgła”.

Całość dopełnią atrakcje festiwalowej sceny muzycznej. Tu wystąpią, m.in. Grażyna Auguścik i Bester Quartet, zespół TSA, Andrzej Nowak, Kasia Kowalska, Mateusz Pospieszalski, Jan Pietrzak i Lech Makowiecki.

PKO Bank Polski wspiera i popularyzuje projekty inspirowane polską historią i aktywnie angażuje się w promocję wydarzeń historycznych, m.in. włączył się w uroczystości odsłonięcia monumentu Danuty Siedzikówny „Inki” w Miłomłynie. Jest również partnerem wydania książki Luizy Łuniewskiej „Szukając Inki”, dzięki czemu książka trafi do bibliotek gimnazjów i liceów w całej Polsce.

W tym roku Bank aktywnie uczestniczył w uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Był sponsorem, m.in. koncertów, biegów „Tropem Wilczym”, lekcji patriotyzmu w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych oraz audiobooka – książki Zbigniewa Lazarowicza „Klamra – mój ojciec”. O bohaterach tamtych czasów przypominał baner na warszawskiej Rotundzie – z napisem: „1 marca. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy. Dziękujemy”.

Ewa Maciejewska
specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

"Bitwa Wrocławska" - manifestacje uliczne oczami nastolatka

PKO Bank Polski wspiera upamiętnienie Danuty Siedzikówny "Inki"

PKO Bank Polski upamiętnia Powstanie Warszawskie

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png