Wystawa na 200-lecie UW w PKO Banku Polskiego. Zapraszamy!
Uniwersytet Warszawski ma już 200 lat! PKO Bank Polski współpracuje z uczelnią m.in. przy Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym i wspiera drużynę programistów zespołowych. Z okazji jubileuszu w centrali Banku 20 lipca o godzinie 13:00 otwarto okolicznościową wystawę – „Dwa stulecia. Dobry początek”. Zapraszamy na antresolę na V piętro.
Na jubileuszowej wystawie możemy zobaczyć przegląd ważnych dla historii uczelni wydarzeń. Ekspozycja, na którą składa się 36 archiwalnych plansz, prezentowana była już w Bibliotece m. st. Warszawy, w Sejmie RP oraz na Stadionie Narodowym, a wersja polsko-hiszpańska przygotowywana jest dla ambasad RP w Peru oraz Meksyku.
PKO Bank Polski od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, m.in. przy organizacji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a od czterech lat na facebookowym profilu organizuje konkurs dostępny dla wszystkich. Jego uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności oraz zdobyć dodatkowe, ufundowane przez Bank, nagrody. Zwycięstwo w organizowanej przez Uniwersytet Warszawski Olimpiadzie to przepustka na wymarzoną uczelnię i lepszy start w karierze.
Od 2011 roku Bank wspiera i trzyma kciuki za drużynę Uniwersytetu Warszawskiego startującą w Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. W tym roku studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki zajęli 5. miejsce w 40. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Tajlandii. Wcześniej zdobyli złoto w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej i było to 14 zwycięstwo reprezentacji tej uczelni w mistrzostwach regionalnych.
Uniwersytet Warszawski to jedna z największych uczelni w Polsce. Wysoko plasuje się w światowych rankingach. W ciągu 200 lat studiowała tu niezliczona rzesza osób. Wśród absolwentów uczelni nie brakuje artystów, naukowców, mężów stanu, a także 5 laureatów Nagrody Nobla, m.in. w dziedzinie literatury (Henryk Sienkiewicz) i ekonomii (Leonid Hurwicz).
Uczelnia powstała na mocy edyktu Aleksandra I wydanego 19 listopada 1816 r. W momencie utworzenia Uniwersytet składał się z pięciu wydziałów: Prawa i Administracji, Lekarskiego, Filozoficznego, Teologicznego oraz Nauk i Sztuk Pięknych. Po kilku latach działalności było tu ok. 800 studentów. Dziś społeczność uniwersytecką tworzy ponad 58 tys. osób, czyli prawie tyle, ilu jest mieszkańców Łomży czy Pruszkowa. Wystawa podkreśla znaczenie uczelni dla historii naszego kraju, a jej tytuł „Dwa stulecia. Dobry początek” jest zapowiedzią realizacji kolejnych, ambitnych i odważnych planów.
Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Polskie łaziki marsjańskie docenione na świecie!
Stypendia Fundacji PKO Banku Polskiego dla mistrzów w programowaniu zespołowym
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.