2018.04.16

Dobrze skalkulowana przyszłość. Finał XVI Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych

Bertrand Russell twierdził, że matematykę można zdefiniować jako przedmiot, w którym nigdy nie wiadomo, o czym się mówi, ani czy to, o czym się mówi, jest prawdziwe. Zupełnie inne wrażenie można odnieść, gdy obserwuje się zmagania młodych ludzi biorących udział w Warmińsko-Mazurskich Zawodach. Oni doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest matematyka i jak efektywnie rozwiązywać problemy, które stawia. 13 kwietnia zakończyły się zawody dla szkół ponadgimnazjalnych. Finał odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie.

Według nieoficjalnych wyników zamieszczonych na stronie organizatora najlepszym z młodych matematyków okazał się Michał Makowski, który uzyskał 47 punktów. Drugie miejsce zajął Piotr Sieradzki (44 pkt), a trzecie miejsce przypadło w udziale dwojgu zawodników: Monice Słyszniewskiej oraz Rafałowi Kulikowi (po 42 punkty). Gratulacje zwycięzcom!

XVI edycja Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych ruszyła w listopadzie zeszłego roku jako ogólnopolskie zawody matematyczne. W organizację wydarzenia zaangażowali się nie tylko pomysłodawcy konkursy, ale również sami nauczyciele.

Zawody mają charakter edukacyjny i promujący matematykę. Realizowane są od listopada do maja w miesięcznych cyklach eliminacyjnych. Uczniowie ujęci w rankingach mogą porównać się z innymi uczniami, a szkoły z innymi szkołami. Zawody po cyklu obowiązkowym kończą się finałami. Angażują również nauczycieli – zauważa dr Zbigniew Paprzycki, przewodniczący komitetu organizacyjnego Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych.

Rywalizacja cieszy się dużą popularnością. Bierze w niej udział rocznie ok. 1,5 tys. osób. Startują pasjonaci matematyki, uczniowie uzdolnieni matematycznie oraz tacy, którzy chcą spróbować swoich szans i przez cykliczne eliminacje pogłębić umiejętności.

Jedną z najważniejszych nagród jest indeks. Oprócz tego, dzięki sponsorom, a w szczególności dzięki PKO Bankowi Polskiemu, laureaci otrzymują wspaniałe nagrody, z reguły sprzęt elektroniczny. W tegorocznej edycji będą to dyski zewnętrzne, wysokiej jakości słuchawki oraz power banki – podsumowuje dr Zbigniew Paprzycki.

Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne są największą imprezą matematyczną w regionie Polski północno-wschodniej. Sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Trzymajmy kciuki! Polacy powalczą o tytuł mistrzów świata w programowaniu

Programista – zawód przyszłości czy teraźniejszości?

Z kamerą w głąb historii – konkurs historyczny Patria Nostra

  • Bankopasje

   02018.04.20

   Do opery? Tylko w Bydgoszczy!

   Kochasz operę? Uwielbiasz oglądać sztuki baletowe, a muzyka towarzysząca musicalom wpada ci w ucho? Jeśli tak, to nie może zabraknąć cię w Bydgoszczy, gdzie 21 kwietnia rusza XXV Bydgoski Festiwal Operowy.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Dzień rowerowy mamy na co dzień! Bankowa Grupa Rowerowa PKO Banku Polskiego

   Dziś dzień rowerowy! Zgrana drużyna cyklistów z Grupy Rowerowej PKO Banku Polskiego pokazuje, że w takim gronie łatwiej osiąga się sukcesy sportowe, mobilizuje do aktywności, a także wypoczywa z biskim i… pomaga innym.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy

   W sobotę w Bydgoszczy rozpocznie się wielkie święto. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy. To impreza, która od 1994 r. przyciąga miłośników sztuki teatralnej i operowej. Jest największym w Polsce przeglądem dokonań krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych. Warto w tym czasie zaplanować wycieczkę w kujawsko-pomorskie. Warto też na taką wycieczkę zabrać dzieci i wprowadzić je w ten świat. Pokusiliśmy się o udzielenie kilku odpowiedzi na pytania najmłodszych związane z operą.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Ekomobilność – postaw na deskorolkę, hulajnogę i rower elektryczny

   Samochody elektryczne to nadal rzadki widok na polskich ulicach. O ile trudno przekonać kierowców do przerzucenia się na „elektryki”, o tyle niezmotoryzowani chętnie wprowadzają odrobinę energii w swoje podróże. W efekcie chodniki, ścieżki rowerowe i ulice wypełniają się elektrycznymi deskorolkami, hulajnogami i rowerami zasilanymi prądem.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   To ciekawe historie angażują widza

   O tym, jaka powinna być reklama, by wzbudzała zainteresowanie, i czy na uczenie się skoków na trampolinie nigdy nie jest za późno, rozmawiamy z Tomaszem Bagińskim, rysownikiem, animatorem i reżyserem, autorem nominowanej do Oscara „Katedry” i najnowszego spotu wizerunkowego PKO Banku Polskiego pt. „Kluczowe decyzje”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.18

   PrograMistrzowie! Polacy walczą o tytuł Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym

   Prawie 53,5 tys. studentów reprezentujących prawie 3,1 tys. uczelni ze 111 krajów na 6 kontynentach. Wśród nich znalazły się dwie polskie drużyny, które zakwalifikowały się do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym – reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, jak wyglądają zawody oraz czym jest dla nich programowanie opowiedzieli nam reprezentanci UJ - Vladyslav Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński oraz ich trener, profesor Paweł Idziak.

   więcej
  Pokaż więcej