2018.04.16

Dobrze skalkulowana przyszłość. Finał XVI Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych

Bertrand Russell twierdził, że matematykę można zdefiniować jako przedmiot, w którym nigdy nie wiadomo, o czym się mówi, ani czy to, o czym się mówi, jest prawdziwe. Zupełnie inne wrażenie można odnieść, gdy obserwuje się zmagania młodych ludzi biorących udział w Warmińsko-Mazurskich Zawodach. Oni doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest matematyka i jak efektywnie rozwiązywać problemy, które stawia. 13 kwietnia zakończyły się zawody dla szkół ponadgimnazjalnych. Finał odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie.

Według nieoficjalnych wyników zamieszczonych na stronie organizatora najlepszym z młodych matematyków okazał się Michał Makowski, który uzyskał 47 punktów. Drugie miejsce zajął Piotr Sieradzki (44 pkt), a trzecie miejsce przypadło w udziale dwojgu zawodników: Monice Słyszniewskiej oraz Rafałowi Kulikowi (po 42 punkty). Gratulacje zwycięzcom!

XVI edycja Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych ruszyła w listopadzie zeszłego roku jako ogólnopolskie zawody matematyczne. W organizację wydarzenia zaangażowali się nie tylko pomysłodawcy konkursy, ale również sami nauczyciele.

Zawody mają charakter edukacyjny i promujący matematykę. Realizowane są od listopada do maja w miesięcznych cyklach eliminacyjnych. Uczniowie ujęci w rankingach mogą porównać się z innymi uczniami, a szkoły z innymi szkołami. Zawody po cyklu obowiązkowym kończą się finałami. Angażują również nauczycieli – zauważa dr Zbigniew Paprzycki, przewodniczący komitetu organizacyjnego Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych.

Rywalizacja cieszy się dużą popularnością. Bierze w niej udział rocznie ok. 1,5 tys. osób. Startują pasjonaci matematyki, uczniowie uzdolnieni matematycznie oraz tacy, którzy chcą spróbować swoich szans i przez cykliczne eliminacje pogłębić umiejętności.

Jedną z najważniejszych nagród jest indeks. Oprócz tego, dzięki sponsorom, a w szczególności dzięki PKO Bankowi Polskiemu, laureaci otrzymują wspaniałe nagrody, z reguły sprzęt elektroniczny. W tegorocznej edycji będą to dyski zewnętrzne, wysokiej jakości słuchawki oraz power banki – podsumowuje dr Zbigniew Paprzycki.

Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne są największą imprezą matematyczną w regionie Polski północno-wschodniej. Sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Trzymajmy kciuki! Polacy powalczą o tytuł mistrzów świata w programowaniu

Programista – zawód przyszłości czy teraźniejszości?

Z kamerą w głąb historii – konkurs historyczny Patria Nostra