2017.11.15

Medale dla naszych szermierzy na wózkach

Od 7 do 12 listopada Rzym gościł najlepszych szermierzy na wózkach, którzy walczyli o medale mistrzostw globu w 22 konkurencjach. Wśród nich nie zabrakło reprezentacji Polski, która wróciła do kraju z czterema brązowymi krążkami. W rywalizacjach brał udział Dariusz Pender, pracownik PKO Banku Polskiego.

Na Mistrzostwach Świata w szermierce na wózkach w turnieju drużynowego floretu, drużyna w składzie Jacek Gaworski, Michał Nalewajek, Rafał Ziomek oraz Dariusz Pender zajęła trzecie miejsce wygrywając z reprezentacją Francji 45:41.

– Pojedynek z drużyną Francji przysparza zawsze dużo emocji i do samego końca na sali panowała nerowa atmosfera. Przed ostatnią walką było 40-38. Powiększyliśmy bilans wygranych pojedynków z reprezentacją Francji, poprzednia wygrana miała miejsce w półfinale Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w półfinale – mówi Dariusz Pender.

Indywidualnie w szpadzie kategorii A nasz dziewięciokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich zajął siódme miejsce, a we florecie ósme.

W turniej indywidualnym floretowym w kategorii A brało udział 39 zawodników, walka w ćwierćfinale z Matteo Betti reprezentującego gospodarza zawodów przyciągnęła duże zainteresowanie publiczności. Można powiedzieć, iż zawodnikowi z Włoch udał się rewanż za poprzednie Mistrzostwa Świata w Eger, gdzie na tym etapie zawodów to ja wygrałem i cieszyłem się z medalu – relacjonuje Dariusz Pender. – Podsumowując mój występ podczas Mistrzostw Świata w Rzymie, uważam że plan minimum został osiągnięty. Oczywiście zawsze pozostaje niedosyt – dodaje.

Triumfatorami w stolicy Włoch zostali Rosjanie, którzy na podium meldowali się aż 25-krotnie. Ich reprezentacja wywalczyła 7 złotych, 7 srebrnych i 11 brązowych krążków. Na drugiej pozycji z dorobkiem 11 medali (5 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe) znaleźli się w tym zestawieniu gospodarze mistrzostw. Trzecie miejsce z 9 krążkami (3 złote, 2 srebrne i 4 brązowe) zajęli szermierze z Ukrainy.

4 brązowe medale dla Polski zdobyli:

• Patrycja Haręza – szabla indywidualnie, kat. B.
  • Jacek Gaworski – floret indywidualnie, kat. B
  • Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Jacek Gaworski, Rafał Ziomek – floret drużynowo
  • Renata Burdon, Patrycja Haręza, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek – szabla drużynowo

W szermierce na wózkach zawodnicy rywalizują o komplety medali w trzech kategoriach niepełnosprawności: A, B i C. W kategorii A prawo startu przysługuje zawodnikom po amputacjach dolnych kończyn lub zawodnikom z częściowym ich niedowładem, mającym swobodę ruchów tułowia i rąk. Kategoria B zarezerwowana jest dla zawodników po urazach rdzenia kręgowego, posiadających porażone kończyny dolne lub minimalny niedowład rąk. W kategorii C natomiast rywalizują zawodnicy z całkowitym porażeniem kończyn dolnych oraz niedowładem kończyn górnych. Warto dodać, że podczas igrzysk paraolimpijskich medale w tej kategorii nie są przyznawane.

Dariusz Pender zajął 3. miejsce w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Warszawy 2016 roku w kategorii Najlepszy Niepełnosprawny Sportowiec. Był to kolejny zaszczytny tytuł dla szermierza pracującego w PKO Banku Polskim.