2018.04.16

Dobrze skalkulowana przyszłość. Finał XVI Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych

Bertrand Russell twierdził, że matematykę można zdefiniować jako przedmiot, w którym nigdy nie wiadomo, o czym się mówi, ani czy to, o czym się mówi, jest prawdziwe. Zupełnie inne wrażenie można odnieść, gdy obserwuje się zmagania młodych ludzi biorących udział w Warmińsko-Mazurskich Zawodach. Oni doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest matematyka i jak efektywnie rozwiązywać problemy, które stawia. 13 kwietnia zakończyły się zawody dla szkół ponadgimnazjalnych. Finał odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie.

Według nieoficjalnych wyników zamieszczonych na stronie organizatora najlepszym z młodych matematyków okazał się Michał Makowski, który uzyskał 47 punktów. Drugie miejsce zajął Piotr Sieradzki (44 pkt), a trzecie miejsce przypadło w udziale dwojgu zawodników: Monice Słyszniewskiej oraz Rafałowi Kulikowi (po 42 punkty). Gratulacje zwycięzcom!

XVI edycja Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych ruszyła w listopadzie zeszłego roku jako ogólnopolskie zawody matematyczne. W organizację wydarzenia zaangażowali się nie tylko pomysłodawcy konkursy, ale również sami nauczyciele.

Zawody mają charakter edukacyjny i promujący matematykę. Realizowane są od listopada do maja w miesięcznych cyklach eliminacyjnych. Uczniowie ujęci w rankingach mogą porównać się z innymi uczniami, a szkoły z innymi szkołami. Zawody po cyklu obowiązkowym kończą się finałami. Angażują również nauczycieli – zauważa dr Zbigniew Paprzycki, przewodniczący komitetu organizacyjnego Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych.

Rywalizacja cieszy się dużą popularnością. Bierze w niej udział rocznie ok. 1,5 tys. osób. Startują pasjonaci matematyki, uczniowie uzdolnieni matematycznie oraz tacy, którzy chcą spróbować swoich szans i przez cykliczne eliminacje pogłębić umiejętności.

Jedną z najważniejszych nagród jest indeks. Oprócz tego, dzięki sponsorom, a w szczególności dzięki PKO Bankowi Polskiemu, laureaci otrzymują wspaniałe nagrody, z reguły sprzęt elektroniczny. W tegorocznej edycji będą to dyski zewnętrzne, wysokiej jakości słuchawki oraz power banki – podsumowuje dr Zbigniew Paprzycki.

Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne są największą imprezą matematyczną w regionie Polski północno-wschodniej. Sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Trzymajmy kciuki! Polacy powalczą o tytuł mistrzów świata w programowaniu

Programista – zawód przyszłości czy teraźniejszości?

Z kamerą w głąb historii – konkurs historyczny Patria Nostra

  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Józef Brandt – nie tylko obrazy! Niecodzienny projekt w Muzeum Narodowym w Warszawie

   Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie prac Józefa Brandta. Obejmuje ok. 300 obiektów oraz elementów wyposażenia pracowni – obrazów olejnych, akwarel i rysunków pochodzących z instytucji polskich i zagranicznych oraz z kolekcji prywatnych. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń promujących wystawę – wykłady, wieczorne spotkania czy rodzinne niedziele.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   PKO Bank Polski w raporcie Dobrych praktyk

   Ponad 280 tys. klientów Banku korzysta z Profilu Zaufanego, tysiące firm korzystają z Platformy Wsparcia Eksportu oraz cyklu spotkań Dzień dobry Biznes. Do tego zaangażowanie w inicjatywy wspierania innowacyjnych start-upów w ramach projektu MIT Enterprise Forum Poland. To wybrane projekty PKO Banku Polskiego uznane za dobre praktyki w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Uznanie zyskało również zaangażowanie społeczne Banku i jego pracowników: PKO Bieg Charytatywny czy Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.06

   PKO Bank Polski mecenasem prac Karola Śliwki - twórcy logo Banku

   PKO Bank Polski razem z Muzeum Miasta Gdyni od 8 lipca zaprasza na wystawę wybitnego grafika, Karola Śliwki. Ekspozycja obejmuje ok. 400 prac, które towarzyszą trzeciemu pokoleniu Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. Wystawa została przygotowana w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

   więcej
  Pokaż więcej